یکشنبه, 10 تیر 1397 ساعت 09:05

ترس وزیر نیرو از صحبت درباره تولید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: مدتی طولانی است که صحبت‌های زیادی پیرامون بهبود مصرف آب و برق در کشور به گوش می‌رسد، به گونه ای که گفته می‌شود بخش تولید تا حدودی فراموش شده است. با این حال وزیر نیرو در این خصوص می‌گوید: بخش تولید همچنان به کار خود ادامه می‌دهد اما این ترس وجود دارد که در این‌باره صحبت شود، بحث مصرف مورد غفلت قرار گیرد.

رضا اردکانیان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار عصراقتصاد، در پاسخ به این پرسش که چرا بیشتر توان وزارت نیرو برای بهبود تقاضا صرف می‎شود و تولید در اولویت بعدی قرار دارد، گفت: همه طرح و برنامه‌هایی که برای تولید و تامین آب و برق در نظر گرفته شده بود، در حال پیش روی است. برای مثال 20 هزار مگاواتی که برنامه آن تدوین شده است، طبق قرار پیش می رود.

وی در ادامه گفت: با این حال می‌ترسیم که در خصوص تامین صحبت کنیم. چرا که اگر دوباره به این سمت حرکت کنیم که فقط و فقط درباره تامین صحبت کنیم، بخش مصرف مورد غفلت قرار گیرد. با این حال هم در بخش آب و هم در بخش برق، طرح های تامین، طبق برنامه توسعه و طبق برنامه دولت در دستور کار قرار دارد.

وزیر همچنین در پاسخ به این که برای گذر از پیک تابستان چه مقدار تولید برق افزایش خواهد یافت، گفت: طبق برنامه های موجود انتظار داریم که در تابستان امسال حدود 2000 مگاوات برق را وارد مدار کنیم.

این مقام مسئول در خصوص بخش آب هم با اشاره به این که می توان به مساله کم آبی به عنوان یک فرصت نگاه کرد، افزود: کم آبی از آنجایی که می تواند ما را در خصوص مصرف به فکر وادارد و به سمت مدیریت مصرف سوق دهد، یک فرصت خوانده می شود.

وزیر نیرو با اشاره به این که از میان 334 شهر دارای تنش آبی، 17 میلیون نفر در وضعیت قرمز قرار دارند، گفت: با مصوبه دولت هزار میلیارد تومان برای اجرای 1195 پروژه در 280 شهر کشور به منظور کاهش تنش آبی در نظر گرفته شده است. این اعتبار در چهار محور به منظور تامین آب شرب اضطراري، ارتقای کیفیت و کمک به طرح های تامین آب پایدار شهرها و روستاهای کشور اختصاص پیدا کرده است.

اردکانیان به جزییات اجرای این برنامه اشاره کرد و افزود: برنامه نخست مربوط به اجرای 101 پروژه در 164 شهر با اعتباری بالغ بر 432 میلیارد تومان برای اجرای پروژه های تامین آب شرب اضطراري خواهد بود.

وزیر نیرو ادامه داد: در این طرح برنامه های از قبیل خرید چاه های کشاورزی، اجرای خطوط انتقال در کرمان، حفر و تجهیز چاه و ارتقای تصفیه خانه ها در مشهد، ارتقای وضعیت تصفیه خانه‌ها در شهر میناب، طرح های آبرسانی به مناطق مختلف سیستان و بلوچستان و... پیش بینی شده است.

وی تصریح کرد: برنامه دوم این طرح اجرای 54 پروژه در 57 شهر به منظور بهبود کیفیت آب شرب با اختصاص اعتباری بالغ بر 80 میلیارد تومان خواهد بود.

اردکانیان خاطرنشان کرد: طرح سوم این برنامه به موضوع آبرسانی روستایی و سیار در میان پنج تا 6 هزار روستای کشور با اعتباری بالغ بر 200 میلیارد تومان اختصاص پیدا کرده است.

وزیر نیرو ادامه داد: تکمیل 40 پروژه در 59 شهر با اختصاص 288 میلیارد تومان از محل اعتبار مصوب شده از سوی دولت چهارمین برنامه ای است که برای کاهش تنش آبی در کشور در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس در مجموع یک هزار و 195 پروژه در 280 شهر کشور و آبرسانی به بیش از پنج هزار روستای کشور به منظور کاهش تنش آبی در دستور کار قرار گرفته است.

اردکانیان افزود: براساس ارزیابی صورت گرفته در سال جاری از میان هزار و 157 شهر کشور حدود 334 شهر با جمعیت 34 میلیون نفر در شرایط تنش آبی هستند.

وزیر نیرو تصریح کرد: از این 34 میلیون نفر حدود 17 میلیون نفر در وضعیت قرمز تنش آبی هستند. در این شرایط این شهرها بیش از 20 درصد از نیاز آبی شرب خود با کمبود مواجه هستند.

وی همچنین در خصوص چالش های تولید برق نیز گفت: کم بارشی های امسال بر تولید برق هم اثرگذار خواهد بود.

وزیر نیرو افزود: در کشور ما به میزان قابل ملاحظه‌ای از انرژی برق توسط نیروگاه‌ های برق آبی تولید می‌شود. سال گذشته توانسته بودیم تا 9300 مگاوات برق کشور را از طریق نیروگاه‌‌های برق آبی تامین کنیم ولی به دلیل افت بی سابقه بارش‌ ها در پاییز و زمستان سال گذشته پیش ‌بینی می‌ شود در تابستان امسال چند هزار مگاوات کاهش تولید برق از نیروگاه‌ های برق آبی خواهیم داشت.

اردکانیان افزود: کم بارشی ها به علاوه افزایش طبیعی درصد مصرف به همراه محدودیت های ما در فرسودگی ها ۵ هزار مگاوات کمبود تولید برق خواهیم شد و این یعنی آغاز خاموشی ها در کشور.

وی خاطر نشان کرد: دولت مصوبه ای برای افزایش ۷ درصدی تعرفه برق داشت که رفتار پر مصرف ها در این مصوبه دیده نشده است. پیشنهادی برای تعرفه پر مصرف ها به منظور کاهش برق به دولت خواهیم داد. در همین راستا مصرف برق دستگاه های دولتی روزانه رصد و برق دستگاه های متخلف قطع می شوند.

اردکانیان گفت: از ۵۵ هزار مگاوات مصرف برق در ساعات پیک ۲۰ هزار مگاوات آن مربوط به لوازم سرمایشی است که از این میزان ۴ هزار مگاوات آن توسط دستگاه‌های دولتی بود. ستادی برای مانیتورینگ مصرف روزانه در کل کشور تشکیل شده است. و برق دستگاه های دولتی متخلف در ساعات پیک مصرف به صورت هوشمند یا دستی قطع می شود. همچنین وارد مذاکره با صنایع بزرگ شدیم تا بدون آسیب به تولید، مصرف خود را در ساعات پیک مصرف کاهش دهند تا برق ارزان تری در ساعات غیر پیک داشته باشند.

این در حالی است که بر اساس داده های موجود، پیک مصرف برق در حالی در محدوده 50 هزار مگاوات قرار دارد که در روز های آغازین تابستان قرار داریم. علاوه بر این وضعیت آبی هم در بسیاری از مناطق کشور مطلوب نیست با این حال وزیر نیرو همچنان تاکید دارد که کلمه بحران در این خصوص استفاده نشود.

 

خواندن 311 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395