چهارشنبه, 06 تیر 1397 ساعت 00:00

اطلاعات تکميلي

  • روحانی در همایش سراسری قوه قضاییه :

نگران کردن مردم از آینده، سیاه نمایی است

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: حسن روحانی در همایش سراسری قوه قضاییه که روز گذشته در سالن اجلاس سران برگزار شد، ضمن بیان اینکه هفته قوه قضاییه را به قضات، مسئولان عالی رتبه تبریک و تهنیت عرض می کنم، گفت: در شرایط پیروزی سیاسی و حقوقی هستیم اما امریکا می خواهد با جنگ روانی و اقتصادی ملت ما را بشکند.

وی افزود: آیت‌الله بهشتی معمار تشکیلات جدید قوه قضائیه در نظام اسلامی، سیاستمداری بزرگ و مدیری ارزشمند در دوران انقلاب و پس از آن  و  البته مظلوم بود  و معتقدم قوه قضائیه و مسئولان نظام هر چه به شیوه و سیره آن بزرگوار نزدیک شوند بر مقبولیت‌شان افزوده خواهد شد.

امروز پرونده هسته ای ایران امنیتی نیست

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ملت ایران در طول سال‌های متمادی، فراز و نشیب‌های فراوانی را تحمل و در برابر فشار دشمنان ایستادگی کرده است، گفت: دشمنان می‌خواستند کاری کنند که ما قبول کنیم که نباید فرآیند هسته‌ای صلح‌آمیز و تحقیقات هسته‌ای داشته باشیم و به یک بیان دیگر می‌خواستند بگویند، پرونده هسته‌ای ایران، پرونده‌ای علمی، تکنولوژی و اقتصادی نبوده، بلکه یک پرونده امنیتی است و در طول این سال‌ها آمریکا و همه حامیان او می‌خواستند بگویند، پرونده هسته‌ای ایران امنیتی بوده و ادامه این راه برای ایران از دیدگاه قوانین بین‌المللی نامشروع است.

روحانی اظهار کرد: آمریکایی‌ها به دنبال امنیت‌زایی برای پرونده ما و مشروعیت‌زدایی از پرونده هسته‌ای ایران بودند، اما ملت، رهبری و مسئولین کشور در برابر این توطئه بزرگ نیز پیروز شدند و ما در دنیا این موضوع را به کرسی نشاندیم که پرونده هسته‌ای ایران امنیتی نیست و هیچگاه صلح و امنیت را تهدید نمی‌کند و هرگز جایگاه ایران در فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد قرار ندارد.

وی افزود: ما به دنیا اعلام کردیم که حق ندارند، فعالیت هسته‌ای ملت ایران را نامشروع جلوه دهند و توانستیم به اهداف خود دست پیدا کنیم و امروز پرونده ایران در دنیا یک پرونده امنیتی نیست و در قطعنامه 2231 به دنیا اعلام شده که ایران حق غنی‌سازی دارد و این یک دستاورد بزرگ ملی است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ما از سال 94 شرایط جدیدی یافته و از پیچ خطرناکی عبور کردیم و توانستیم تولید و فروش نفت و حق ملت برای تجارت با دنیا را بازپس بگیریم و کشورهای جهان را برای سرمایه‌گذاری به ایران دعوت کنیم، گفت: البته این موفقیت‌ها، هرگز برای صهیونیست‌ها و افراطی‌های آمریکا خوشایند نبوده و هرگز صهیونیست‌ها، آمریکا و برخی کشورهای منطقه که امروز سینه‌چاک اعمال تحریم علیه ایران هستند، دوست ایران نبوده و به دنبال ضربه زدن به این ملت هستند.

خروج ترامپ ازبرجام بدترین گزینه آمریکا بود

رئیس جمهور گفت: خروج آمریکا از برجام آن هم پس از یک سال و نیم هیاهو چهارمین و بدترین و مفتضح‌ترین گزینه آمریکایی‌ها بود که آبروی آنها را نیز برد و امروز تنها دو الی 3 کشور از این اقدام حمایت کردند.

اکثر کشورهای دنیا خروج آمریکا از برجام را اقدامی غیرقانونی می دانند

روحانی با بیان اینکه اکثریت قاطع کشورهای دنیا خروج آمریکا از برجام را اقدامی غیرقانونی و زیرپا گذاشتن قطعنامه شورای امنیت و مقررات بین‌المللی می‌دانند، افزود: عملکرد مدبرانه جمهوری اسلامی، آمریکایی‌ها را مجبور کرد که با بالاترین هزینه از برجام خارج شوند. تازه همه امید آمریکایی‌ها از خروج از برجام، این بود که ایران نیز با فاصله اندکی از برجام خارج شود و آنها به آرزوی بزرگ‌شان برای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل و قرار گرفتن این پرونده ذیل فصل 7 منشور ملل متحد برسند و براساس آن همه کشورهای دنیا را مجاب کنند که ایران را تحریم کنند.

رئیس جمهور با طرح این سوال که حال باید ببینیم، آمریکا در شرایط جدید در برابر ملت ایران چه می‌کند، گفت: امروز در قوای مختلف نظام مسئولیت سنگینی بر عهده ما است، چرا که آمریکایی‌ها یا دشمنان دیگر این نظام، در وهله اول روی در هم شکستن اعتماد و امید مردم سرمایه‌گذاری کرده اند.

با امید هر مشکلی قابل حل است

روحانی اضافه کرد: اگر امید و اعتماد در مردم زنده بماند، هر مشکلی قابل حل و فصل است، اما اگر آینده را سیاه ببینیم و با سیاه‌نمایی بخواهیم پیش برویم، معلوم نیست چه خواهد شد. یکی از توطئه‌های دشمن برای ضربه زدن به امید مردم به آینده و اعتماد آنها به نظام، این است که به اذهان عمومی القاء کنند قضات در ایران تحت تأثیر پول، جناح، حزب، مذهب یا قومیت هستند و مستقل نیستند و لذا بسیار مهم است که در این زمینه‌ها بهانه‌ای به دست دشمن ندهیم.

رئیس جمهور گفت: قاضی باید بین خود، خدا، قانون، وجدان و نیز مستقلانه تصمیم بگیرد. الگوی قضات امیرالمومنین علی (ع) است که حتی اگر کسی از او شکایت داشت، بدون هیچ ملاحظه ای در دادگاه حاضر و از خود دفاع می کرد.

رئیس جمهور اظهار کرد: امروز اگر می‌خواهیم اعتماد بین مردم و نظام افزایش یابد، یکی از موثرترین و برجسته ترین دستگاه‌ها و افراد در این زمینه قوه قضائیه، قضات شریف و پرتلاش و مسئولین شریف قضایی هستند. شاید استثناهایی وجود داشته باشد، اما نباید این تخلفات موردی به همه قوه قضائیه تسری یابد، چرا که اگر اعتماد به قوه قضائیه از بین برود، اعتماد مردم به نظام و قوای دیگر نیز در هم خواهد شکست.

 روحانی با بیان اینکه امروز نیاز به امید داریم، تصریح کرد: سیاه‌نمایی اساساً و در ذات خود نیز کار نادرست و غلطی است و در برخی اشکال، اقدامی مجرمانه نیز به حساب می‌آید. تهمت زدن و شخصیت و آبروی افراد را زیرپا گذاشتن گناه بزرگ و نابخشودنی است.

روحانی با بیان اینکه چرا امروز بعضی از مردم نسبت به آینده نگرانی دارند و ناامید هستند، گفت: آیا جنس در بازار کم شده است؟ آیا درآمدهای ارزی و ریالی ما کم شده است؟ درآمد امسال ما در سه ماهه نخست نسبت به مدت مشابه پارسال 50 درصد افزایش یافته و در برابر آن مخارج ما تنها 44 درصد افزایش یافته و مجموع درآمد ارزی که امسال به خزانه واریز شده بیشتر از سال گذشته است. ما امسال مشکل آب داریم که برای آن هم هزار میلیارد تومان برای تامین آب روستاها و شهرهای کم آب اختصاص دادیم، اما مشکل کمبود ارز نداریم.

رئیس جمهور ادامه داد: هیچ کمبود ملموس فیزیکی در زمینه کالاها یا ارز و ریال نداریم، پس چرا نگرانی وجود دارد؟ این همان چیزی است که اقتصاددانان آن را انتظارات تورمی توصیف می‌کنند و بنده به زبان ساده‌تر آن را سیاه‌نمایی آینده و ترساندن و نگران کردن مردم حتی بیش از واقعیت نسبت به آینده می‌نامم.

مردم برای تامین نیاز های ضروری مشکل ندارند

رئیس جمهور اظهار کرد: متأسفانه عده‌ای افراد ناآگاه نیز همراه دشمن شده و چند درصد نگرانی جزیی را به یک نگرانی کلی و گاه حتی صد در صدی تبدیل می‌کنند. امروز در خدمت شما مسئولان شریف قوه قضائیه و ملت بزرگ ایران می‌گویم که مردم تحت هیچ شرایطی برای تأمین نیازمندی‌های ضروری و روزمره خود مشکل نخواهند داشت.

وی افزود: بسیاری از کالاهای اساسی مثل گندم، روغن و شکر یا به اندازه کافی در داخل تولید می‌شوند و یا به اندازه کافی تأمین و ذخیره شده‌اند و هیچ نگرانی وجود ندارد. اگر نیازی هم به کالایی باشد، حتماً فوری وارد خواهد شد. ارز در بازارهایی که عده‌ای در برخی کوچه پس کوچه‌ها ایجاد کرده‌اند، هر قیمتی هم پیدا کند مردم مطمئن باشند که برای تأمین نیازهای روزمره‌شان ارز رسمی کافی تخصیص خواهد یافت.

روحانی افزود: انتقاد دلسوزانه آزاد است، اما تخریب به هیچ وجه سازنده نیست و آثار خطرناک آن امروز بیش از هر زمان دیگری است. همه دستگاه‌های قانونی و فرهنگی کشور، باید در کنار هم برای حفظ اعتماد و امید مردم و جلوگیری از تخریب آن تلاش کنند.

روحانی گفت: در جنگ اقتصادی که به ما تحمیل شده است این شما قضات هستید که می‌توانید امنیت و اعتماد عمومی را ارتقاء دهید. حدود 6 میلیون ایرانی در خارج از کشور زندگی می‌کنند که بسیاری از آنها سرمایه های کلانی دارند که اگر فضای داخلی کشور را امن بیابند این سرمایه‌ها را به داخل کشور منتقل می‌کنند.

رئیس جمهور اظهار کرد: اگر می‌خواهیم آمریکایی‌ها را در تبلیغات و جنگ روانی شکست دهیم باید فضا را بازتر کنیم و اجازه دهیم ایرانی‌های خارج از کشور به راحتی به داخل سفر کنند تا در بازگشت هر کدام یک سفیر و مبلغ برای جمهوری اسلامی ایران باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه اگر می‌خواهیم به مردم اطمینان دهیم که ارز کافی در کشور وجود داشته و هر جا لازم بوده به اندازه کافی تخصیص یافته است، بهترین وسیله برای این کار استفاده از فضای مجازی است، تصریح کرد: به مسئولان دستور داده‌ام هر مقدار ارز که برای تأمین کالا تخصیص می‌یابد، با ذکر جزئیات درباره میزان ارز تخصیص یافته و کالایی که قرار است وارد شود، در فضای مجازی منتشر شود.

آیت الله آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه نیز در این همایش، ضمن تشکر از سران قوه مجریه و مقننه و وزیر دادگستری، اظهار کرد: نکته اول مربوط است به وضعیت ایران در منطقه و بیان توانمندی هایی که داریم و اقتدار بالای نظم جمهوری اسلامی در منطقه و توانمندی های نظامی و منابع انسانی بسیار گرانبها و استعدادهایی که در کشور وجود دارد و بصیرت مردم که در صحنه حضور دارند و منابع غنی نفت و گاز در کشور همه از جهات اقتدار به آینده است و نشان دهنده این است که این نظام با داشتن این امکانات امکان مقابله با سلطه جهانی را دارد.

آیت الله آملی لاریجانی اختلاف سلایق را امری طبیعی دانست و اضافه کرد: اینکه مسئله اصلی اختلاف سلایق شود و اهداف مهم نظام، انقلاب و جمهوری اسلامی مغفول بیفتد، چیزی نیست که بتوان پذیرفت و آن را هضم کرد.

وی تاکید کرد: امروز با نظارت رهبر معظم انقلاب و ارشادات ایشان وحدت خوبی در کشور حاصل و حاکم است و قوای مختلف، مسئولین قوا و رده‌های مختلف همگرایی دارند؛ خصوصا با علنی شدن دشمنی آمریکا و اذناب آنها در منطقه که دیگر به صورت آشکار به میدان آمده‌اند، این انسجام بهتر شده و مسئولین به اهمیت دشمنی دشمن و لزوم مقابله توجه دارند.

رییس قوه قضاییه با اشاره به حضور همیشگی مردم در صحنه ابراز امیدواری کرد که این بصیرت و هوشیاری، استمرار و استحکام بیشتری پیدا کند.

مسئله اقتصاد، مهم ترین مشکل کشور است

رییس دستگاه قضا با خاطرنشان کردن مسئله اقتصادی و معیشت کشور، افزود: امروز مسئله اقتصاد، مسئله اول کشور است و باید بدانیم دشمن، امروز در فکر حمله نظامی نیست؛ بلکه در فکر رخنه کردن از همین منافذ است.

وی مسئله فشار از طریق مشکلات اقتصادی، به هم ریختن وضعیت اقتصاد در کشور، فشار آوردن و معیشت مردم را با مشکل مواجه کردن، را استراتژی دشمن در این زمینه عنوان کرد و گفت: در این زمینه همه مسئولین و همه قوا در رده‌های مختلف این مسئولیت‌ها باید متوجه این نکته باشند و نباید مسائل عَرَضی را مسئله ذاتی و اصلی کنیم؛ بلکه مسئله اصلی امروز کشور کمک به تولید، بهبود وضعیت اقتصادی کشور و بهبود وضعیت کسب و کار است که در این مورد همانطور که رییس جمهور و رییس مجلس عنوان کردند، قوه قضاییه نقش اساسی دارد.

نقدینگی زیاد موجب اخلال در بازار شده است

وی در رابطه با تلاطم بازار ارز و سکه اظهار کرد: در چند روز اخیر شاهد وضع تلاطم در بازار ارز، سکه، طلا، خودرو و مسکن بودیم و البته برخی مولفه‌های واقعی داخلی در اینجا دخالت دارند که از جمله آنها وجود نقدینگی بسیار زیاد است. نقدینگی متاسفانه در این چند سال رشد فزاینده داشته است. سال ۹۲، قریب ۷۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در دست مردم داشتیم و امروز بالای ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی داریم که امر بسیار خطرناکی است و در بحث اقتصاد، نقدینگی اینچنین مشکل آفرین است. این نقدینگی به صورت سرکش به هر کجا سر می‌زند و باید این مسئله را چاره کرد. در جلسات اخیر روسای قوا تصمیمات خوبی گرفته شده است و طرح‌هایی آماده شد که ان‌شاءالله  شنبه هفته آینده که موعد جلسه بعدی است، مورد بررسی قرار می‌گیرد. امیدواری زیادی داریم که با اجرای این طرح‌ها بخش قابل توجهی از نقدینگی جذب شود.

وی با تأکید بر اینکه در کنار نقدینگی مسئله روانی یک مسئله بسیار اساسی است و نباید از آن غافل شویم، تاکید کرد: دشمن فشار می‌آورد با تأثیرگذاری و هدایت کردن نیرو‌های خود در درون کشور برای مردم مسئله بسازد. جنگ روانی دشمن یک امر واقعی است و تخیل نیست. امروز دشمن امید بسته با ایجاد عملیات روانی خصوصا در بستر اقتصادی وضع کشور را به هم بریزد.

مجازات سنگین در انتظار اخلالگران

وی تصریح کرد: سخن بنده با اخلالگران این است که این کار شما خیانت به کشور و مردم است و نظام جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه با این موضوع کنار نخواهد آمد؛ خصوصا قوه قضاییه به نحو قاطع با آنها برخورد خواهد کرد. این کار‌ها تحت قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور مجازات‌های بسیار سنگینی دارد. در این قانون دیده شده که اگر این کار مصداق "افساد فی الارض" باشد، حکم اعدام دارد و اگر غیر از این باشد تا ۲۰ سال حبس دارد و تمام اموالی که از این راه بدست می‌آید، مصادره می‌شود. ما در اجرای این قانون هیچ تردیدی نداریم.

وی ادامه داد: در این قانون تصریح شده که دولتی‌ها وغیر دولتی‌ها و کسانی که به نحوی در ایجاد اخلال در نظام اقتصادی کشور معاونت کرده‌اند و یا بعد از اطلاع سکوت کرده‌اند، تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرند. اینها باید هوشیار باشند و حواسشان جمع باشد و نگویند ما اطلاعی از مجازات نداشتیم. درست است که در قسمتی از قانونِ مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور قصد ضربه زدن یا مقابله با نظام آمده است، ولی در آن تصریح شده افرادی که از این نتیجه مطلع باشند نیز مشمول این امر می‌شوند. بنابراین اینها فردا نمی‌توانند عذر بیاورند که ما قصدمان مقابله نبوده است؛ به آنها خواهیم گفت که شما می‌دانستید و اطلاع داشتید.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: اگر کسی در بازار ارز اخلال ایجاد کرد، به تمام امنیت کشور ضرر رسانده است و امروز کسی نیست که این مطلب را نداند. اینها ازجیب مردم عادی اختلاس می‌کنند و هیچ نیاز واقعی پشت این موضوع نیست. به دلیل اینکه دولت محترم نیاز‌های اساسی کشور را دیده است و در طول این سه ماه بالای ۱۰ میلیارد دلار اختصاص داده و آن را برای تهیه کالا‌های اساسی و ضروری هزینه کرده اند. مگر مازاد از این، چه مقدار نیاز بوده است که یک شبه می‌خوابند و فردا دلار به فلان مقدار گران می‌شود. مشخص است که این نیاز واقعی نیست و تلاطمی است که عده‌ای ایجاد می‌کنند. در بازار سکه نیز همینطور است. البته به نظر بنده بی‌تدبیری‌هایی در آنجا صورت گرفت و نباید از اول اعلام می‌کردند هر کسی هر میزان سکه می‌خواهد ببرد؛ بلکه باید حد می‌گذاشتند. در هر حال بعد از این مسائل امروز اگر هر کسی بخواهد به این شیوه عمل کند، قوه قضاییه با اقتدار ورود خواهد کرد و اعمال مجازات می‌کند.

قوه قضاییه مخالف فضای مجازی نیست

رییس قوه قضاییه بیان کرد : قوه قضاییه مخالف استفاده از فضای مجازی و شبکه های مجازی نیست؛ در بین روسای قوا بنده بیشتر از اینترنت به واسطه مباحث علمی استفاده می‌کنم اما استفاده از فضایی که سرور آن در دست خارج از کشور است موجب ایجاد شاهراه می شود. معتقدیم باید شبکه های مجازی با قدرت زیاد و البته امن در کشور وجود داشته باشد و در این راستا از حریم خصوصی هم دفاع می کنیم.

رییس قوه قضاییه ضمن بیان اینکه در دوره انتخابات برخی از پیام رسان ها از جمله توییتر اطلاعات خود را فروخته بودند، تصریح کرد: تمام کسانی که با بحث فضای مجازی ارتباط دارند می دانند که چهل میلیون مخاطب در یک پیام رسان باشد که ترافیک سنگین اینترنتی هم داشته باشد، این برای امنیت ملی اشکال دارد. با همه مسولان امینتی که صحبت می کردم همه بر این بحث اشکال در امنیت را صحه گذاشتند.

مردم تخلفات دستگاه قضا را اطلاع دهند

وی ضمن اشاره به مردم گفت: قوه قضاییه با کثرت قاضی و نیروی انسانی مواجه است و در این میان منکر فساد نیستیم و اگر مردم در جایی تخلفی دیدند و طلب رشوه ای شد از طریق سایت حفاظت اطلاعات و دادستانی کل اطلاع بدهند. قضات ما زیر فشار روانی دشمن و برخی همسوهای داخلی مشغول کار هستند. سال گذشته ۱۶میلیون پرونده رسیدگی شد. این به معنای تلاش مضاعف است.

قوه قضائیه با مشکل رسانه ای روبه رو است

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این همایش ضمن اشاره به تشکیل شواریی در قوه قضاییه برای پیشگیری از وقوع جرم، گفت: قبل از اینکه وقایع مجرمانه رخ دهد باید بتوانیم از لحاظ فرهنگی و رفتاری اقداماتی داشته باشیم تا به نقطه پایانی یعنی وقوع جرم نرسیم. علیرغم تلاشی که قضات دارند، این قوه با مشکل رسانه ای روبه رو است چنانچه برخی قضات اعتقادی به کار رسانه ای نداشته و صرفا فرمایشات آیت الله آملی لاریجانی و حجت الاسلام اژه ای پوشش داده می شود.

رییس قوه مقننه به اقدامات کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اشاره و عنوان کرد: مجلس طرحی برای مبارزه با مفاسد اقتصادی در دست دارند که طی آن قرار است سازمانی زیر نظر قوه قضاییه برای این کار ایجاد شود که دارای شعب دادگاهی و مجازات کافی باشد؛ این طرح مراحل پایانی خود را طی می کند و به زودی در مجلس مطرح می شود.

لاریجانی همچنین با تأکید بر ضرورت تأمین امنیت اقتصادی جامعه، خطاب به قضات، وکلا و مسئولان دستگاه قضایی اظهار کرد: شما در وضعیت کنونی کشور مجوز تأمین امنیت اقتصادی جامعه هستید پس با سازوکار ویژه به موضوع اخلالگران بپردازید.

قوانین مجلس در حوزه قضایی باعث استحکام حوزه قوانین قضایی می‌شود

وی با یادآوری این مطلب که مسئولان امنیت مردم را اولویت خود می دانند، اظهار کرد: اگر امنیت در کشور تأمین باشد می توان زمینه های توسعه و رشد را فراهم کرد لذا باید روشنگری در این زمینه صورت گیرد تا زمینه سوءاستفاده از بین برود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: درباره قوه قضاییه و احکام قضایی قوانین خوبی در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است که باعث استحکام بیشتر در حوزه قوانین قضایی شده و قوه قضاییه را تقویت می کند.

خواندن 551 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395