دوشنبه, 04 تیر 1397 ساعت 09:34

کاهش سرعت به جای افزایش استاندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصر اقتصاد: آنالیز آمارهای تصادفات در دنیا نشان می‌دهد که عامل بیشتر صدمات ناشی از تصادفات سرعت بالا در رانندگی بوده که بسیاری از آنها منجر به مرگ شده است. بنابراین واضح است در هر جایی که تصادفات جدی و یا کشندهای صورت گرفته، به احتمال زیاد سرعت غیرمجاز، یک عامل اصلی برای این موضوع بوده است اما افرادی هم هستند که سرعت را عامل تصادفات نمی‌دانند اما از نظر آماری و تجربی این نظر قابل بررسی نیست. در این باره می‌توان گفت که عواملی مثل سرعت غیرمجاز و سرعت مجاز به عنوان عامل کمكی در تصادفات جاده ای دخیل هستند.

بر این اساس، دولت مدتی است قصد دارد با هدف ارتقای ایمنی مردم حداکثر سرعت مجاز رانندگی در تمامی جاده‌های کشور را کاهش دهد. این پیشنهاد که توسط سازمان راهداری و پلیس راه کشور به کمیسیون ایمنی راه‌ها ارائه شده سرعت خودرو را در راه های اصلی از ۹۵ به ۸۵ و راه های فرعی به ۷۰ کیلومتر کاهش خواهد داد و همچنین سرعت وسایل نقلیه در آزادراه‌ها از ۱۲۰ به ۱۱۰ و در بزرگراه ها از ۱۱۰ به ۱۰۰ کیلومترکاهش پیدا می کند.

در این راستا، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در نیمه دوم سال 96 با اشاره به میزان تلفات و بر شمردن پنج راهبرد اصلی برای ایمنی راه ها از جمله مدیریت جاده ها، خودروهای ایمن، کاربران بهتر، اعمال قانون و اقدامات امدادی به کاهش سرعت تردد وسائل نقلیه در آزادراه ها به عنوان یک راهکار اشاره کرد.

این در حالی است که مهرداد تقی زاده، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی و دبیر کمیسیون ایمنی راه ها گفته بود که این طرح (کاهش سقف سرعت) زمانی می تواند توجیه داشته باشد که ببینیم آیا بیشترین تلفات ما در فاصله سرعت ۱۱۰ تا ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت رخ می دهد یا خیر؟ همچنین وی معتقد است که اگر بیشترین میزان تلفات ما در جاده ها، بالای سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت باشد، کاهش ۱۰ کیلومتری سقف سرعت دیگر فایده ای ندارد. از سوی دیگر نیز اگر بیشترین تعداد کشته های جاده ای در کمتر از سرعت ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت باشد، دیگر کاهش ۱۰ کیلومتری حداکثر سرعت بی معنا است. من شخصا اجرای این طرح را دارای توجیه نمی دانم و فکر نمی کنم مشکل ما در بخش ایمنی راه ها و تعداد کشته های جاده ای، سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت باشد. اگر این طرح در کمیسیون ایمنی راه ها رأی بیاورد، پلیس راهوار ملزم به اجرای آن خواهد بود.

همچنین عبدالهاشم حسن نیا، رئیس جدید سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای که پس از برکناری کشاورزیان، به معاونت وزارت راه و شهرسازی منصوب شد نیز با بیان اینکه این طرح از نظر من به عنوان چالش پیش روی ایمنی راه ها و جاده ها مطرح نیست، گفت: مخاطبان ما و مردم نسبت به این طرح واکنش منفی داشته اند و این طرح اگر فاقد نگاه های کارشناسی باشد، بازخورد منطقی در جامعه نخواهد داشت. در نتیجه نمی توانیم به هدف اصلی مان که همان حفظ و ارتقای ایمنی در رانندگی است دست یابیم.

این تفاوت نظرها از نیمه دوم سال 96 مطرح شده اما همچنان مورد تایید واقع نشده و عملیاتی شدن آن هنوز معلوم نیست اما داود کشاورزیان مشاور وزیر راه و شهرسازی باز هم معتقد است که با توجه به شرایطی که در بسیاری از بزرگراه‌های ایران وجود دارد، کاهش سرعت مجاز در این راه‌ها می‌تواند به بالا رفتن ایمنی و کاهش تصادفات کمک کند. متاسفانه بسیاری از بزرگراه‌های امروز ایران راه‌هایی بوده اند که توسعه یافته و به مرحله امروز رسیده اند و از این رو در بسیاری از آنها عملا مختصات ایمنی لازم برای سرعت‌های بالا وجود ندارد. ورودی و خروجی‌ها همسطح که به شکل فراوانی در این جاده ها وجود دارند باعث به وجود آمدن خطر شده که کاهش سرعت مجاز می تواند بخشی از آن را جبران کند.

کارشناسانی بر این باور هستند که کاهش سرعت به تلفات جاده ای ارتباطی ندارد اما موضع مهمتری که باید به آن اشاره کرد این است که اکنون سقف سرعت با کاهش همراه نبوده و مردم در حالا تردد با سرعت هایی بالاتر از حد مجاز در جاده ها هستند و همانطور که وزیر راه و شهرسازی و معاونان وی اشاره کرده اند سرعت های غیر مجاز باعث تلفات می شود. سوال اینجاست که در صورت مورد تایید بودن طرح و کاهش تلفات با عملیاتی شدن آن آیا بدون فرهنگ سازی درست در این زمینه طرح مورد نظر با موفقیت روبرو خواهد شد؟

موضوع مورد بحث دیگر این است که بر اساس این طرح تمام جاده ها و بزرگراه ها تقریبا با کاهش سرعت 10 کیلومتری مواجه هستند و هیچ بررسی ویژه ای در این خصوص صورت نگرفته است چرا که برخی از این جاده ها و بزرگراه ها با آسفالت های نامناسب موجبات تلفات را فراهم می کنند که می توان با راهکارهای دیگر از جمله بررسی مشکلات آسفالتها و بازسازی آن ها مشکل را مرتفع کرد.

همچنین با کاهش میزان سرعت مشکل دیگری بوجود می آید ان هم افزایش میزان تخلفات در این زمینه خواهد بود که میزان جریمه ها را برای مالکان خودرو افزایش می دهد و باعث ایجاد نارضایتی خواهد که این موضوع نیز باز هم نیازمند بخش فرهنگ سازی است که تجربه ثابت کرده که در این خصوص از توانمندی بالایی برخوردار نیستیم.

موضوع اخری که به نظر می رسد باید مورد بررسی قرار گیرد این است که با اینکه طرح کاهش سرعت در راه های ایران مطرح است اما صحبت از سرعت مجاز ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت در آزادراه‌ کنار گذر جنوبی تهران است که به عنوان یکی از مهمترین گزینه های این آزادراه مطرح است که در صورت مهندسی صحیح این آزاد راه با سرعت مطرح شده باید باقی راه ها نیز از نظر فنی بررسی شده و کاهش سرعت را بر اساس فنی در هر یک از راه ها اعمال کنند.

خواندن 816 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395