سه شنبه, 05 تیر 1397 ساعت 16:01

۱.۲ میلیارد مترمکعب فاضلاب در کشور تصفیه می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وکیلی با بیان اینکه ۷۰ درصد آب منازل می‌تواند تبدیل به فاضلاب شود و در تصفیه‌خانه‌ها مورد بازیابی قرار گیرد اظهار داشت: نزدیک ۴۸ درصد فاضلاب تصفیه شده در کشاورزی، ۴۵ درصد به آبهای سطحی، حدود زیر نیم درصد در صنعت و ۵ درصد نیز در آبیاری فضای سبز و پارک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 بهنام وکیلی در حاشیه بازدید از تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اولین تصفیه‌خانه کشور مربوط به سال ۱۳۴۰ در صاحب قرانیه تهران است و ما در کل در آن زمان ۴ تصفیه‌خانه بیشتر نداشتیم.

وی افزود: تا سال ۶۸ تعداد تصفیه‌خانه‌های کشور به عدد ۱۵ رسید و از آن زمان تاکنون ۱۹۵ تصفیه‌خانه در کشور داریم که ۱۸۳ واحد آن در مدار بهره‌برداری قرار دارد و چند تصفیه‌خانه نیز در مرحله تحویل موقت و اتمام ساخت است.

مدیرکل دفتر نظارت بر بهره‌برداری آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه در حال‌حاضر ۱۸۳ تصفیه‌خانه شهری و حدود ۴۰ تصفیه‌خانه روستایی داریم تصریح کرد:‌ ۴۹ درصد از جمعیت و کمتر از نیم درصد جمعیت روستایی تحت پوشش فاضلاب قرار دارند به بیان دیگر جمعیت تحت پوشش فاضلاب از ۲.۴ میلیون در سال ۶۸ به ۳۰ میلیون نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه شرکت‌های آبفا به دنبال ارائه خدمات پایدار در زمینه تصفیه فاضلاب هستند یادآور شد: در صورت ایجاد مشکل و یا توقف در کار تصفیه فاضلاب بحران پیچیده‌تر از بحران قطعی آب خواهد بود بنابراین تاسیسات باید دائما به روز باشند و خوب نگهداری شود.

وکیلی با بیان اینکه با توجه به مساله کم آبی در جهان تصفیه فاضلاب می‌تواند به عنوان بخشی از منابع آب تلقی شود گفت: در حال حاضر ۱۵ هزار میلیارد تومان تاسیسات فاضلاب در کشور داریم که باید در زمینه حفاظت از آنها تلاش کنیم، ضمن اینکه سه تا چهار هزار میلیارد تومان نیز از تاسیسات بخش فاضلاب کشور در دست تکمیل است.

وی در ادامه همچنین بیان کرد: ۶۰ هزار کیلومتر شبکه فاضلاب در شهرها داریم که این رقم ۳۱۶ شهر کشور را شامل می‌شود و بیش از ۱۰۰ تصفیه‌خانه نیز در دست ساخت داریم.

وی حجم پساب تولیدی را حدود ۱.۲ میلیارد متر مکعب در سال عنوان کرد و گفت:‌ در فرآیند تصفیه فاضلاب لجن و پساب را داریم که هر دو در دنیا قابل استفاده هستند و حتی در برخی از کشورها این فاضلاب تصفیه شده دوباره وارد شبکه توزیع آب می‌شوند اما در کشور ما فعلا به لحاظ شرعی این امکان وجود ندارد و فقط از فاضلاب تصفیه شده در صنعت و کشاورزی استفاده می‌کنیم.

وکیلی با بیان اینکه ۷۰ درصد آب منازل می‌تواند تبدیل به فاضلاب شود و در تصفیه‌خانه‌ها مورد بازیابی قرار گیرد اظهار داشت: نزدیک ۴۸ درصد فاضلاب تصفیه شده در کشاورزی، ۴۵ درصد به آبهای سطحی، حدود زیر نیم درصد در صنعت و ۵ درصد نیز در آبیاری فضای سبز و پارک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی همچنین بیان کرد: در دنیا تصفیه‌خانه‌ها خانگی شده است یعنی فاضلاب تصفیه شده را می‌توانند در آبیاری فضای سبز منازل خود مورد استفاده قرار دهند که اگر در کشور ما هم اینگونه بود این همه منابع آبی افت نمی‌کرد. بنابراین این مساله رویکردی است که ما نیز باید به آن سمت برویم.

مدیرکل دفتر نظارت بر بهره‌برداری آب و فاضلاب کشور بر لزوم ایمنی فاضلاب اشاره و اظهار داشت: در حال حاضر در دو استان تهران و البرز ایمنی فاضلاب به صورت پایلوت آغاز شده که نیازمند آن است که ارگان‌های دیگر و وزارتخانه‌های صنعت، جهاد کشاورزی، بهداشت، نیرو و محیط زیست نیز همکاری کنند.

منبع: ایلنا

خواندن 311 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395