چهارشنبه, 13 تیر 1397 ساعت 09:28

واردات یونجه برای مقابله با کم‌آبی و گرانی لبنیات

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: کشاورزی و دام‌پروری به‌عنوان قطب اصلی اقتصاد کشورها ابزاری برای رسیدن به توسعه است.

نگاه تولید با محور صادرات نیز از بخش‌های اصلی این توسعه محسوب می‌شود ولی متأسفانه مدت‌هاست زنگ خطر بحران آب در ایران به صدا درآمده است. اگر در سال‌های گذشته پیش‌بینی‌ها و تحلیل‌ها از وقوع جنگ آب می‌گفت، حالا باید گفت ما درست در وسط این میدان جنگ هستیم. بی‌آبی تنها کشاورزی را هدف قرار نگرفته است این ویرانی به بخش‌های دام‌پروری نیز سرایت کرده است. کافی است به مشکلات و اختلاف‌نظرهای موجود پیرامون موضوع آب چه بین روستاها، شهرها، استان‌های کشور و چه با کشورهای همسایه نگاه کنیم.

کمتر گوشه‌ای از ایران است که این روزها درباره بحران آب با پرسش «چه باید کرد؟» دست‌به‌گریبان نباشد. تالاب‌ها، دریاچه‌ها و رودخانه‌های کم‌رمق یا کاملاً خشک‌شده، کاهش حجم بارش‌ها، کم‌آبی یا بی‌آبی چاه‌های آب و... همه‌ نشانه‌های این بحران است.

در ایران به گفته مقامات رسمی مختلف ٩٠ درصد از منابع آبی کنترل‌شده کشور در همین بخش مصرف می‌شود بااین‌حال، بسیاری بر این باورند باوجود بهره‌وری پایین کشاورزی در ایران باید یا به فکر تعطیلی کامل کشاورزی بود یا چاره‌ای نیست جز انجام انقلابی بزرگ در شیوه‌های کشت.

اما این نکات دلیلی برای رها کردن بخش کشاورزی و دام‌پروری نیست. باید با تدابیر ویژه با مقوله بحران کم‌آبی و یا خشک‌سالی چگونه می‌توان با این سد که نابودی بخش استراتژی کشور را به دوش می‌کشد حفظ کرد. این در حالی است که نیاز به مدیریت آب جلسات و نشست‌های زیادی برگزار می‌شود و در پی یک راهکار مناسب هستند. باید این نکته را در نظر بگیریم که در این حالت نباید به اسم مدیریت بحران آب کاری کرد که به بخش بزرگ کشاورزی لطمه وارد شود و کشاورز و دام‌پرور متضرر این مسئله شود. دولت باید اقدامات حمایتی و طرح‌های آب‌رسانی و مدیریت مصرف آب را به نفع دام‌پرور و کشاورز پیش ببرد.

مجوز صدور چاه‌های عمیق و نیمه عمیق در دولت‌های قبلی به معنای واقعی موجب شکسته شدن کمر آب کشور شد، چراکه این مسئله معضلات متعددی را در حوزه آب رقم‌زده است. مجوز صدور چاه‌های عمیق و نیمه عمیق تنها محدود به دولت نهم و دهم نمی‌شود، قبل از این دوره نیز مجوز برای احداث چاه‌های غیرمجاز داده می‌شد، اما در دولت نهم و دهم دو عامل این مسئله را تشدید کرد.

ماهرخ فلاحی کارآفرین نمونه سال ۸۳ و عضو کانون زنان کارآفرین اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با عصراقتصاد در خصوص بحران بی‌آب‌ها در بخش بزرگ کشاورزی کشور گفت: خشک‌سالی‌های متوالی، کمبود آب را به پدیده غالب کشور تبدیل کرده و با توجه به اینکه کشاورزی پرمصرف‌ترین بخش است، تغییر الگوی کشت، گسترش کشت گلخانه‌ای، توسعه سامانه‌های نوین آبیاری و انتقال کشت بهاره به زمستان، از راهکارهای استفاده بهینه آب به نظر می‌رسد.

وی به‌عنوان دام‌پرور نمونه با تأکید بر اینکه بحران خشک‌سالی این صنعت را دچار مشکلات زیادی کرده است گفت: طی ده سال گذشته دام‌پروران به دلیل کم‌آبی‌ها منجر به خرید یونجه و علوفه موردنیاز دام خود شدند. در طی سال‌های گذشته با تمام فراز و نشیب‌ها بازهم تهیه علوفه و یونجه مقرون‌به‌صرفه بود.

فلاحی تأکید کرد: ولی متأسفانه طی یکی و دو سال اخیر دیگر دام‌پروران قادر به تهیه خوراک دام خود به‌ویژه برای گاوهای پرورشی گوشتی و شیری نیستند.

به گفته این فعال عضو کانون زنان کارآفرین اتاق بازرگانی در حال حاضر تهیه یونجه برای دام به‌عنوان یک معضل در این بخش تبدیل‌شده است.

وی با اشاره به گرانی‌های اخیر که وسعت آن به بخش کشاورزی و دام‌پروری رسیده است ادامه داد: با توجه به اینکه آب کافی برای کشت یونجه وجود ندارد ازاین‌رو می‌بایست از یونجه‌های وارداتی برای خوراک دام به‌ویژه گاو استفاده کنیم.

وی تصریح داشت: یونجه‌های وارداتی از اسپانیا اکنون با کیلویی ۹۵۰ تومان به دست دام‌پرور می‌رسد که با احتساب سایر هزینه‌های جانبی برای پرورش گاو این رقم بسیار بالا تمام می‌شود.

فلاحی با تأکید بر اینکه دیگر برای دام‌پرور مقرون‌به‌صرفه نیست که به ادامه کار در این بخش بپردازد گفت: کم‌آبی مشکل اصلی کشور است کشاورز آب داشت و یونجه و علوفه مورد مصرف دام خود را تهیه می‌کرد ولی اکنون با این اوصاف علاوه بر اینکه دیگر رغبتی برای ادامه فعالیت دام‌پرور و کشاورز نیست بلکه روستاها یکی پس از دیگری در حال تخلیه شدن است.

وی با اشاره به اولویت رسیدگی به امور کشاورزان گفت: یکی از اقداماتی که دولت نباید از آن غافل باشد رسیدگی به وضعیت تولید و پرورش دام و کشاورزی در این بخش است چراکه با توجه به استراتژی بودن این بخش به‌عنوان تضمینی برای امنیت غذایی کشور نباید به حال خود و یا با سو مدیریت نابودی آن را رقم می‌زنیم.

خواندن 427 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395