سه شنبه, 12 تیر 1397 ساعت 09:12

مأموریت وزارت نیرو؛ هشدار و دیگر هیچ!

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: این روزها خاموشی‌های متعددی در کشور رخ می‌دهد، چرا که با افزایش دما، مصرف برق هم روز به روز بیشتر می‌شود و در بخش تولید برق هم گفته می‌شود با کمبودی در حدود 5000 مگاوات رو به رو هستیم. در این راستا مسئولین تاکید دارند که مصرف برق در این روزهای اوج گرما مدیریت شود تا با خاموشی‌های گسترده رو به رو نشویم. این در حالی است که همه می‌دانیم که همکاری مردم و وزارت نیرو برای عبور از مشکلات امر مطلوبی است، با این وجود دیده می‌شود که این روزها وزارت نیرو تنها هشدار می‌دهد که اگر مصرف کمتر نشود، خاموشی اتفاق خواهد افتاد. در نتیجه دیده می‌شود که وزارت نیرو هشدار دادن به مردم را در راس ماموریت‌های خود قرار داده، اما طبق برنامه‌های دولت وظیفه تأمین برق بر عهده این نهاد است.

بر این اساس معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو در پاسخ به پرسش خبرنگار عصراقتصاد مبنی بر این که اگر مصرف مدیریت نشود، چه اتفاقی رخ خواهد داد، گفت: اگر روند مصرف به همین شیوه ادامه پیدا کند، در سال های آتی شبکه برق به کلی از کنترل خارج می شود.

همایون حائری روز گذشته در یک نشست خبری در پاسخ به پرسش دیگر عصراقتصاد مبنی بر این که آیا نارسایی‌های برق و آب به روندهای ضد دولت پر و بال می‌دهد، و امنیت ملی را به مخاطره می اندازد، گفت: قطعا اگر صرفه جویی اتفاق نیافتد، کشور در سال های آینده به مشکلاتی جدی بر خواهد خورد. چرا که ظرفیتی داریم و سالیانه هم به این ظرفیت افزوده می‌شود. اما اگر صرفه جویی نشود، قطعا صرف چند سال آینده خاموشی ها گسترده خواهند شد.

معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو در ادامه اظهار کرد: هم اکنون دو راه در پیش رو داریم. یک این که صرفه جویی کنیم و با هزینه های منطقی، تولید را افزایش دهیم تا بدون مشکل صنعت برق را پیش ببریم. یا این که بیش از حد معمول مصرف کنیم و شبکه را دچار مشکل کنیم.

وی همچنین در پاسخ به این که آیا نباید از سیستم های سرمایشی استفاده کرد، گفت: بسیاری از سیستم های سرمایشی مورد استفاده در کشور، استاندارد نیستند و این یعنی راندمان این دستگاه‌ها پایین است. در نتیجه یکی از اقدامات مهمی که می توان در این راستا انجام داد، این است که سیستم های سرمایشی به روز شوند.

این مقام مسئول ادامه داد: در برخی مواقع میزان مصرف سیستم های سرمایشی در کشور به حدود 20 هزار مگاوات می رسد که تقریبا برابر با مصرف برق چند کشور است.

حائری همچنین در پاسخ به دیگر پرسش عصراقتصاد مبنی بر این که در این زمان کوتاه تا اوج گرمای تابستان چه می توان کرد، گفت: کنترل سیستم های سرمایشی می تواند یکی از مهم ترین راهکارهایی باشد مردم باید در پیش بگیرند، تا از پیک مصرف عبور کنیم.

وی همچنین با تاکید بر این که تاکنون هیچگونه خاموشی برنامه ‌ریزی شده وجود نداشته است، گفت: در طی چند روز اخیر به دلیل افزایش دما و به تبع آن رشد چشمگیر مصرف به ناچار مدیریت ‌های اضطراری انجام شده تا رشد مصرف برق سیستم را دچار اختلال نکند.

معاون امور برق و انرژی وزیر با اشاره به این که ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور به 80 هزار مگاوات رسیده است، گفت: با توجه به این که نزولات آسمانی ما در نیمه دوم سال گذشته در مناطق مختلف کشور به ویژه نواحی که دارای نیروگاه برق آبی هستند کاهش چشمگیری پیدا کرده است، برای تابستان امسال حدود 30 درصد ظرفیت تولید نیروگاه‌ های برق‌ آبی را از دست داده‌ ایم.

وی با اشاره به این که برای تابستان امسال امکان استفاده از پتانسیل کامل نیروگاه‌‌های برق ‌آبی وجود ندارد، گفت: در پیک مصرف تابستان سال گذشته حدود 9300 مگاوات تولید برق آبی داشته ‌ایم در صورتی که کاهش نزولات جوی باعث شده تا این ظرفیت در تابستان امسال به شدت کاهش پیدا کند و پنج هزار مگاوات کمبود را در بخش نیروگاه‌ های برق آبی داشته باشیم.

معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو تصریح کرد: تامین برق مردم در دو قالب صورت می‌‌گیرد؛ یک بخش مربوط به تامین بار است که به صورت مگاوات بوده و دیگری تامین مستمری است که در 24 ساعت انجام می ‌گیرد و به عنوان انرژی از آن یاد می ‌شود. 80 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده کاملا می ‌تواند ظرفیت مصارف را پاسخگو باشد منتها کاهش نزولات جوی باعث شده تا امکان استفاده کامل از ظرفیت نیروگاه‌ های برق آبی وجود نداشته باشد.

حائری تصریح کرد: در این بین می‌توانستیم از ظرفیت منابع مالی نیروگاه‌های برق آبی استفاده کنیم، با این وجود این منابع نیز در یک دوره محدوده قابلیت استفاده دارد و به هر حال به پایان می ‌رسید بنابراین با برنامه ‌ریزی صورت گرفته از انتهای سال گذشته اعلام شد که برای پیک مصرف تابستان 97 به صرفه جویی در مصرف نیاز داریم و اگر هر مشترک تنها 10 درصد صرفه ‌جویی داشته باشد ما به راحتی می ‌توانیم تابستان امسال را سپری کنیم.

وی به بروز خاموشی‌‌های چند روز اخیر در کشور اشاره کرد و گفت: با صرفه جویی‌‌های صورت گرفته تا هفته پیش مشکلی در این بخش وجود نداشت. تمامی واحدهای حرارتی ما آماده بودند، هیچگونه خللی برای این مراکز به وجود نیامده بود، تعمیرات آن ‌ها به خوبی انجام شده و همگی آماده برای تامین برق تابستان بودند. با این حال با رشد ناگهانی مصرف به دلیل افزایش دما در طی دو سه روز اخیر مشکلاتی در برخی از نقاط کشور به وجود آمده است.

حائری با تاکید بر این که هیچگونه خاموشی برنامه‌ ریزی شده وجود نداشته است، ادامه داد: در برخی موارد به دلیل این که مصرف در زمان پیک بیشتر از میزان قابل قبول افزایش پیدا می ‌کند به تبع آن در برخی موارد نیز تجهیزات مانند ترانس ‌ها، کابل و خط دچار آسیب و مشکل می ‌شوند و در نتیجه شاهد بروز خاموشی در برخی مناطق به دلیل افزایش مصرف برق هستیم.

معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو خاطرنشان کرد: اگر مشترکان 10 درصد صرفه ‌جویی در مصرف برق داشته باشند مطمئنا در روزهای آینده هم مشکل خاصی در این بخش نخواهیم داشت.

وی تصریح کرد: به هر حال در طی دو سه روز اخیر شاهد افزایش چشمگیر دما و به تبع آن رشد مصرف انرژی بوده ‌ایم. معمولا از دمای 38 درجه به بعد به ازای افزایش هر درجه دما میزان مصرف برق نیز بین هزار تا هزار و 500 مگاوات افزایش پید می ‌کند.

به گفته معلون وزیر نیرو، امسال تفاهم نامه ‌ای را با بخش صنایع و کشاورزی در راستای مدیریت مصرف ۱۳۰۰ مگاوات امضا کرده‌ایم که امیدواریم بتوانیم از این طریق از خاموشی‌ ها دور شویم.

حائری افزود: از ۵۰۰۰ مگاواتی که کمبود داریم با کمک مردم و صرفه جویی‌های صورت گرفته ۱۶۰۰ مگاوات جبران شد اما باید گفت که پتانسیل صرفه جویی تا ۱۵۰۰ مگاوات در این میان وجود دارد که لازم است به این مسئله اهتمام بیشتری ورزیده شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اهمیت واقعی شدن قیمت برق، اظهار کرد: برای آغاز این طرح تعرفه برق ادارات دولتی که الگوی مصرف را رعایت نکنند، ۲۰ درصد افزایش قیمت اعمال می ‌شود.

وی با بیان اینکه تعرفه گذاری باید بر اساس الگو های مصرف باشد، عنوان کرد: این الگو در بخش خانگی، تجاری و صنعتی متفاوت است اما در مجموع وزارت نیرو به دنبال این است که تعرفه های برق برای مشترکان پر مصرف واقعی شود.

به گفته حائری، دریافت واقعی قیمت برق از مشترکان پر مصرف که یارانه بیشتری از دولت دریافت می ‌کنند جزو برنامه ‌های اصلی وزارت نیرو است که امسال اولین مرحله آن که دریافت قیمت برق براساس الگوی مصرف و قیمت واقعی خواهد بود، اجرا می ‌شود و مشترکان پر مصرف پول برق بیشتری پرداخت خواهند کرد.

وی در خصوص وضعیت واردات برق نیز گفت: با کشور آذربایجان تفاهم ‌نامه ‌ای را منعقد کرده ‌ایم تا در تابستان بتوانیم ۱۶۰ تا ۱۸۰ مگاوات برق را از این کشور وارد کنیم علاوه بر این از کشورهای ارمنستان و ترکمنستان نیز برق به ایران وارد می ‌شود که باید گفت در مجموع ۷۰۰ مگاوات برق را از کشورهای همسایه وارد می ‌کنیم.

معاون وزیر نیرو تصریح کرد: در حال حاضر ۶۵۰ مگاوات برق توسط بخش خصوصی و سرمایه ‌گذاران خارجی در حوزه احداث نیروگاه بادی و خورشیدی صورت گرفته است و علی رغم تحریم‌ های جدید آمریکا هنوز موضع کشورهای اروپایی برای فعالیت در ایران مشخص نیست و شرکت‌ های حاضر فعالیت خود را انجام می ‌دهند.

وی با بیان این که بایستی در سیستم‌ های سرمایشی اصلاح صورت پذیرد و تجهیزات مناسب در اختیار مشترکین قرار بگیرد، ادامه داد: در بحث صنایع هم باید برای آنها سقف مصرف مشخص شود و هم اکنون در حال تدوین آن هستیم تا صنایع ما قیمت واقعی برق را پرداخت کنند.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو از انجام تدوین الگوی مصرف برای همه مشترکین گفت و افزود: در بخش دولتی اکثر استان‌ ها کنترل مصرف را دارند و در ساعات پیک از سیستم سرمایشی استفاده نمی ‌کنند.

حائری با اشاره‌ به مطالبات پیمانکاران و تصریح کرد: در این خصوص بدهی بالایی به پیمانکاران داریم و باید گفت که در بودجه امسال پرداخت این بدهی‌ها لحاظ شده و امیدواریم زودتر بخشی از آن را پرداخت کنیم.

وی در سخنان خود از تلفات شبکه گفت و مطرح کرد: سال 93 تلفات شبکه ما به 15 درصد رسید که یک سری تلفات ما فنی بود و مقدار دیگر آن غیر فنی بود که هم اکنون این تلفات به 11 درصد رسیده است.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو با بیان اینکه هم اکنون 150 هزار کنتور هوشمند نصب شده در کشور داریم، افزود: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده به‌دنبال این هستیم تا این تعداد را به 450 هزار کنتور هوشمند برسانیم.

حائری در ادامه همین مطلب افزود: مزایای کنتورهای هوشمند این است که مشترکین کاملا با ما در ارتباط هستند و از میزان مصرف خود مطلع خواهند شد و قابلیت دیگر آن کنترل پرمصرف‌‌ها است که در شبکه قابل رویت هستند.

وی از افزایش هفت درصدی قیمت تعرفه در بخش خانگی گفت و عنوان کرد: متاسفانه این افزایش هیچ تاثیری در کاهش مصرف نداشته است.

حائری با بیان این که افزایش مصرف قابل پیش بینی نیست و وابسته به یک سری اتفاقات از جمله بالا رفتن دمای هوا است، عنوان کرد: با صرفه جویی انجام شده برای شبکه مشکل خاصی به‌وجود نیامد و میزان مصرف و تولید جوابگو بود، اما به علت افزایش دما و گرمای هوا تاسیسات ما دچار آسیب دیدگی شدند و در خطوط ما اضافه بار مشاهده شد که همین نشان دهنده این است که نمی‌شود مصرف را پیش بینی کرد و اگر این صرفه جویی ادامه داشته باشد، قطعاً تابستان امسال را بدون مشکل سپری خواهیم کرد.

در نتیجه می توان این گونه برداشت کرد که اگر صرفه جویی انفاق نیافتد، خاموشی‌ها ادامه دار خواهد بود و با توجه به این که با نزدیک شدن به اواسط تابستان روز به روز دما بیشتر می‌شود، افزایش مصرف هم قابل پیش بینی است. در نتیجه با توجه به کمبود بودجه برای افزایش تولید برق و نبود ساختارهای لازم برای تامین برق زمان اضطرار، علاوه بر این کمبود توان تولیدی در نیروگاه‌های برق آبی، دور از ذهن نیست که وضعیت برقی کشور در شرایط نامناسبی باشد. شرایطی که می تواند دستمایه ای باشد برای مخالفان دولت تا مردم را علیه ساختار های دولتی تحریک کنند، مساله ای که ممکن است عاملی باشد برای به مخاطره انداختن امنیت ملی.

 

خواندن 385 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395