چهارشنبه, 06 تیر 1397 ساعت 08:43

اطلاعات تکميلي

  • دغدغه برای ثبت نام در مدارس ادامه دارد؛

دردسرهای بی‌پایان والدین

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصراقتصاد: فصل ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس آغاز شده است، تب و تاب ثبت نام دانش آموزان اوج گرفته و نام نویسی در مدارس مدنظر و دلخواه برای برخی خانواده‌ها دردسر ساز شده است.

خانواده ها امسال نیز به روال هر ساله با موانعی همچون تعیین محدوده جغرافیایی مدارس، دریافت پول، شروط مدیران مدارس برای ثبت نام خارج از ضوابط تعیین شده و ... مواجه هستند.

ثبت نام و تحصیل بخش عظیمی از دانش‌آموزان در مدارس دولتی این انتظار را برای خانواده‌ها ایجاد می‌کند تا براساس قانون موجود درباره تحصیل رایگان، دانش‌آموزان بدون پرداخت هزینه در مدارس دولتی تحصیل کنند. در عمل اما این چنین نیست و مدارس هنگام ثبت نام شهریه‌ای را تحت عنوان هزینه کتاب و بیمه دریافت می‌کنند و در طول سال هم خانواده‌ها مجبورند بارها مبالغی را تحت عنوان فعالیت‌های کمک آموزشی، اردوهای تفریحی آموزشی و... پرداخت کنند. شکایت خانواده‌ها به این امر همواره با واکنش مدیران مدارس همراه است که از خلف وعده وزارت آموزش و پرورش در پرداخت سرانه مدارس گله مند هستند.

هزینه مدارس در کنار قانون مربوط به ثبت نام دانش‌آموزان مدارس دولتی بر اساس منطقه محل سکونت از جمله انتقاداتی است که بارها از سوی خانواده‌ها به عملکرد آموزش و پرورش صورت گرفته است.

براساس اصل سی ام قانون، دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رايگان را برای همه ملت تا پايان دوره متوسطه فراهم کرده و وسایل تحصيلات عالی را تا سرحد خودكفائی كشور به طور رايگان گسترش دهد . با توجه به این مساله حجم وسیعی ازدانش آموزان در مدارس دولتی تحصیل می‌کنند و تقاضا براین نوع از مدارس بیشتر است اما هرساله در فصل ثبت نام این مساله با اما و اگرهای بسیاری مواجه بوده است.

سریال بی پایان اخذ وجه نقد از خانواده ها در مدارس دولتی مساله تکراری است که هر سال با شروع فصل ثبت نام مطرح شده و همواره آموزش و پرورشی‌ها آن را تخلف می‌دانند اما با این وجود باز هم شاهد اجرای آن هستیم و گاه این اخذ وجه نقد با عناوین مختلفی مانند کمک به بهبود مدرسه، شرط لازم برای ثبت نام و مواردی از این قبیل خود را نشان می دهد.

سالهاست درحالیکه بسیاری از خانواده از مشکلات هنگام ثبت نام و دریافت وجه اضافی از سوی برخی مدارس گلایه مندند، متولیان آموزش و پرورش، با بیان اینکه والدین در صورت مشاهده این وضعیت، شکایت کنند، از زیر بار حل مسئله شانه خالی می کنند.

درخصوص مدارس غیردولتی نیز چندی پیش در یک نشست خبری مجتبی زینی‌وند رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی حداقل و حداکثر شهریه مدارس غیردولتی را اعلام شد.

زینی‌وند گفت: در تهران میانگین افزایش شهریه 13 درصد است که میانگین افزایش شهریه در ابتدایی 15 درصد، در متوسطه اول 13 درصد و متوسطه دوم 11 درصد است.

وی به حداکثر شهریه‌ها در سال تحصیلی آینده اشاره کرد و افزود: در دوره ابتدایی حداکثر شهریه در مدارس غیردولتی در سال تحصیلی جاری 6 میلیون و 295 هزار تومان بود که در سال آینده به 7 میلیون و 140 هزار تومان می‌رسد.

زینی‌وند اضافه کرد: در دوره متوسطه اول حداکثر شهریه 7 میلیون و 848 هزار تومان در سال تحصیلی جاری بود که به 8 میلیون و 267 هزار تومان در سال تحصیلی آینده افزایش می‌یابد؛ همچنین  در دوره متوسطه دوم حداکثر شهریه 9 میلیون و 620 هزار تومان در سال تحصیلی جاری بود که به 10 میلیون و 134 هزار تومان در سال تحصیلی آینده می‌رسد.

وی در خصوص حداقل شهریه نیز گفت: در دوره ابتدایی حداقل شهریه 2 میلیون و 70 هزار تومان در سال تحصیلی جاری بود که به 2 میلیون و 252 هزار تومان در سال تحصیلی آینده افزایش می‌یابد؛ در دوره متوسطه اول حداقل شهریه 3 میلیون و 200 هزار تومان در سال تحصیلی جاری بود که به 3 میلیون و 628 هزار تومان در سال تحصیلی آینده می‌رسد و در دوره متوسطه دوم حداقل شهریه 3 میلیون و 795 هزار تومان در سال تحصیلی جاری است که به 4 میلیون و 180 هزار تومان در سال تحصیلی آینده افزایش می‌یابد.

اما آنچه زینی‌وند گفت با آنچه برخی مردم می‌گویند بسیار متفاوت است و رقم‌هایی از شهریه مدارس اعلام می‌شود که گوش سوت می‌کشد!! تا آنجا که به رغم‌ آنکه مسؤولان آموزش و پرورش عنوان می‌کنند حداکثر شهریه در مدارس غیردولتی حدود ۱۰ میلیون تومان است اما شهریه‌هایی که برخی خانواده‌ها می‌پردازند، ۲ یا چندین برابر این است.

به گفته والدین در برخی مدارس غیردولتی تا 25 میلیون تومان شهریه دریافت می کنند که زینی وند نیز نسبت به آن واکنش نشان داده و گفت: به هیچ عنوان مدارس غیردولتی نمی‌توانند، این میزان شهریه را اخذ کنند. ما شهریه را اعلام کردیم. همین الان ناظران مقیم را در برخی مدارس مشخص و مستقر کردیم تا شهریه‌های اضافی گرفته شده را برگردانند و نتایج آن را هم در آینده به شما اعلام خواهم کرد اما تاکنون چیزی اعلام نشده است.

یکی دیگر از عمده مشکلاتی که باعث مراجعه مردم به ستادهای ثبت‌نام می‌شود، محدوده جغرافیایی اعلام شده از سوی آموزش‌وپرورش است و خانواده‌هایی که متقاضی ثبت‌نام مدرسه‌ای در همان محدوده محل زندگی خود هستند که طبق قوانین و محدوده بندی‌های آموزش‌وپرورش خارج از محدوده محسوب می‌شود، اجازه ثبت‌نام ندارند.

البته مسئولان آموزش‌وپرورش معتقدند خانواده‌ها باید به حق خود قانع بوده و در همان مدرسه‌ای که طبق قوانین و مقررات آموزش‌وپرورش در محدوده محل زندگیشان تعریف می‌شود، ثبت‌نام کنند اما در اینجا دو نکته مطرح است، نخست آنکه در تمام موارد محدوده بندی‌های اعلام شده از سوی آموزش وپرورش صحیح نیست و چه بسا در بسیاری از موارد مدرسه‌ای که دو خیابان با محل زندگی فرد تفاوت دارد جزو محدوده حساب نمی‌شود و مدرسه‌ای دورتر جزو محدوده زندگی آنها تعریف شده است و این مسئله برای خانواده‌ها به ویژه اگر فرزند آنها دبستانی باشد مشکلاتی را رقم می‌زند و دوم اینکه در شرایطی که انواع مدارس از دولتی، غیردولتی، شاهد، نمونه دولتی، تیزهوشان و هیئت امنایی در سطح کشور فعال هستند و به لحاظ سطح کیفیت نیز با یکدیگر بسیار متفاوت هستند، چگونه انتظار داریم که خانواده‌ها در بحث ثبت‌نام فرزندانشان نگران نباشند و به نسخه تجویز شده آموزش‌وپرورش اکتفا کنند و به ثبت‌نام در مدرسه‌ای که آنها برایشان تکلیف می‌کنند، رضایت دهند؟ هم‌اکنون خانواده‌‌ها تمایل دارند ثبت‌نام فرزندشان در مدرسه‌‌ای باشد که به لحاظ تربیتی محیط سالم و از نظر آموزشی نیز حداقل معیارهای کیفی را دارا باشد همین مسئله منجر شده خانواده‌ها به تعبیر خودشان در پی یافتن مدرسه دولتی «خوب» باشند.

در سال‌های گذشته آموزش وپرورش برای جلوگیری از ثبت‌نام خارج از محدوده و تبعیت خانواده‌ها از مرزبندی‌های تعیین شده، قولنامه دارای کدرهگیری را شرط ضروری برای ثبت‌نام اعلام کرده است اما این دستورالعمل مشکلات بسیاری را برای مردم ایجاد کرده و موجب شلوغی بیش از حد ستادهای ثبت‌نام شده است.

این دستورالعمل که برای جلوگیری از ثبت‌نام‌های خارج از محدوده ابلاغ شده است هم‌اکنون باعث ایجاد مشکلات متعددی شده و خانواده‌هایی که محل زندگیشان در محدوده مدرسه قرار دارد هم موفق به ثبت‌نام فرزندانشان نمی‌شوند و مدارس از ثبت‌نام دانش‌آموزان در محدوده نیز ممانعت کرده و می‌گویند باید کد رهگیری داشته باشید.

در گزارشی که تسنیم از بررسی مشکل خانواده درخصوص همخوانی محل زندگیشان و مدرسه فرزندان منتشر کرده، آمده است؛ خانواده‌هایی که برای ثبت‌نام فرزندانشان در پایه اول دبستان به ستاد ثبت‌نام مراجعه کرده‌اند، می‌گویند: اغلب خانواده‌ها مستاجر هستند و بنگاه برای اینکه مالیات پرداخت نکند در قولنامه‌هایی که می‌نویسد کد رهگیری ثبت نمی‌کند، مدرسه هم برای ثبت‌نام، قولنامه می‌خواهد اما قولنامه‌هایمان را که می‌بریم قبول نمی‌کنند و می‌گویند این قولنامه دستی است و باید کدرهگیری داشته باشید.

فردی که در ستاد ثبت‌نام مسئول شماره دادن است به خانواده‌ها می‌گوید: اگر قولنامه‌هایتان دستی است، نمی‌توانیم کاری برایتان انجام دهیم، بروید و استشهاد محلی جمع کنید که ادعایتان را اثبات کند و بعد چهارشنبه ساعت 7 صبح اینجا باشید و نوبت بگیرید، اگر دیرتر مراجعه کنید، نوبت تمام می‌شود. پس از آوردن استشهاد محلی 15 روز بعد به درخواست شما جواب خواهیم داد.

البته چندین بار مراجعه به ستاد ثبت‌نام، معطلی چند ساعته در صف‌های طولانی، جمع آوری استشهاد محلی و در نهایت پاسخگویی 15 روز بعد روال قانونی ماجراست؛ اغلب خانواده‌ها نگران ثبت‌نام فرزندانشان هستند و مدارس به آنها می‌گویند ممکن است ظرفیت مدرسه تکمیل شود بنابراین چاره‌ای ندارند که به روش‌های دیگر متوسل شوند و با پرداخت 200 تا 500 هزار تومان به بنگاه‌ها کدرهگیری دریافت کنند تا فرزندشان در مدرسه محدوده زندگیشان که حق طبیعی آنهاست بدون طی این مشکلات ثبت نام شود، تحصیل کند. آنگونه که یکی ازخانواده‌ها می‌گوید: بنگاه به او گفته‌ است، اگر بخواهد در مدرسه دیگری ثبت‌نام کند قولنامه‌ای با کدرهگیری به او می‌دهد که تعیین کند در محدوده آن مدرسه زندگی‌ می‌کند اما هزینه آن 700 هزار تومان است.

ثبت نام مدارس مهم‌ترین مرحله از فعالیت مدارس است. زمانی که این مرحله به درستی انجام نشود در بخش‌های دیگر هم با مشکلات عدیده رو به رو می‌شویم.

در شرایطی که مدارس دولتی با مشکلات متعددی مواجه هستند، تنها انتظار خانواده‌ها از مسئولان این است حداقل برای ثبت‌نام آنها را به دردسر نیاندازند و سعی کنند باری از دوش مردمی که با انواع مشکلات دست و پنجه نرم‌می‌کنند، بردارند نه اینکه در کنار انواع مشکلات، ثبت‌نام فرزندان را به دغدغه بزرگی برای خانواده‌‌ها تبدیل کنند.

بنابراین آسودگی خاطر ثبت نام برای خانواده ها از مسائل اساسی است که بايد مورد توجه مسئولان آموزش و پرورش قرار گيرد و از طرفی خانواده‌ها نيز با ثبت نام به موقع در مدارس، کمک کار آموزش و پرورش در ارائه خدمات مناسب به دانش آموزان باشند تا آغاز هر سال تحصیلی همراه با آسودگی خاطر برای اوليای دانش آموزان و اوليای مدارس باشد.

خواندن 1695 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395