چهارشنبه, 13 تیر 1397 ساعت 09:07

خاموشی، مهمان ناخوانده اجباری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: در دنیای کنونی که اکثر اطلاعات از طریق فناوری‌ها در حال جا به جایی است و به جد می‌توان گفت بیش از 90 درصد کارها با وجود برق انجام می‌شود و دنیا با وجود تولید نیروی برق در حال پیشرفت است، وزارت نیروی کشور معتقد است که مردم باید در مصرف برق صرفه‌جویی کنند و در غیر این صورت در چند سال آینده باید منتظر شرایط بدتر از این هم باشند.

اکنون با توجه به گرمای هوا در نقاط مختلف کشور مردم نیازمند استفاده از وسایل سرمایشی هستند و از طرف دیگر نیاز به برق در اداره‌ها و شرکت‌ها برای پیشبرد کارها الزامی است. اما با آغاز تابستان و از ابتدای تیر ماه شاهد قطعی هایی در شبکه برق کشور هستیم که بسیاری از کارها را مختل کرده است.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی وزارت نیرو روز دوشنبه پیک مصرف برق به بالای 56 هزار مگاوات رسید و رقم هشداردهنده 56 هزار و 532 مگاوات در زمان اوج مصرف برق ثبت شد. میزان مبادلات برق نیز در دوشنبه برابر با 561 مگاوات ثبت شد که سهم صادرات از این میزان 156 مگاوات و واردات برق نیز 405 مگاوات بوده است.

در چنین شرایطی تنها راهکار وزارت نیرو ارائه اطلاعیه ای برای نحوه مصرف برق توسط مصرف‌کنندگان خانگی است تا بتواند از این طریق به کاهش مصرف برسد و راهکار پیشنهادی بعدی قطع کردن دستگاه های خنک کننده در ادارات دولتی دقیقا در زمانی است که گرما به اوج خود می رسد.

همچنین وزارت نیرو در اخبار و اطلاعیه‌های خود درخواست کاهش میزان مصرف را با احساسات مردم همراه کرده و از آنها می خواهد تا با صرفه جویی در مصرف برق بخش خانگی در ساعات پیک مصرف به هم‌وطنان مناطق گرم جنوب کشور کمک کنند تا از نعمت برق برخوردار باشند اما اینجا وظیفه وزارت نیرو چه می تواند باشد جای سوال است.

قطع شدن برق در برخی ساعات و نقاط مختلف بدون اعلام زمان قطعی نشان از عدم برنامه ریزی و هماهنگی در ان دارد، اتفاقی که بسیاری از فعالیت های کشور را تا ساعاتی منحل می کند و گاهی هم باعث اسیب هایی در لوازم برقی خانگی، اداری و تولید می شود که ضررهای مالی برای صاحبان ان به همراه دارد.

در راستای پاسخ به سوال عصر اقتصاد درباره برنامه‌ریزی وزارتخانه برای جلوگیری از قطعی‌های ناگهانی برق تنها یک اطاعیه ارسال شد که در آن شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ با صدور اطلاعیه‌ای ضمن تشکر از همراهی مشترکین فهیم شهر تهران درباره مصرف بهینه برق با توجه به روند افزایشی موج گرما و به طبع آن سیر صعودی مصرف برق، از تمامی شهروندان پایتخت درخواست کرد تا با مصرف بهینه انرژی برق این شرکت را درتامین برق پایدار شهر یاری رسانند. در این باره غلامرضا خیرخواه مدیر روابط عمومی شرکت اظهار کرد: با توجه به پیش بینی سازمان هواشناسی درخصوص افزایش مستمر دما وپایداری هوای گرم درتهران،مصرف برق در روزهای اخیر افزایش چشمگیری داشته است. وی افزود: با توجه به همراهی موثر مشترکان و صرفه جویی در مصرف برق تا هفته گذشته شاهد مشکلی در پایداری برق شهر تهران نبودیم اما با توجه به روند افزایشی دما و به طبع آن افزایش مصرف برق، شاهد رشد بار در شبکه هستیم برهمین اساس دراین شرایط به منظور تامین برق پایدار،بیش از هر زمان دیگری به مدیریت مصرف برق از سوی مشترکین شهر تهران نیازمندیم. خیرخواه همچنین با اشاره به ساعت های اوج مصرف انرژی در شهرتهران (12تا17 روز-20تا23 شب) تاکیدکرد: اگر مشترکین شهر تهران تنها 10 درصد از مصرف برق خود را کاهش دهند، تابستانی بدون خاموشی را در تهران خواهیم داشت. وی با اشاره به اینکه اکنون شبکه شهر تهران از لحاظ فنی در شرایط پایدار می باشد، گفت: امیدواریم با تلاش همکاران مجموعه صنعت برق و همراهی مشترکان و رعایت صرفه جویی ده درصدی در مصرف برق، پیک بار تابستان امسال را با موفقیت پشت سر گذاریم. مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در خصوص راهکارهای مدیریت مصرف برق گفت: مشترکان می‌توانند درساعت‌های اوج مصرف برق کولرهای آبی خود را بر روی دور کند قرار دهند، در صورت استفاده از کولرهای گازی، ترموستات بین 23 تا25 درجه سانتی گراد تنظیم شود؛ در ساعت‌های اوج مصرف برق استفاده از وسایل پرمصرف برقی مانند اتو، ماشین لباسشویی، ظرف شویی، جاروبرقی و... را به ساعت های دیگری موکول کرده و تا حد امکان به منظور تامین نور در طول روز از روشنایی طبیعی بهره گیرند.

اطلاعیه بالا تنها یک پیام دارد و ان هم راهکارهای مدیریت مصرف برق توسط مردم است و هیچ پیامی از کارهای مسئولین در خصوص رفع مشکل برق در ان وجود ندارد.

این موضوع آنقدر مهم بوده است که وزیر نیرو روز سه شنبه در جلسه کمیسیون انرژی برای پاسخگویی جهت قطعی برق حضور یافته و در این باره سلام امینی عضو کمیسیون انرژی می‌گوید:‌ وزیر نیرو و معاونانش برای ارائه گزارش و بحث در خصوص مشکلات پیش آمده در حوزه برق مهمان کمیسیون انرژی هستند. متاسفانه مردم در شهرهای مختلف با قطعی برق بدون اعلام قبلی مواجه هستند که همین موضوع مشکلات فراوانی را به وجود آورده است. ما همواره بر موضوع صرفه‌جویی تاکید داشته‌ایم اما در نحوه اجرای این کار حتی اگر با قطعی برق همراه باشد باید برنامه قطعی پیش از انجام به ساکنین شهرها یا مناطق شهر تهران اعلام شود تا مردم دچار مشکل نشوند.

همچنین رضا اردکانیان، وزیر نیرو با صدور بخشنامه‌ای از تمامی شرکت‌های آب و برق خواسته است که مصارف خود را در دوره تابستان سال 97 به گونه‌ای مدیریت نمایند که مصارف آب و برق آن شرکت نباید از میزان مصارف دوره مشابه سال گذشته فراتر نرود. وی با صدور بخشنامه‌ای با اشاره به صحبت‌های اخیر رئیس جمهوری و تاکید وی بر ضرورت پیشگامی دولت و دستگاه‌های اجرایی زیرمجموعه در صرفه‌جویی مصارف آب و برق در ماه‌های گرم سال، از تمامی شرکت‌های آب و برق خواسته است مصارف خود را در دوره تابستان سال 97 به گونه‌ای مدیریت نمایند و نباید مصارف آب و برق آن شرکت از میزان مصارف دوره مشابه سال گذشته فراتر نرود. وزیر نیرو این بخشنامه را لازم الاجرا دانسته و عنوان داشته است با مدیران شرکت‌های که میزان مصرف آب و برق آن‌ها در فصل تابستان بیش از دوره مشابه سال گذشته باشد برخورد خواهد شد و شرکت‌هایی که میزان مصرف آن‌ها نسبت به دوره مشابه کاهش یافته باشد، مورد تشویق قرار خواهند گرفت. همچنین با دستور اردکانیان، معاونت برق و انرژی و معاونت آب و آبفا مسئول نظارت بر حسن اجرای این بخشنامه هستند و گزارش اقدامات انجام شده را برای وزیر نیرو ارسال خواهند کرد.

ششم تیرماه سال جاری رئیس‌جمهوری در هم‌اندیشی مدیران اجرایی سراسر کشور با تاکید بر اینکه دولت بایستی در خط مقدم صرفه جویی مصرف آب و برق باشد از تمامی وزارتخانه‌ها و زیرمجموعه‌های آن‌ها خواسته بود مصرف آب و برق خود را در سه ماه تابستان امسال کنترل کنند. حساسیت شرایط تامین آب و برق تابستان امسال به گونه‌ای است که رئیس جمهوری در این نشست به تمامی وزارتخانه‌ها و زیرمجموعه‌های آن‌ها تذکر داد که اگر مصرف این بخش‌ها بالاتر از سال گذشته باشد باید مسئولان مربوطه آن بخش را عوض کنند.

در این باره پیش‌تر غلامرضا خوش خلق، مدیرعامل برق منطقه ای استان تهران نیز به ایسنا اعلام کرده بود که اگر مصرف برق مشترکان تهرانی مانند سال گذشته باشد قطعا با مشکلاتی مواجه خواهیم شد، اما اگر مدیریت مصرف صورت گیرد جای نگرانی وجود نخواهد داشت. بنا به گفته‌های وی «با اقداماتی که برای جلوگیری از خاموشی صورت گرفته می‌توان اعلام کرد که در حوزه تهران، قم و البرز که ۲۵ درصد کل مشترکان کشور نیز در این حوزه هستند نگرانی برای خاموشی وجود ندارد، چرا که هیچ‌گونه خاموشی برنامه‌ریزی‌ نشده‌ای در این سه حوزه پیش بینی نمی‌شود.» خوش خلق تاکید کرده بود که  تلاش ما این است که تابستان سال جاری را بدون هیچ مشکلی در حوزه تامین برق پشت سر بگذاریم و قبل از شروع ایام پیک برنامه ریزی برای این ایام آغاز می شود، به گونه ای که با برگزاری جلسات متعدد به دنبال کنترل ایام پیک هستیم و پیش بینی می شود که در صورت مدیریت مصرف مشترکان با مشکل خاصی مواجه نشویم.

همچنین در این راستا میثم جعفرزاده مدیرکل دفتر مدیریت بحران وپدافند غیرعامل وزارت نیرو نیز به ایسنا گفته بود: خاموشی‌های اخیر در تهران برنامه‌ریزی شده نیست و بروز چنین اتفاقاتی تا زمان خروج از پیک مصرف کاملا طبیعی است، لذا تقاضا داریم تا مشترکان در نحوه مصرف خود مدیرت داشته باشند . وی با بیان اینکه با توجه به وضعیت شبکه برق و محدودیت هایی که در ایام پیک به وجود می آید ممکن است در برخی مناطق دچار خاموشی شویم، اظهار کرد: هیچ کدام از این خاموشی‌ها به دلیل نقص فنی و یا خروجی واحدی از مدار نیست بلکه به دلیل گرم شدن هوا شاهد خاموشی هستیم. جعفرزاده با تاکید به این مساله که بیش از ۹۸ درصد نیروگاه‌های حرارتی تولید کامل دارند، عنوان کرد: ظرفیت نیروگاه های برق آبی ۱۲ هزار مگاوات است که امسال تنها می‌توان از ۶۰۰۰ مگاوات آن استفاده کرد و این میزان نیز باید به صورت مدیریت شده استفاده شود.

با تمام این اوصاف و وعده های عدم خاموشی در تابستان، گرمای تابستان طاقت مردم را کم و نصبت به گرما بی تحمل کرده است اما با تمام برنامه ریزیهای گفته شده به نظر می رسد این گرما مسئولین برق را شوکه کرده و حتی توان اطلاع رسانی قبل از قطع برق برای مشترکان را از دست داده‌اند که این موضوع شرایط را برای تحمل بی برقی مردم کمتر کرده است.

خواندن 492 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395