شنبه, 16 تیر 1397 ساعت 10:00

اطلاعات تکميلي

  • جنوب نیازمند کمک‌های مردمی است؛

خشکسالی؛ زلزله‌ای دیگر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: از ابتدای تشکیل شهرها، وجود آب اصلی‌ترین مبحث جمع شدن مردم در کنار هم و تشکیل اجتماع در انجا بود اما اکنون بحث کمبود آب و خشکسالی موضوعی است که دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده و بسیاری را نگران کرده است.

در این راستا ایران یکی از کشورهایی است که در معرض خشکسالی قرار دارد و این مهم در برخی از شهرها به ویژه شهرهای جنوبی در حال وقوع است. بحث کمبود آب و آلودگی آبهای جنوب مدت‌هاست که معاش مردم این شهرها را با مشکلاتی شدید همراه کرده است به قدری که شاهد اعتراضات شدید مردم طی روزهای گذشته در این شهرها بوده ایم و بسیاری از شایعات نیز به این عصبانیت ها دامن زده اند که صحت آنها به اثبات نرسید.

اما علاوه بر اینکه مردم از دولت تقاضای راهکار برای فراهم کردم رفاه زندگی را دارند باید به این نکته نیز توجه کرد که خشکسالی نیز مانند زلزله یکی از بلاهای طبیعی است. ما در زمان وقوع زلزله به ویژه زلزله‌های اخیر شاهد همکاری و تلاش مردم برای کمک به هموطنان خود در شهرهای زلزله زده بوده ایم اما در رابطه با خشکسالی شاید باورش برای مردم سخت باشد که این نیز می تواند به کمک آنها تا حدودی فشار را از دوش هموطنانشان کم کند.

بر اساس گزارش‌های رسیده مردم شهرهای جنوبی برای تامین آب خوراکی دچار مشکل نیستند یعنی میزان آب معدنی و آب شرب در این شهرها قابلیت تامین مردم را دارد اما برای استفاده‌های روزانه از جمله شست و شو مشکلات زیادی دارند که بیش از ارسال آب معدنی شاید دستگاه های آب شیرین کن قدرت بیشتری برای کمک رسانی داشته باشند کاری که مسعود شجاعی کاپیتان تیم ملی فوتبال کشورمان انجام داد.

مسعود شجاعی که این روزها در جنوب کشور حضور دارد، به اهالی این منطقه خبر داد که بازیکنان تیم ملی هزینه سه دستگاه آب شیرین کن را تقبل خواهند کرد. پس از پایان مسابقات جام جهانی، مسعود شجاعی به جنوب کشور رفته تا از این منطق بازدید کند. او خودش هم متولد استان خوزستان است و باتوجه به بحران بی آبی در شهرهای مختلف این استان از جمله خرمشهر و آبادان، تلاش داشته تا کارهای مفیدی در این زمینه انجام دهد. شجاعی قول داد که سه دستگاه آب شیرین کن به هزینه بازیکنان تیم ملی در این شهرها دایر شود.

وجود آب شیرین‌کن‌های بیشتر نیز می‌تواند مشکل کم آبی مردم جنوب را رفع کند و این مهم نیازمند حضور پررنگ مردم شهرهای دیگر در در کنار جنوبی های کشورمان دارد.

همچنین در راستای رفع خشکسالی مناطق جنوبی و همچنین کمک به اهالی جنوب کشورمان جمعیت هلال احمر با کمپین نذر آب به کمک و یاری مردم شتافتند. بر اساس گفته های علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر، جمعیت هلال احمر با کمپین نذر آب یک حرکت اجتماعی برای جذب کمک‌های مردمی به سمت مردم سیستان را راه اندازی کرده است. او معتقد است که وظیفه ذاتی جمعیت هلال احمر به هنگام حوادث در کنار مردم بودن است و این سازمان تلاش می کند که با امکاناتی که دارد و با امکاناتی که می تواند بسیج کند بتواند آلام و مشکلات مردم را کاهش دهد. رئیس جمعیت هلال احمر خشکسالی را یک حادثه ای می‌داند که به مرور زمان اتفاق می‌افتد و تفاوت ماهویی با بحران‌هایی مثل زلزله، سیل و رانش زمین دارد؛ راهکار مبارزه با خشکسالی پیچیده است و باید روی آن فکر و برنامه ریزی شود. طی 10 تا 15 ساله اخیر پرسه خشکسالی در سیستان و خراسان جنوبی اتفاق افتاده که مشکلاتی را برای ساکنین این منطقه به وجود آورده است لذا می طلبد که همه نهادها، ارگان‌های دولتی و نهادهای اجتماعی بشتابند تا کمک جدی تر به مردم داشته باشیم. خشکسالی در سیستان به نقطه بحرانی رسیده و باید امکانات جمعیت هلال احمر و مردم را بسیج کنیم و تمعیداتی را بیندیشیم تا مشکلات مردم را کاهش دهیم.

پیوندی جمعیت خود را موظف می داند در حوادث طبیعی و غیر طبیعی که برای مردم اتفاق می افتد دردمندی‌ها و آلام آنان را کاهش دهد.خشکسالی در معیشت مردم، اشتغال، عوارض فرهنگی و اجتماعی تاثیرگذار است، و جمعیت هلال احمر وظیفه مستقیمی برای مقابله با خشکسالی ندارد اما در تلاش است با امکاناتی که در اختیار دارد و با تشکیل کمپین های مختلف در کشور شرایطی را ایجاد کند که کمک به مردم سیستان در اولویت مردم نیکوکار و خیر قرار بگیرد و نیز توجه جدی ارگانها و وزارتخانه به این بحران جلب کند.

در این راستا، باید برنامه های میان مدت و بلند مدتی برای مقابله با خشکسالی صورت گیرد اما اکنون باید به صورت فوری تمهیداتی برای رفع مشکلات مردم و نیازمندی های آنها در نظر گرفته شود که تا مردم جنوب کشور امید خود را از دست ندهند و این مهم جز با همراهی و همیاری مردم کل کشور امکان پذیر نیست چرا که بدون حضور جمعی و بسیج مردم شاهد فاجعه ای عظیم در جنوب کشور خواهیم بود.

خواندن 212 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395