دوشنبه, 11 تیر 1397 ساعت 08:51

اطلاعات تکميلي

  • تویسرکانی در گفتگو با عصر اقتصاد:

سازمان ثبت اسناد و املاک به امضای الکترونیک مجهز شده است

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: گواهی الكترونیكی شناسه دیجیتال یك موجودیت مانند فرد، نرم‌افزار و سازمان در تعاملات الكترونیكی است. در واقع، همانطور كه در تعاملات غیر الكترونیكی، «كارت ملی» یا شناسنامه یك فرد شناسه وی می‌باشد، در تعاملات الكترونیكی «گواهی الكترونیكی» شناسه فرد می‌باشد. در تعاملات الكترونیكی، طرفین ممكن است نتوانند هویت طرف مقابل را شناسایی كنند؛ این چالش می‌تواند منجر به برخی محدودیت‌ها و مشكلات در این نوع تعاملات شود. مثلاً ممكن است نتوان مانند اسناد كاغذی، اسناد الكترونیك را نیز امضا و برای دیگران ارسال نمود.

گواهی الكترونیكی، رایج‌ترین راه ‌حل مواجهه با چالش بالا است. یك موجودیت با استفاده از گواهی الكترونیكی خود می‌تواند به طرف مقابل خود اطمینان دهد كه با موجودیت موردنظر خود در تعامل است. برای مثال، وقتی فرد یك سند الكترونیك امضا‌شده دریافت می‌كند، می‌تواند از هویت فرد امضاكننده‌ی سند اطمینان حاصل كند.

از جمله مزایای به کارگیری امضای الکترونیکی، علاوه بر ارتقای امنیت و انکارناپذیری، امکان اطلاع از دستکاری اطلاعات است و اگر اطلاعات امضا شده کوچک‌ترین تغییری یابد در بررسی صحت امضا مشخص می‌شود که اطلاعات با امضا مطابقت ندارد؛ بنابراین با مکانیزم‌ امضای الکترونیکی، سیستم به طور اتوماتیک متوجه می‌شود که اطلاعات تغییر کرده است یا خیر.

حدوداً سال گذشته بود که احمد تویسرکانی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به روند الکترونیکی شدن امور مربوط به ثبت اسناد و املاک در دفاتر اسناد رسمی گفت: پس از حذف دفاتر سردفتر و الکترونیکی شدن آن، در مرحله بعد، دفاتر گواهی امضاء که به صورت سنتی و دستی در دفاتر اسناد رسمی وجود داشت حذف شده و از این پس، گواهی امضاء نیز به صورت الکترونیکی گواهی و ثبت می‌شود.

در همین راستا از احمد تویسرکانی میزان اجرا و پیشرفت گواهی امضای الکترونیک را جویا شدیم.

تویسرکانی در پاسخ به عصراقتصاد اظهار کرد: گواهی امضای الکترونیک در قانون مربوط به فعالیت‌های تجاری است لکن امضای الکترونیک در مجموعه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای تبادل اطلاعات فی ما بین مجموعه مدیران ثبت و دفاتر اسناد رسمی و دفاتر ازدواج و طلاق ساماندهی شده است و در حال حاضر تمام اشخاصی که دست اندر کار تبادل اطلاعات و مکاتبه در فضای مجازی هستند به امضای الکترونیک مجهز هستند و سازمان از این جهت کاملاً تجهیز شده است.

معاون رئیس قوه قضائیه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه تبدیل پرونده‌های ثبتی به الکترونیکی تا چه حد پیشرفت، گفت: به شکل جدی انجام می‌شود؛ خوشبختانه ظرف دو سال گذشته قریب 410 میلیون برگ از پرونده‌های ثبتی اسکن شده و مابقی آنها نیز در حال اسکن است.

 

خواندن 455 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395