سه شنبه, 05 تیر 1397 ساعت 12:39

شرط سازمان غذا و دارو برای صدور مجوز کشت محصولات تراریخته در ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس سازمان غذا و دارو با تاکید براینکه هیچ محصولی تحت عنوان تراریخته ایرانی در بازار نداریم، در عین حال شرایط ارایه مجوز برای کشت و تولید فرآورده‌های تراریخته در ایران را تشریح کرد.

 دکتر غلامرضا اصغری با اشاره به روند تولید محصولات با منشاء تراریخته در کشور گفت: فعلا فقط برخی دانه‌های روغنی که برای روغن کشی استفاده می‌شوند به همراه پنبه که بیشتر در صنایع نساجی مصرف می‌شود، تراریخته مجاز هستند و البته اغلب وارداتی هستند.

اصغری تاکید کرد: تاکنون محصول تراریخته داخلی خاص و جدیدی که مجاز به مرحله تولید باشد، در کشور نداریم، اما از لحاظ قانونی بطور کلی مشکلی برای تولید این محصولات بشرط تایید ایمنی، ایمنی زیستی و سلامت آنها وجود ندارد و وفق مقررات، فرآورده‌های تراریخته ایرانی هم می‌توانند با احراز شرایط ایمنی زیستی و ایمنی و سلامت در آینده مجوز کشت و تولید بگیرند.

رئیس سازمان غذا و دارو عنوان کرد: سازمان غذا و دارو یکی از ارکان تایید ایمنی و سلامت به خصوص در زمینه محصولات و فرآورده‌های غذایی تراریخته محسوب می‌شود، اما ارگان‌های دیگری مانند سازمان محیط زیست و وزارت جهادکشاورزی نیز در تایید ایمنی زیستی آن قانونا نقش خواهند داشت.

اصغری با تاکید بر اینکه هیچ محصولی تحت عنوان تراریخته ایرانی در بازار نداریم، گفت: هیچ محصول تراریخته مجوز گرفته ایرانی برای تولید در کشور وجود ندارد.

وی ادامه داد: نمونه‌های آزمایشگاهی و تحقیقاتی محصولات تراریخته ایرانی ممکن است وجود داشته باشد، اما این محصولات مجوز کشت و تولید نگرفته‌اند و تولید ندارند. البته در کشور حسب مقررات، بالقوه امکان تولید محصولات تراریخته وجود دارد و این باب با حفظ شرایط و رعایت مقررات و تایید سازمان‌های مسوول و احراز ایمنی زیستی و سلامت، مسدود نیست.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه درج برچسب بر روی محصولات با منشاء تراریخته الزامی است، گفت: بر اساس ابلاغ سازمان غذا و دارو، حتی محصولاتی که نمونه مشابه تراریخته در بازار دارند نیز ملزم به ثبت تراریخته نبودن محصولات خود در سامانه مربوطه هستند.

اصغری در پاسخ به اینکه روغن‌های با برچسب تراریخته کمتر در فروشگاه‌ها به چشم می‌خورد، گفت: برخی محصولات که تولید قبلی هستند برای آنکه به صنعت برای بسته بندی جدید بار مضاعفی تحمیل نشود، تراریخته بودن با برچسب الصاقی یا جت پرینت روی محصول باید مشخص شده باشد، اما در محصولات تولید جدید عبارت تراریخته با شکل و فرمت ابلاغی سازمان غذا و دارو، بدون استثنا باید بر روی بسته بندی آن‌ها درج شده باشد.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، وی با تاکید بر برخورد با متخلفان در زمینه برچسب‌گذاری محصولات تراریخته، گفت: هر تولید کننده که در سال ٩٧ به محصول با منشاء تراریخته خود برچسب تراریخته نزده باشد، تخلف کرده است و با آن قاطعانه برخورد می‌شود.

وی در پایان تاکید کرد: محصولات تراریخته فعلی صرفا شامل روغن‌های خوراکی با منشاء تراریخته است که آنهم اغلب وارداتی است.

منبع: ایسنا

خواندن 333 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395