یکشنبه, 03 تیر 1397 ساعت 10:20

جابجایی دام باید با نظارت دامپزشکی باشد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: به گزارش خبرنگار عصراقتصاد از ایلام مسئول بهداشت و مدیریت بیماری‌های دام دامپزشکی ایلام گفت: ورود هرگونه دام زنده به استان و همچنین خروج دام باید با هماهنگی و صدور مجوز از اداره کل دامپزشکی استان صورت بگیرد.

حسین ملکی اظهار کرد: با توجه به شیوع بیماری تب کریمه کنگو در کشور برای جلوگیری از ورود این بیماری به داخل استان ایلام باید سلامت دام‌هایی که توسط دامداران وارد استان می‌شود مورد تأیید دامپزشکی قرار بگیرد.

وی توضیح داد: دامدارانی که خواهان خرید دام از دیگر استان‌های کشور هستند باید با ثبت نام در سامانه یکپارچه قرنطینه سازمان دامپزشکی، دام استان مبدأ را شناسایی کنند و این احشام 2 هفته قبل از ورود به استان مقصد توسط کارشناسان دامپزشکی سم پاشی شده باشند

ملکی تأکید کرد: همین روند نیز برای خروج دام از استان ایلام به دیگر نقاط کشور نیز باید توسط دامداران و متقاضیان خروج و فروش دام رعایت شود.

وی افزود: این قانون شامل همه کسانی اعم از قصاب، دامدار، واحدهای پرواربندی دام سبک، دامداری‌ها، عشایر است که در امر خرید یا فروش دام زنده فعالیت دارند.

وی بابیان اینکه سم پاشی دام و جایگاه نگهداری دام توسط بخش خصوصی و خود بهره برداران صورت می‌گیرد، گفت: اداره کل دامپزشکی عمده فعالیت خود را در حوزه‌های آموزش و نظارت معطوف کرده است.

ملکی توضیح داد: آموزش چگونگی نگهداری بی خطر دام برای دامداران، عشایر، روستاییان و واحدهای پرواربندی، حفاظت از بدن در برابر کنه ناقل دام با استفاده از ماسک و دستکش و چکمه، چگونگی ذبح دام در کشتارگاه‌ها برای قصابان و ذابحان از جمله اقدام‌های آموزشی و ترویجی برای گروه‌های هدف است.

وی گفت: همچنین توصیه‌ها و بخشنامه‌های اکید بهداشتی و پیشگیری در خصوص لزوم هوشیاری گروه‌های هدف فعال در حوزه دام به فرمانداری، شهرداری، بخشداری و دهیاری‌های سراسر استان ایلام ابلاغ شده است.

وی افزود: مردم برای حفظ سلامتی خود و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مشترک انسان و دام به ویژه در مورد بیماری تب کریمه کنگو از خرید گوشت و فرآورده‌های خام دامی از مراکز غیر مجاز ذبح و عرضه گوشت یا دام زنده خودداری کنند.

ملکی یادآور شد: با توجه به شیوع بیماری تب کریمه کنگو در برخی نقاط کشور و مرگ چندین نفر به علت ابتلا به این بیماری کشنده مصرف کنندگان، گوشت مورد نیاز خود را از قصابی‌های دارای مجوز تهیه کنند.

هرچند در استان ایلام به واسطه سم پاشی احشام و اخطارها و توصیه‌های بهداشتی مکرر هیچ گونه ابتلایی از بیماری تب کریمه کنگو مشاهده نشده است اما امسال و سال گذشته این بیماری عامل مرگ تعدادی از شهروندان برخی استان‌های کشور گذشته شد.

خواندن 279 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395