سه شنبه, 12 تیر 1397 ساعت 06:00

اطلاعات تکميلي

  • عصراقتصاد دیدگاه سازندگان و کارشناسان را بررسی کرد؛

طناب‌کشی در بازار مسکن

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نیلوفر جمالی

عصراقتصاد: بازار مسکن در ایران همیشه دستخوش بازی‌هایی بوده که برخی از دلالان آن را ایجاد می کنند. خرید و فروش‌های موسوم به سفته بازی در بازاری که جزو الویت‌های زندگی افراد جامعه است. داشتن مسکن همیشه یک دغدغه مهم برای مردم بوده به نحوی که قبل از هرچیز برای آغاز یک زندگی مشترک زوج‌ها به یک سقف فکر می کنند تا بتوانند زندگی مستقل داشته باشند.

از پاییز پارسال با روند افزایشی قیمت در بازار مسکن مواجه بوده‌ایم افزایشی که با میزان تقاضا تا پیش از سال 97 همراه نبوده است و بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که دلیل اصلی رشد قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پاییز امسال ورود بخش سوداگری و سفته بازی در بازار مسکن است این در حالی است. روند افزایشی قیمت مسکن پس از آغاز سال 97 سرعت بیشتری به خود گرفت و به جایی رسید که مردم توان خرید خود را تقریبا از دست دادند و در چنین شرایطی سفته بازی و حضور دلال‌ها بسیار پررنگ تر به چشم می خورد.

اما در مقابل کارشناسان حوزه مسکن، فعالان ساخت و ساز حضور دارند که باورشان در شرایط موجود این است که تورمی که طی 5 سال گذشته بر باقی کالاها اعمال شده و حوزه مسکن را در بر نگرفته است به یکباره بروزکرده است.

بخش مولد اقتصاد در حال احتضار

در راستای این موضوع کمال‌الدین اطهاری کارشناس حوزه مسکن در گفت وگو با خبرنگار عصراقتصاد گفت: در دوره‌های گذشته سفته بازی در بازار مسکن، حباب قیمت را در این حوزه ایجاد کرد و باعث افزایش 100 درصدی نرخ مسکن در آن دوران شد، اتفاقی که اصلی ترین دلیل داخلی برای افزایش نرخ ارز و طلا  استو باعث ایجاد، سفته بازی  و حباب در نرخ مسکن می شود.

وی با اشاره به نرخ 30 درصدی سود تسهیلات بانکی در آن دوران تصریح کرد: این موضوع از طرفی باعث از کار افتادن بخش مولد اقتصاد شد و از طرف دیگر حوزه مسکن هم قفل شد و این دلیلی بر قفل شدن منابع بانکی نیز شد.

این کارشناس حوزه مسکن با بیان اینکه اتفاقاتی از این دست در دوره قبل از دولت آقای روحانی رخ داد، افزود: در دولت‌های آقای روحانی نیز به دلیل فشارهای وارده در بخش مسکن، منابع قفل شده بود و این بار هم به جای حرکت دادن منابع را با انواع فشارها به سمت مسکن مهر و تسهیلات مالی ارزان قیمت کشاندند و دولت هم اراده کافی برای مقابله با آن را نداشت. از این رو وزارت راه و شهرسازی طرح « باز آفرینی شهری» را مطرح کرد که در واقع عنوان مسکن مهر را تغییر داد و پشت پرده پنهان کرده است و با نام طرح توسعه گرا باز هم منابع بانکی را به جای اینکه به سمت مسیرهای مولد ببرند به طرف یک برنامه بسیار ناقص بنام «بازآفرینی شهری» بردند. 

به گفته اطهاری فشار جریان‌های سیاسی و بوجود آمدن موسسات قرض الحسنه دست به دست هم دادند تا فشارها وضعیت به سمتی کشاندند که بخش مولد اقتصاد به حالت احتضار افتاد و بخش رانتی در حال فعالیت است و کسی  هم جلوی بخش رانتی را نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه در چند سال گذشته واکنش‌های شدیدی به موضوع پولشویی نشان داده شد، افزود: اگر ساماندهی قبل از نقض برجام صورت گرفته بود، امکان این وجود داشت که جریان منابع بانکی ما به راه بیافتد اما باز هم رانت‌جویی‌ها باعث قفل شدن جریان بانکی  شد و تمام این موارد دست به دست هم دادند.

اطهاری ادامه داد: ریشه رانت‌جویی‌ها طی 30 سال گذشته در بخش مسکن ادامه پیدا کرده و انباشت عظیم رانت در این سیستم باعث زمین‌گیر شدن اقتصاد و بحران‌های فاجعه بار شده و می شود.

وی درباره موضوع افزایش قیمت مسکن در چند ماه اخیر نیز گفت: مسکن پیشران توسعه ایران است و هر بار جوسازی می کنند تا با روش‌های مختلف این بخش را به تحرک وا دارند تا جای راه اندازی بخش مولد این بخش راه اندازی کنند.

ادامه افزایش قیمت، رکودی سنگین‌تر از قبل در پی دارد

حسام الدین عقبایی، رئیس سابق اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران نیز درباره اوضاع مسکن گفت: آن چیزی که ما در اقتصاد می‌بینیم  بخاطره رانت‌جویی و تراکم فروشی در  بخش مسکن و جلوگیری از توسعه اقتصاد به ویژه در شهر تهران و کلان شهر‌ها است و باعث شده که اقتصاد ما زمین گیر شده و از پا بیفتد.

وی با اشاره به اینکه رانت جویان مسئله انتقال پایتخت را در این راستا مطرح می کند، اظهار کرد: انتقال پایتخت حداقل 300 میلیارد دلار هزینه دارد و از توسعه اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد منطقه‌ای جلوگیری می‌کند و اگر این منابع مالی را صرف توسعه مناطق عقب‌افتاده و آبیاری پیشرفته کنند، ایران پیشرفت خواهد کرد.

عقبایی ادامه داد: قاعدتاً سفته بازی در اقتصاد ایران نقش مهمی در سال‌های اخیر بازی کرده و نقش آن در بازار مسکن طی ماه‌های اخیر بی‌تاثیر نبوده است. 

وی با بیان اینکه سیاستمداران ما باید فکری به حال سفته بازی کنند، افزود: دولتمردان باید جلوی افرادی که با سودجویی و  ایجاد موج سفته بازی می‌خواهد منافع بیشتری عایدشان شود را بگیرند.

این فعال حوزه مسکن تاکید کرد: رشد قیمت مسکن  را نباید صرفاً در یک میدان بازار عرضه نگاه کنیم بلکه باید باز تقاضا را نیز در نظر گرفت و رشد قیمت مسکن باید متناسب باشد و توازنی بین عرضه و تقاضا وجود داشته باشد اما اگر افزایش قیمت در 5 سال گذشته را آنالیز کنیم از سال 92 به بعد علی‌رغم رکود همچنان قیمت مسکن افزایش پیدا کرده است. آپارتمانی که در یک نقطه از تهران متری 5 میلیون تومان قیمت گذاری شده بود قبل از افزایش‌ها در سال‌های 96 و 97 تقریبا دو براربر شده بود لذا اکنون نمی توان گفت که در 5 سال گذشته هیچ افزایش قیمتی در بخش مسکن صورت نگرفته و بازار کشش این را دارد که جبران کند.

وی با اشاره به اینکه رشد قیمت مسکن باید متناسب با بازار خرید و قدرت خرید مردم باشد و مردم هم بتوانند در بازار مشارکت داشته باشند، گفت: اگر قیمت مسکن افزایش پیدا کند اما مردم قدرت خرید نداشته باشند نتیجه ان جز یک رکود عمیق و سنگین نخواهد بود که می توان گفت از رکود‌های قبلی سنگین‌تر خواهد بود.

افزایش قیمت مسکن طبیعی است

در مقابل نظرات کارشناسان این حوزه افرادی که در حال ساخت و ساز هستند و سرمایه‌های خود را در این بخش صرف می کنند معتقد به متعادل شدن قیمت‌ها دارند، به صورتی که دلیل افزایش قیمت را تورم چند سال گذشته می دانند که تاثیری در قیمت مسکن نداشته است.

حسن محتشم، رئیس سابق انجمن انبوه‌سازان استان تهران و فعال این حوزه نظری متفاوت دارد و می گوید: علت افزایش قیمت مسکن درصد غالب آن کاهش ارزش پول ملی و رکود 5 سال گذشته بر بخش مسکن  تا سال 96 است. از ابتدای برنامه آقای روحانی بخش مسکن عقب بوده و نسبت به نرخ تورم ما افزایش قیمتی مشاهده نکرده ایم.

وی ادامه داد: اواخر سال 96 ما شاهد افزایش نرخ مسکن بوده ایم و در سال 97 قیمت به صورت جهشی افزایش پیدا کرد که دلیل این جهش افزایش 20 درصدی دستمزدها در سال جدید است که افزایش قیمت ارز و طلا نیز به افزایش نرخ مسکن کمک کرده است.

این انبوه ساز با اشاره به اینکه مسکن از کالاهای متعدد و مختلفی تشکیل می شود، افزود: بخش از این افزایش قیمت‌ها عموماً داخلی و بخشی جنبه خارجی دارد. در واقع ساختمان‌های بلند و مرتفع به ارز نیاز دارد و سازنده طبیعتاً به خاطره رسیدن به بهره‌وری خود  از نظر ارزشی ناچار به افزایش قیمت است.

محتشم افزایش قیمت مسکن را به دو بخش تقسیم کرد و گفت: برای ساخت مسکن ابتدا به زمین نیاز است و به دلیل کمبود زمین در تهران، با افزایش قیمت زمین، با افزایش قیمت مسکن نیز مواجه می شویم. همچنین بخشی دیگر وجود دارد که باز می گردد به خدمات فنی و مهندسی، عوارض شهرداری، تراکم، مصالح ساختمانی و نیروی انسانی که این آیتم‌ها نیز به قیمت‌ها می افزاید و با احتساب ارزش افزوده در قیمت مسکن افزایش رخ می دهد و این موضوع طبیعی است.

مسکن یک کالای ضروری برای زندگی شهری است و از اهمیت بالایی برخوردار است اما در کشور ما مردم صرفا برای ایجاد امنیت و داشتن سقفی بالای سر خود اقدام به خرید آن نمی‌کنند چراکه با کاهش ارزش پول مردم برای حفظ دارایی‌های خود اقدام به خرید دلار، طلا و مسکن می کنند تا ارزش پولشان از بین نرود از این رو تا زمانی که بازار مسکن به عنوان کالای تجاری در کشور مطرح است ما شاهد سفته بازی و خالی ماندن تعداد زیادی از واحدها در بخش مسکن خواهیم بود.

خواندن 2463 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395