شنبه, 16 تیر 1397 ساعت 11:05

جای خالی ایمنی در صنعت ساختمان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: حوادث در ساخت و ساز به صورت چشمگیری به چشم می‌آید چراکه نه تنها در مرحله ساخت بلکه پس از آن با جان افرادی که در آن امرار معاش می‌کنند نیز در ارتباط مستقیم است که مطالعات زیادی در زمینه های مختلف مرتبط با ایمنی صورت گرفته است.

با زیاد شدن جوامع بشری، ساخت برج ها و آسمان خراش‌ها در مناطق مرتفع همزمان با پیشرفت تکنولوژی و ابداعات و اخرتاعات جدید در این راستا تحدید خطرات و حوادث طبیعی گوناگون در محیط فعالیت زندگی ما (محیط کار، منازل و ...) از عوامل مهم مورد بررسی در جهان شده است.

خطراتی که بر اثر ساخت و ساز درمناطق مختلف با توجه به شرایط آن محیط ساختمانها را تحدید می‌کند، مهندسان و کارفرمایان را متوجه این حوادث و صدمات کرده و این واقعیت را نشان می دهد که نیاز شدید و اصولی به فراگیری و رعایت کامل ایمنی و حفظ ساختمانها در تمام مناطق مورد نظر جهت ساخت و ساز داریم تا خود و دیگران را در برابر این همه خطرات و سوانح طبیعی حفظ کنیم

مسائلی از قبلی معرفی استانداردهای ایمنی، بررسی استانداردها و قوانین ایمنی و تطبیق آنها با شرایط موجود در کشور، ارزیابی ایمنی به روش‌های مختلف با ارائه مدل‌ها و چارچوب هایی برای استفاده در پروژه‌های آینده و عوامل محیطی ایمنی، بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند.

در ساخت و ساز از ابتدای کار تا انتها و همچنین پس از اتمام ساخت و شروع معاش در این مکان‌ها با بحث ایمنی همراه هستیم چرا که در زمان ساخت و ساز از کارگران تا مهندسان فعال در آن را درگیر خود می کند و پس از آن نحوه ایمنی به کار رفته در ساخت با زندگی بسیاری از افرادی که در آن رفت و آمد می کنند را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

درست است که بسیاری از این موارد ایمنی به صورت قانون در ایران درآمده و برخی از آنها اجباری شده است اما در بسیاری از موارد ما شاهد عدم رعایت ایمنی در ساخت و ساز هستیم که سازمانی برای نظارت دقیق در این خصوص وجود ندارد.

در تجربه‌های جهانی بیشترین تلفات انسانی در مکان‌های پر تجمع رخ داده است. در کشورهای مختلف تجربه‌های زیادی در این خصوص کسب شد و به همین علت قوانین محکمی هم تدوین شد. افرادی که در زمینه ساخت و ساز بودند ملزم به رعایت این قوانین بودند اما وقتی به ایران نگاه می کنیم فاصله با استاندارهای جهانی به شدت توی چشم می زند.

ضرورت وجود سازمانی برای نظارت بر عملکردهای ایمن ساخت و سازها انقدر احساس شده که تشکیل کمیته ایمنی در کمیسیون عمران شورای شهر تهران پیشنهاد شد. در این راستا افشین حبیب زاده نایب رییس کمیسیون حمل‌ونقل، ترافیک وعمران شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش پس از حادثه پلاسکو با بیان این‌که ساختمان‌های پرخطری در تهران وجود دارد و باید برای آنها چاره‌ای اندیشید، گفت: بحث ایمنی ساختمان‌ها در دستور کار کمیسیون عمران قرار دارد و پیشنهاد ایجاد یک کمیته ایمنی را در دستور کار قرار خواهیم داد تا به صورت تخصصی مسائل مربوط به ایمنی شهر در دستور کار قرار گیرد.

اما با وجود بررسی ها در این راستا هنوز ما سازمانی برای رسیدگی به این امور نداریم. در واقع اگر پیمانکاران به ایمنی به چشم یک فعالیت اقتصادی نگاه ‌کنند و در این زمینه تخصص و تجربه بیشتری کسب ‌کنند در نهایت می توانند در هزینه های خود نیز صرفه جویی کرده و حتی با داشتن ایمنی بالای سازه خود قدرت فروش خود را بالاتر برند. به همین دلیل، در مورد پژوهش، توسعه، تبلیغات، ارائه خدمات و پشتیبانی و دیگر فعالیت‌های خود باید دقت و حساسیت بیشتری به خرج ‌دهند. همچنین، جدا کردن بخش ایمنی سبب می‌شود که سهل‌انگاری‌ها‌ و ظاهرسازی‌ها‌ به حداقل برسد به ویژه که پیمانکار ایمنی باید در مقابل پیمانکار اجرایی پاسخگو باشد.

در واقع رعایت ایمنی در ساخت و ساز، موثرترین  عامل در پیشگیری از تبعات حوادث ناگواری مانند زلزله است. به دلیل وجود گسل‌ها در نقاط مختلف ایران، زلزله یکی از مهم‌ترین رخدادهای طبیعی است که می‌تواند منجر به تبعات ناگواری برای ما شود، به همین دلیل ابتدایی‌ترین و در عین حال مهم‌ترین روش برای پیشگیری از بحران، رعایت مقررات ملی ساختمان و ایمنی در ساخت و سازهای شهری و روستایی است.

درست است که مقررات ملی ساختمان و بسیاری قوانین دیگر در حوزه ساخت و ساز کشور وجود دارد اما وجود نهادی برای نظارت بر بخش ایمنی از زمان آغاز تا انتهای ساخت و ساز به شدت به چشم می خورد.

خواندن 2282 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395