چهارشنبه, 13 تیر 1397 ساعت 11:24

جلسه هم اندیشی گروه مهندسان حامی برگزار شد

این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)

سجاد عسگری

عصراقتصاد: جلسه هم اندیشی گروه مهندسان حامی با موضوع هشتمین دوره انتخابات هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان برگزار شد.

محمدحسین مسعودی، عضو گروه مهندسان حامی در جلسه هم اندیشی این گروه با موضوع هشتمین دوره انتخابات هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان ضمن خوش آمدگویی و خیر مقدم به مهندسان گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان، سازمانی غیر دولتی است که به منظور جلب مشارکت مهندسان ساختمان جهت تحقق و مرتفع کردن اهداف شکل گرفته است.

وی ادامه داد: این سازمان بیش از 50 هزار نفر عضو فعال دارد و حدود 10 هزار نفر آن ها بدون پروانه هستند و بیش از 400 شغل و 30 دفتر نمایندگی وظایف این سازمان را بر عهده دارند.

عضو گروه مهندسان حامی با اشاره به مهمترین اقدامات انجام شده و در دست اقدام سازمان، تصریح کرد: استانداردسازی مصالح، کنترل و ارزیابی خدمات مهندسی، نوسازی بافت فرسوده، اشتغال‌زایی در حوزه مصالح استاندارد و نوسازی بافت فرسوده از جمله اقدامات یاد شده است.

وی که عضویت در کمیته استاندارد استان تهران و تیم کنترل و ارزیابی خدمات مهندسی نوسازی بافتهای فرسوده را در سوابق خود دارد، به ظرفیت‌های مغفول مانده در حوزه نظام مهندسی اشاره کرد و گفت: استفاده از ظرفیت اعضای حقیقی و حقوقی سازمان و ظرفیت تشکل‌های صنعتی و حرفه ایی‌، تعامل میان وزارتخانه ها  سازمان ها و ادارات ، به کارگیری رسانه ها جهت ارتقاء جایگاه مهندسان ساختمان و اثر بخشی جامعه مهندسی بر مناسبات اجتماعی ظرفیت هایی است که به درستی از آنها استفاده نشده است.

وی با بیان اینکه این مجموعه با آسیب‌شناسی لازم در سال 94 ایجاد شد، افزود: در واقع فعالیت این مجموعه هم قبل از انتخابات و هم بعد از انتخابات است اما کار اصلی آن پس از انتخابات در سه شاخه ملی، حرفه ای و صنفی جهت اجرای برنامه‌ها آغاز می‌شود.

مسعودی تصریح کرد: بهبود و ارتقاء مستمر کیفیت ساخت و ساز شهری، حفاظت و صیانت از محیط زیست، توانمندی‌سازی و توسعه مهارت‌های فنی و حرفه ای از جمله خط مشی‌های گروه مهندسان حامی و همسو با وظایف سازمان است.

وی درباره فعالیت‌های گروه مهندسان حامی نیز گفت: راه‌اندازی فعالیت از ابتدای سال، فعالیت وب سایت و شبکه های اجتماعی مجموعه، برگزاری مسابقات و جلسات هم اندیشی، شناسایی و بررسی معضلات و مشکلات این عرصه از جمله فعالیت های این گروه است.

علیرغم نارضایتی از عملکرد سازمان ولی عضو گروه مهندسان حامی با اشاره به نارضایتی 73 درصدی از عملکرد ادوار مختلف هیأت مدیره سازمان گفت: رضایت از عملکرد دوره هفتم نسبت به ادوار گذشته افزایش یافته است.

وی بر اساس نظرسنجی ها علت هجمه‌ها به جامعه مهندسان ساختمان را عملکرد ضعیف هیأت مدیره سازمان دانست و اعلام نمود:

حفظ سیستم ارجاع کار نظارت، افزایش تعرفه خدمات مهندسی در سال جدید و ارائه عملکرد 3 ساله، انتظارات از هیئت مدیره دوره هفتم و همچنین ارائه گزارش عملکرد جامعه مالی، ارائه گزارش عملکرد جامعه کارکنان (جذب و ارزیابی) و ارائه گزارش عملکرد جامع کاری معاونت‌ها از جمله انتظارات از آخرین هیئت رئیسه دوره در ایام پایانی است.

همچنین در این مراسم نصرت کاشانی معاون اسبق معماری و شهرسازی شهرداری تهران به مشارکت حداکثری  جامعه مهندسی و جوانگرایی و تعهد گرایی اشاره کرد.

هدایتی عضو هیأت مدیره تولیدکنندگان مصالح استاندارد نیز در این نشست گفت: هدف‌گذاری و اهداف مشخص باید تدوین شود که تولیدکننده و مهندسان بتوانند از آن استفاده کنند.

وی تشریح کرد: مهندس ناظری که در ساختمان نهایتاً یک تعهد‌نامه امضا می‌کند که در آن قید شده از مصالح ساختمانی استاندارد استفاده شود، بدون توجه به مطالب برگه و اطلاع از مصالح ساختمانی استاندارد آن را امضاء کرده و این موضوع خسارت های مالی و جانی را پایه ریزی می‌کند.

در این جلسه دهقان بنادکی عضو اسبق هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران نیز گفت: باید در انتخابات از گروه‌های مختلف استفاده شود و فرد انتخاب شده نیز باید برای جامعه مهندسی فعالیت دلسوزانه داشته باشد.

وی تاکید کرد: شخص منتخب باید جامعه مهندسی را به سمت نظام مهندسی سوق داده و از ظرفیت افرادی  استفاده نماید. همچنین سلامت و شایستگی، سابقه طراحی و اجرا و نظارت در طول سابقه حرفه‌ای داشته باشند.

خواندن 2441 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395