یکشنبه, 10 تیر 1397 ساعت 10:56

شرایط اقتصادی بر خدمات "بیمه سلامت" موثر است؟

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران تاکید کرد که شرایط اقتصادی و نوسانات ارزی تاثیری بر خدمات این سازمان نداشته و هیچ‌کدام از این خدمات از ابتدای سال تاکنون تغییری نکرده است.

دکتر کوروش فرزین، با تاکید بر اینکه هیچ‌کدام از خدمات بیمه سلامت از ابتدای سال تاکنون تغییری نکرده است، گفت: تنها محدودیتی که در حال حاضر اتفاق افتاده کاهش پوشش بیمه‌ای داروهای بدون نسخه است که  این اقدام نیز ناشی از شرایط اقتصادی نبوده است؛ سال گذشته برنامه‌ای به هیئت دولت رفت که همه آن پذیرفته نشد و شورای عالی بیمه از محل اختیارات خود بخشنامه‌ای در این زمینه ابلاغ کرد.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت ابتدای سال پروتکلی برای تعدادی از داروهای گران‌قیمت و شیمی درمانی ابلاغ کرد. طبق این پروتکل وزارت بهداشت استفاده از این داروها را برای برخی بیماری‌ها محدود کرد. این اقدام نیز  ارتباطی با محدود کردن بسته خدمات ندارد و برای حفظ سلامت و صیانت از حقوق بیمه شدگان است. اگر داروهای گرانقیمت برای بیماری که این دارو برایش تعریف نشده، استفاده شود، منابع کشور و بیماران آسیب می‌بینند.

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران افزود: این پروتکل‌ها به همه مراکز ارائه دهنده خدمت ابلاغ و مقرر شد داروها برای بیماری‌های خاصی مصرف شوند. یکی از الزامات خرید راهبردی این است که بیمه‌ها بر اساس پروتکل‌های مصوب، خرید خدمت کنند؛ برهمین اساس از ابتدای سال این پروتکل‌ها برای برخی خدمات تعریف شده است و جزئی از تکالیف سازمان‌های بیمه‌گر محسوب می‌شوند.

به گفته مدیرکل بیمه سلامت استان تهران، تشکیل پرونده برای این داروها در سیستم تایید نسخ بیمه سلامت بر اساس شرایط جدید انجام می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به وارداتی بودن بیشتر داروهای موردنظر این پروتکل، تصریح کرد: این پروتکل به تمام مراکز دولتی و خصوصی ابلاغ شده است و بیمه‌ها نیز باید در چارچوب این استانداردها فعالیت کنند. این موضوع از قبل نیز وجود داشته است و هیچ ارتباطی با وضعیت اقتصادی و دلار ندارد. هر سال شروط بیمه شدن داروها بر اساس شرایط مختلف تغییر می‌کند. وزارت بهداشت نیز اصرار دارد در حوزه سلامت هر چیزی در جای خود مصرف شود.

فرزین تاکید کرد: خدمات بیمه سلامت تابع شرایط اقتصادی و ارزی نیست. تعیین بسته‌های خدمات این سازمان از طریق مصوبه هیئت دولت و شورای عالی بیمه انجام می‌شود و بیمه سلامت حق دست بردن در آن را ندارد. اگر جایی به نظر می‌رسد خدمتی محدود شده یا مورد بازنگری قرار گرفته، در چارچوب مصوبات و ابلاغیه‌های مراجع قانونگذار بوده است.


منبع: ایسنا

خواندن 305 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395