چهارشنبه, 13 تیر 1397 ساعت 08:49

اطلاعات تکميلي

  • بهشتی در نشست ایران، فوتبال و جام جهانی؛

ایران در جام جهانی فوتبال یک رنگ ظاهر شد

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

عصراقتصاد: سید محمد بهشتی شب پیروزی تیم فوتبال ایران بر مراکش و جشن سراسری مردم ایران را یکی از امن ترین شب‌های ایران دانست و تصریح کرد که در آن شب تمام کشور یک واکنش نشان داد و همه ایران به یک رنگ آشکار شد.

رییس پژوهشگاه این مطلب را در «نشست ایران، فوتبال و جام جهانی » که به همت پژوهشکده مردم شناسی در محل پژوهشگاه برگزار شد مطرح کرد.

او پرسش اصلی مردم شناسی را کیستی جامعه و جامعه شناسی را حال جامعه دانست و گفت: کیستی جامعه مانند کیستی افراد پنهان است و به راحتی نمی توان به آن پی برد و زمانی آشکار می شود که فرد در موقعیتی دراماتیک (روایی) قرار بگیرد که در آن زمان حدود شخصیتی فرد مشخص می شود.

وی افزود: این که فرد در مواجه با اتفاقات چه عکس العملی نشان می دهد حدود شخصیت فرد را مشخص می‌کند و اساس قصه و روایت هم این است که موقعیتی را فراهم کند که حدود شخصیتی پرسوناژ داستان مشخص شود.

بهشتی با بیان این که این مسئله در مورد جوامع هم صدق می کند تصریح کرد: جامعه در موقعیت‌های تاریخی پدید آمده کیستی اش را آشکار می کند و اهمیت این موقعیت در آن است که در مواقع معمول پنهان می‌شود به نحوی که نمی توان از کیستی جامعه به درستی شناختی پیدا کرد.

 او با بیان این نکته که در بیشتر اوقات صورت ظاهر جوامع غلط انداز است اظهار داشت: در شرایط غیر دراماتیک تمام فعالیت‌های فرد از اراده وی سر چشمه می گیرد و بنا بر آن دوست ندارد خیلی از صفات بد در وی آَشکار شود و سعی می کند دیگران به واسطه صفات حسنه نمایان شده در او از وی شناخت پیدا کنند.

بهشتی اظهار داشت: جوامع نیز در شرایط غیر دراماتیک به همین شکل اند و تلاش می‌کنند قانونمند دیده شوند ولی در بزنگاه ها اتفاق دیگری می افتد زیرا که در این مواقع  اراده ای وجود ندارد و تمامی امور خارج از آن است.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: در بزنگاه های تاریخی جوامع اراده ندارند و شخصیت واقعی جامعه گویی پوسته را کنار می زند و بیرون می آید و صورت ظاهری جامعه را می درد و آشکار می شود.

  • جام جهانی فوتبال و ایجاد موقعیت دراماتیک در ایران

او با اشاره به مفهوم فوتبال، جام جهانی و حضور ایران در گروه مرگ گفت: تمام این‌ها شرایطی را فراهم کرد که حضور ایران در جام جهانی فوتبال تبدیل به یک موقعیت دراماتیک در ابعاد ملی شود و رفتاری از جامعه ایران سر بزند که در موقعیت قبل و بعد، آن را کمتر ببینیم.

وی با طرح این پرسش که قبل از جام جهانی راجع به جامعه ایران چگونه قضاوت می‌شد؟ تصریح کرد: ایران تا پیش از مسابقات جام جهانی جامعه ای نا به هنجار، قانون گریز، مضطرب و... عنوان می شد تااینکه ایران در مقابل مراکش برنده می شود.

گزارشگر نیز در جریان بازی  با ناامیدی به اتمام بازی در دقایق اولیه شروع بازی راضی بود زیرا که تصویر قبلی را از خودش فوتبال و جامعه ایران داشت.

وی گفت: این در حالی اتفاق افتاد که تیم ایران برنده شد و ملت ایران در شهر های مختلف  به خیابان ها آمدند و تمام کشور یک واکنش از خود نشان دادند و همه ایران به یک رنگ آشکار شد.

او این امر را حاکی از یکپارچکی ایران دانست و گفت: زمانیکه مسابقات فوتبال در شهر تبریز  برگزار می شود شاهد جریانات واگرا هستیم ولی زمانیکه تیم ملی ایران در جام جهانی پیروز می‌شود همان صحنه ای که در تهران می‌بینیم در تبریز نیز مشاهده می کنیم که نشان از چهره دیگر جامعه ایران دارد که کسی نمی تواند در یک بزنگاه مانع آن شود.

بهشتی با اشاره به حضور اکثر ایرانیان در خیابان ها بعد از برد مقابل تیم فوتبال مراکش تصریح کرد: کسی برای این حضور یکپارچه نقشه ای نکشیده بود و این رفتار خبر بزرگ و خوبی است که یکی از فواید این مسابقات بود به نحوی که آن شب به احتمال خیلی زیاد یکی از امن ترین شبهای ایران بوده است.

وی افزود: اگر این چهره درست احصاء شود و تصویری روشن از آن بدست آورده شود دلالت بر کیستی جامعه ایرانی می‌کند و انسان را امیدوار و شگفت زده می‌کند زیرا که درست در تضاد با چهره ای است که قبل از این در ذهن ها بوده است.

وی اظهار داشت: اینکه در جامعه مانند ایران با این تنوع فرهنگی شاهد این یکپارچگی هستیم حکایت از این می کند که ما خلاف آن خیلی زحمت کشیده ایم که در حوزه ارادی عمل کنیم و در حوزه ارادی در طی یک قرن اخیر پیچیده ترین سوءمدیریت ها را در مورد تنوع فرهنگی انجام داده ایم  ولی موفق نشدیم.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: این فرهنگ آنقدر ریشه دارد؛ زمانیکه ایران مقابل مراکش پیروز می‌شود تمام ایران با این تنوع فرهنگی یک واکنش نشان می‌دهند و اینکه افرادی از قومیت های مختلف دست از وطن یکپارچه شان  به نام ایران برداشته باشند تنها یک سوء تفاهم است.

وی تأکید کرد: و این همان چیزی که در بزنگاه های غیر ارادی کاملا آشکار می شود.

بهشتی رویداد هایی از این دست با ابعاد خیلی گسترده را راهگشا دانست و گفت: اگر روزگاری راجع به هویت ایرانی سخن بگوییم و همگان به ما خرده بگیرند که این چیزهایی که مطرح می‌کنید مربوط به تاریخ است و آیا در حال حاضر که در قرن بیست و یکم بسر می بریم و رسانه ها اینقدر گسترش یافته اند  نیز این یکپارچگی در  هویت ایرانی وجود دارد  یا نه ؟ به کار می آیند.

فرهنگ ایرانی عمیق تر از آنچه در اذهان وجود دارد

وی افزود: این موارد حکایت از ریشه دارتر، عمیق تر  و پوست کلفت تر بودن فرهنگ ایرانی و آنچیزی است که در ذهن‌ها وجود دارد و اینگونه است که این فرهنگ توانسته در طول این سالها از گردنه‌های سخت عبور و موجودیت خویش را حفظ کند.

وی با اشاره  به اینکه این موارد در مورد احوال جامعه ایرانی نیز می تواند چیزهایی بگوید اظهار داشت :رفتار خوب ایرانی ها (جمع کردن زباله ها) در ورزشگاه نشان از انعکاس مدنیت در این رفتار دارد چیزی که در ترافیک دیدنش سخت است .

خواندن 647 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395