سه شنبه, 12 تیر 1397 ساعت 09:53

پتروشیمی غدیر، اولین عرضه فرابورس در سال 97

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مریم خدایاری

عصر اقتصاد: روز گذشته سی و پنجمین نشست خبری یک دیدار یک عرضه در ساختمان فرابورس برگزار شد که در این نشست ظرفیت های پتروشیمی غدیر برای عرضه در بازار فرابورس تشریح شد.

در این مراسم بهنام محسنی معاون عملیات و نظارت بر بازار فرابورس در خصوص عرضه این شرکت در فرابورس ایران گفت: در اواسط سال گذشته پذیرش شرکت پتروشیمی غدیر در فرابورس انجام شد و با نهایی شدن فرایند، عرضه سهام این شرکت در هفته جاری و روزهای آینده نهایی می شود تا اولین عرضه اولیه تابستان ۹۷ در فرابورس انجام شود.

وی افزود: در عرضه اولیه سهام شرکت پتروشیمی غدیر، به هر سهامدار حقوقی و حقیقی حداکثر ۲۶۰۰ سهم اختصاص خواهد گرفت و پیش‌بینی شده با توجه به وضعیت مثبت فعلی بازار سهام، بین ۱۶۵۰ تا ۱۷۰۰ ریال کشف قیمت سهام این شرکت صورت گیرد. تعداد کل سهام شرکت 1300میلیون سهام و تعداد کل سهام قابل عرضه 130 میلیون سهم است.

  • 130 میلیون سهم شرکت پتروشیمی غدیر در فرابورس

همچنین در این مراسم امین بیانکی مدیر عامل پتروشیمی غدیر گفت: چهارشنبه هفته جاری 130 میلیون سهم این شرکت برای اولین بار در فرابورس ایران عرضه می شود.

بیانکی  افزود: ما یکی از شرکت‌های تولیدکننده PVC هستیم و توانستیم با عبور از تولید اسمی، این سهم را در فرابورس عرضه کنیم. وی تصریح کرد: در سال‌های اخیر شرکت با وجود مشکلات متعددی مانند وجود آلاینده‌ها، کنترل و عملکرد مناسبی ارائه داده و مشکلات کاتالیزها را به درستی برطرف  کرده است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی غدیر بیان کرد: در این صنعت نباید به دلالان مجال دهیم تا کاتالیزها را با قیمت 7.5 دلار خریداری می کنند و با قیمت 170 دلار به فروش می رسانند.

  • افزایش میزان صادرات محصولات شرکت پتروشیمی غدیر

وی با اشاره به  میزان تولیدات شرکت افزود: در سال‌های گذشته روزانه میانگین 26 تا 27 تن تولید داشتیم ولی خوشبختانه این تولید به سطح 34.5 تن رسیده است. و مدیرعامل شرکت غدیر در خصوص  سهم صادراتی محصولات شرکت نیز گفت: نزدیک به ۶۰ درصد تولیدات شرکت به سایر کشورها صادر می شود که کشور عراق سهم عمده ای از این میزان را دارد.

بیانکی تصریح کرد: ما با 120 هزار تن تولید نقطه تعادل بازار در ایران بوده که و با توجه به اینکه، کارخانجات ما نیازمند تعمیرات اساسی نبود، سودی پرداخت نکردیم و حاشیه سود پایینی داشتیم اکنون سهامداران را قانع کردیم که اکنون این تعمیرات لازم هستند و باعث می شوند مارجین سود پایین بیاید.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی غدیر با اشاره به سودآوری شرکت اظهار کرد: در سال 94 و پیش از آن مشکل شرکت ما، نبود اتیلن نبوده بلکه این سودآوری پایین به علت تکمیل نبودن زنجیره تولید بوده است و از استعدادها در جایگاه مناسبی استفاده نشده بود.

وی بیان کرد: تلاش ما در سال 97 افزایش میزان تولید از طریق درک و آنالیز مشکلات  و به تبع آن سود بیشتر خواهد بود. همچنین سعی ما در سال 97 بر کاهش هزینه‌های تولید به وسیله  کنترل در مصرف  اتیلن است ، به طوری که در سال 96 تا حدود  30درصد از اتیلن  خریداری شده را صرفه جویی کرده ایم.

  • حمایت از تولید کنندگان داخلی از اهداف سال 97

بیانکی تصریح کرد: یکی از این اهداف شرکت در سال‌های اخیر، افزایش تولیدات و خرید از تولیدکنندگان داخلی است اما در این راه نیازمند همکاری فرابورس ایران و سیستم بانکی هستیم.

وی با اشاره به اینکه ما به وعده خود در بورس عمل کرده و تمام سهام خود را در بورس معامله کردیم ادامه داد: این امر جزء مهمترین افتخارات ما است، اما در زمینه عرضه سهام از بورس ایران گله مند و خواهان مساعدت بیشتر از این سازمان هستیم.

مدیرعامل پتروشیمی غدیر خاطرنشان کرد: تمام اهداف ذکرشده فقط در صورت همکاری بانک‌ها امکان پذیر است و ما در زمان تحریم‌ها انتظار بیشتری نسبت به مساعدت آنها داریم.

بیانکی ادامه داد: در زمینه خرید اقساطی خریداران، بازاربورس و بانکها باید تسهیلاتی را در نظر بگیرند  اما در این مدت کوتاهی‌هایی از جانب آنها شکل گرفته  و همکاری لازم با صنایع داخلی انجام نشده است.

وی با اشاره به فرصت‌های ویژه حضور در بازار سهام‌ اظهار داشت: بعد از حضور در فرابورس سعی می‌کنیم تا علاوه بر تامین مالی بهینه در این بازار، شفاف‌سازی‌های مستمر و با کیفیتی را ارائه کنیم تا سهامداران با اطمینان کامل نسبت به سرمایه گذاری اقدام کنند.

امین بیانکی مدیرعامل شرکت پتروشیمی  غدیر در پایان یادآورشد: در سال های اخیر فساد در شرکت غدیر به صفر رسیده است و این مهم بدون استفاده از تسهیلات بانکی بوده و این تسهیلات صرفا در زمینه‌های سرمایه گذاری استفاده شده است.

 

خواندن 680 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395