دوشنبه, 11 تیر 1397 ساعت 09:21

اطلاعات تکميلي

  • توسط معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری؛

محدوده حمایت‌های دولتی برای دانش بنیان‌ها مشخص شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: شکل‌گیری و توسعه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان بر منابع مالی استوار است که بر این اساس دو بستر در این زمینه در معاونت علمی ایجاد شده است.

علیرضا دلیری روز یکشنبه در نشست خبری با موضوع روند افزایشی حمایت بانک‌ها از شرکت‌های دانش بنیان منابع بانکی در قالب اعطای تسهیلات و سرمایه‌گذاری از سوی هولدینگ‌ها و سرمایه‌گذاران را از جمله این دو بستر عنوان کرد و ادامه داد: برخی از شرکت‌ها نیاز به سرمایه‌گذاری دارند که از همان ابتدای فعالیت به آن‌ها تزریق شود و برخی دیگر نیز نیاز به تجربه افراد متخصص در این زمینه دارند که هر دوی این منابع در معاونت علمی ایجاد شده است.

دلیری با تاکید بر اینکه در پنج سال اخیر این دو بستر در این معاونت شکل گرفته است، خاطرنشان کرد: این تسهیلات موجب شده تا شرکت‌ها نسبت به سال‌های گذشته رشدهای زیادی داشته باشند.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسعه بخش‌های تحقیق و توسعه شرکت‌ها را از جمله زمینه‌های اصلی برای توسعه شرکت‌ها عنوان کرد و گفت: این امر مستلزم تامین منابع مالی است و در سال‌های گذشته یکی از نقدهای ما به سیستم‌های مالی کشور این بوده که به حوزه‌های دانش‌بنیان ورود پیدا نکرده‌اند، ولی با بسترسازی‌های انجام شده شاهد توجه هر چه بیشتر بانک‌ها به حوزه‌های دانشی هستیم.

وی ادامه داد: از پرداخت 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانک‌ها طی پنج سال گذشته به شرکت ‌های دانش‌ بنیان خبر داد.

دلیری گفت: معاونت علمی از طریق ایجاد بستر مناسب از طریق بانک ها، صندوق های مالی و شرکت های بزرگ و هلدینگ های سرمایه گذاری در حمایت از حوزه دانش بنیان گام مناسبی برداشته است.

وی با بیان این که هر کدام از شرکت های دانش بنیان به اقتضای فعالیت نیازمند نسخه حمایتی خاص خود هستند، افزود: برخی شرکت ها در ابتدای فعالیت خود تنها نیازمند مشاوره و کسب تجربه اند و تسهیلات برای آنها یک سم است.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از پرداخت 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانک‌ها طی پنج سال گذشته به 1400 شرکت دانش‌ بنیان خبر داد.

دلیری با اشاره به فضای رقابتی ایجاد شده بین بانک ها در حمایت از شرکت های دانش بنیان تصریح کرد: در سال 1396 میزان 3 هزار و 800 میلیارد تومان و در سه ماهه ابتدایی 1397 بیش از هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های دانش بنیان ارایه شده است.

وی اظهارکرد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 1397 میزان تسهیلات اعطایی بانک ها به شرکت‌های دانش بنیان به پنج هزار میلیارد تومان برسد.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد: در حال حاضر 3 هزار و 600 شرکت دانش‌بنیان به تایید کارگروه احراز صلاحیت معاونت علمی رسیده است و از این تعداد 1400 شرکت موفق به دریافت تسهیلات بانکی شده‌اند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه، توسعه بخش‌های تحقیق و توسعه شرکت‌ها مستلزم تامین منابع مالی است، یکی از نقدهای این معاونت در گذشته را عدم ورود سیستم بانکی کشور به منظور همراهی با شرکت‌های دانش بنیان عنوان کرد و گفت: میزان حمایت بانک ها در سال‌های 92 و 93 محدود بوده است که البته بعد از آن با بسترسازی‌های انجام شده هم اکنون شاهد توجه هر چه بیشتر بانک‌ها به این حوزه می باشیم.

دلیری گفت: میزان پرداختی بانک ها در فروردین ماه سال 96 به شرکت‌های دانش بنیان 140 میلیارد تومان بوده که این میزان در اسفند ماه سال گذشته (1396) به 500 میلیارد تومان رسید.

وی در ادامه راه نجات اقتصاد کشور را در توجه و اعتماد به حوزه دانش بنیان دانست و با اشاره به افزایش رقابت بانک‌ها در حال حاضر در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و رشد مناسب این حوزه گفت: سیستم بانکی با توجه به عملکرد مناسب شرکت‌های دانش بنیان و قابلیت اشتغالزایی این حوزه در مدت کوتاه، امروز به این نتیجه رسیده است که توسعه کشور در قالب حمایت از حوزه دانش بنیان اتفاق خواهد افتاد.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به مذاکرات انجام شده از سوی این معاونت با بانک‌ها در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان گفت: بر اساس تفاهم انجام شده مقرر شده است که با انعقاد قراردادهای مستمری بین صندوق توسعه ملی با بانک های با عملکرد مطلوب، خدمات به شرکت‌های دانش‌بنیان افزایش یابد.

وی در ادامه صدور ضماتنامه را یکی دیگر از مشکلات شرکت‌های دانش بنیان ذکر کرد و گفت: در حال حاضر اعطا تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان بایستی در قبال ارائه ضمانتنامه‌های پرداختی به بانک‌ها صورت می گیرد.

دلیری با اشاره به ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف همچون صندوق توسعه ملی، توسعه صادرات، سرمایه‌گذاری تعاون، صنایع کوچک و تعدادی صندوق‌های پژوهش و فناوری در کشور تاکید کرد: متاسفانه این صندوق ها از قدرت و توان لازم برای صدور ضمانت نامه بانکی برخوردار نیستند و ما نیازمند یک نهاد مالی بزرگ همچون بانک مرکزی برای حمایت از حوزه دانش بنیان هستیم.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی این معاونت برای رفع مشکل ضمانت نامه شرکت‌های دانش بنیان گفت: یکسری مذاکرات صندوق‌های دولتی داشته ایم که آنها همکاری لازم را صندوق‌های پژوهش و فناوری داشته باشند.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه تصریح کرد: هم اکنون 24 صندوق پژوهش و فناوری در کشور وجود دارد، که هر کدام از آنها می‌توانند کارگزار صندوق‌های ضمانت شوند.

وی در ادامه با اشاره به فعال شدن تابلو بورس شرکت های دانش بنیان در جهت فراهم کردن بستر تجاری سازی محصولات دانش بنیان در کشور تصریح کرد:هم اکنون 300 ایده بر روی تابلو بورس برای فروش عرضه شده است که از این تعداد 29 ایده به عقد قرارداد تجاری‌سازی رسیده است.

دلیری در ادامه با اشاره به اینکه فضای حاکم بر بانک‌های کشور تغییر کرده و دیگر برای فعالیت در حوزه مسکن و مواردی از این قبیل نیست گفت: بانک‌ها به این باور رسیده اند که حوزه‌های تک و دانش بنیان حوزه قابل اعتماد و قابل پیشرفتی است و می توانند در این حوزه سرمایه گذاری کنند.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از بانک ملت بعنوان رکوردار پرداخت تسهیلات به شرکت های دانش بنیان نام برد و گفت: پس از این بانک به ترتیب بانک‌های صنعت و معدن، سپه، ملی، تجارت و پاسارگاد حمایت‌های مناسبی از شرکت‌های دانش‌بنیان داشته‌اند.

دلیری در خصوص کارمزد تسهیلات پرداختی بانک‌ها به شرکت‌های دانش بنیان نیز گفت: کارمزد تسهیلات صندوق توسعه ملی در حوزه‌های صنعت 12 درصد و در حوزه‌های کشاورزی 10 درصد تعیین شده است، ضمن اینکه کارمزد صندوق کارآفرینی نیز 4 درصد است.

خواندن 507 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395