سه شنبه, 12 تیر 1397 ساعت 12:45

بین اژه‌ای و مونسان برای نجات میراث فرهنگی چه گذشت؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری معتقد است: با کمی پخته‌تر کردن طرح ایجاد شعبات قضایی میراث فرهنگی در دادگاه‌ها، می‌توان این طرح را با قوه قضائیه مطرح کرد. فکر نمی کنم انجام این کار زیاد دور از انتظار باشد.

 دست‌کم از سه چهار سال گذشته مدیر کل سابق میراث فرهنگی تهران و حتی معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی در صحبت‌هایشان هرازگاهی از پیگیری‌ها برای ایجاد شعب مستقل میراث فرهنگی در دادگاه‌ها خبر داده‌اند، شعبه‌هایی با حضور قضاتی آشنا با قوانین میراث فرهنگی و دلسوز این حوزه. اما در طول این مدت، هنوز هیچ خبری از وجود شعبه‌های مخصوص میراثی و قضات‌شان نشده است.

بعد از گذشت این مدت زمان؛ نخست ابراهیم شقاقی، مدیر کل امور حقوقی و املاک سازمان میراث فرهنگی ۲۱ خرداد، از ادامه‌ی پیگیری‌ها برای ایجاد این شعب در دستگاه‌های قضائی خبر داد و تاکید کرد: تا کنون چندین بار جلساتی با مدیر کل دیوان عدالت اداری برگزار کرده‌ایم  و صحبت‌هایی با قضات نیز در این زمینه داشته‌ایم، با این وجود بر اساس قانون، دیوان عدالت اداری مکلف است تا دادخواست‌ها را بپذیرد و به آن‌ها رسیدگی کند، اما در رسیدگی‌ها باید به حفاظت از آثار تاریخی توجه کند.

همچنین بزرگ‌نیا، مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران نیز ۲۸ خرداد در نشست خبری‌اش اظهار کرد: رئیس سازمان میراث فرهنگی جلساتی با سخنگوی قوه قضائیه برگزار کرده که نتایج خوبی داشته است. عزم سازمان میراث فرهنگی بر این است که در مراکز استان‌ها شعب تخصصی رسیدگی به جرایم فرهنگی و میراثی داشته باشیم، تهران نیز از این غائله مستثنی نخواهد بود.

اما علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مورد نتیجه‌ی جلسه برگزار شده بین وی و حجت‌الاسلام غلامحسین  اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه در مورد نتایج این جلسه داد: در آن جلسه بیشتر تلاش شد تا حمایت سخنگوی قوه قضائیه و این قوه را داشته باشیم تا توجه بیشتری توسط همکاران و قضاتی در حوزه میراث فرهنگی را بیشتر مدنظر قرار دهند.

او با تاکید بر این‌که خوشبختانه همیشه این قوه و احکام قضایی آن پشتوانه‌ی حفظ آثار تاریخی بوده‌اند، بیان کرد: در جلسه از وی خواهش کردم تا توجه بیشتری به این قضیه شود که خوشبختانه ابلاغیه‌ای نیز به همه دادگستری‌های کل کشور فرستاده و در آن تاکید شد که موضوعات میراث فرهنگی با دقت بیشتری بررسی شود.

معاون رئیس جمهور با بیان این‌که ایجاد شعب قضائی میراث‌فرهنگی در دستگاه‌های قضائی نیز موضوع خوبی است که در بخشی دیگر از قوه در مورد آن صحبت شد، اظهار کرد: امیدوارم  با کار روی این طرح و پخته‌تر کردن آن بتوانیم  در نشست‌های بعدی این بحث را مطرح کنیم.

مونسان گفت: فکر نمی‌کنم انجام این کار خیلی دور از انتظار باشد.

منبع: ایسنا

خواندن 624 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395