یکشنبه, 10 تیر 1397 ساعت 09:20

اقتصاد بنگاهداری عامل شکست طرح تحول سلامت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: در کشور، همواره حوزه سلامت دستخوش چالش‌ها و مشکلات عدیده ای بوده که کمبود دارو یکی از معضلاتی است که سلامت مردم و بیماران را تهدید می‌کند. شاید در کنار موضوع دارو، باید به سایر مسائلی که نظام سلامت را درگیر حواشی کرده است از جمله اجرای طرح پزشک خانواده اشاره کرد که کارشناسان نظام سلامت، از آن به عنوان تنها راهکار برون رفت از مشکلات حوزه سلامت یاد می کنند.

این در حالی است که بخش دارویی یکی از زیرمجموعه‌های کلیدی نظام سلامت است و مردم در سال‌های اخیر در حوزه دارو با مشکلات بسیاری روبه رو بودند. مشکلاتی که بخشی از آن ریشه در چالش‌های قدیمی نظام سلامت و برخی به دلیل محدود شدن روابط سیاسی، تحریم‌های بین‌المللی و سخت‌تر شدن نقل و انتقال پول در سال‌های گذشته صورت گرفته است.

بخشی از این مشکلات ناشی از واقعی نبودن قیمت داروهای تولید داخل است. متاسفانه داروهای وارداتی با قیمت‌های چند برابر تولید داخل به فروش می‌رسند. بنابراین در این شرایط قیمت دارو باید واقعی شده و واردات داروهایی که مشابه آنها به میزان کافی در داخل تولید می شود، متوقف شود.

متاسفانه مصرف دارو در کشور بسیار بالا است و باید برای مصرف و تجویز بی رویه دارو چاره اندیشی کرد. همچنین علاوه بر وارد کننده دارو باید برای صادرات دارو نیز تلاش کرد که  عدم وصول مطالبات دارویی نمونه ای از مشکلات این حوزه  است.

در این راستا قاضی زاده هاشمی در ابتدای دوران فعالیت خود در وزارت بهداشت، اجرای نظام ارجاع و سطح بندی خدمات سلامت، اجرای راهنماهای بالینی خدمات درمانی، ایجاد و تکمیل پرونده الکترونیک سلامت برای همه ایرانیان، ایجاد منابع مالی پایدار در نظام سلامت، افزایش مطالبه گری برای ارتقای سطح سلامت روانی و اجتماعی مردم و کاهش آسیب‌های اجتماعی را در اولویت برنامه‌های خود قرارداده بود که برخی از این موارد تاکنون عملیاتی نشده است. از موارد مغفول در برنامه‌های وی می‌توان به عدم اجرای قانون تمام‌وقتی پزشکان، غفلت از قصور پزشکان و حقوق بیماران، متوقف ماندن تحول در آموزش، به دست فراموشی سپردن پرونده الکترونیک سلامت، عدم اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع و بی‌توجهی به اصلاح نظام پرداخت به پزشکان اشاره کرد.

با توجه به اینکه باید دیدگاه مسئولان به حوزه بهداشت و درمان کلان نگر و براساس رفاه صد درصدی مردم درگیر در حوزه سلامت باشد ،نگاه اقتصاد خرد و بنگاهداری وزیر در این زمینه تعارضات جدی بین اهداف طرح تحول سلامت و عملکرد واقعی آن پیش آورده است.

اصالت دادن به درآمد و سود در نزد عوامل درمانی و بخش بازرگانی دارو و تجهیزات پزشکی و ایجاد فاصله آزار دهنده در لایه‌های مختلف درمان و بهداشت، عملا سوداگری و تبعات غیرانسانی آن را در حوزه بهداشت و درمان بارزتر کرده است.

درآمد پزشکان متخصص بخش خصوصی تراز توقعات این گروه از پزشکان را در بخش دولتی درمان افزایش داده است و تجاری شدن واردات دارو و تجهیزات پزشکی، معیار گزینش سود آوری در اقدامات تجاری را به سویی برده است که به اقلام مورد مصرف دهک مرفه معطوف شده است.

ناتوانی در ایزوله کردن بخش دارو و درمان از نوسانات اقتصادی و حق قایل شدن به طالبان سود و درآمد با وجود تخصیص بودجه و امکانات بیشتر نسبت به دولت نهم و دهم عملا طرح مطلوب سلامت را به سوی شکست پیش می‌برد و همانگونه که اشاره شد، نقص دیدگاه اقتصاد کلان قاضی زاده هاشمی، عملا به حاکمیت سوداگری در این بخش دامن زده است. اما وزیر در ارزیابی مسائل پیش آمده در چاره جویی مشکلاتی همچون عدم‌ تزریق بودجه از سوی دولت به وزارت بهداشت، نداشتن بودجه مناسب برای اجرای طرح‌هایی مانند طرح پزشک خانواده و عدم‌تامین ارز دارویی برای واردات دارو اصالت می‌دهد و به جای حل مشکلات، سعی در مدیریت فضای رسانه‌ای و ترمیم جایگاه وزارت بهداشت در اذهان عمومی داشته است.

با این حال وزیر بهداشت و درمان در حالی سخن از بهبود مشکلات دارویی به میان می‌آورد که همکاران وی در دانشگاه‌های دارو‌سازی مشکلات را وخیم می‌دانند.

خواندن 364 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395