شنبه, 16 تیر 1397 ساعت 16:17

کانون مشاوران بانکی عضو انجمن جهانی آژانس‌های سرمایه‌گذاری شد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نائب رئیس کانون مشاوران اعتباری و سرمایه‌گذاری بانکی ایران از عضویت این نهاد در انجمن جهانی آژانس‌های توسعه سرمایه‌گذاری (WAIPA) خبر داد و گفت: با این کار می‌توان سرمایه‌گذاران خارجی را با وجود همه محدودیت‌های ناشی از تحریم به حضور در ایران ترغیب کرد.

این کانون با هدف تحول در نگرش نظام بانکی پیرامون سرمایه‌گذاری‌های صنعتی و اقتصادی و بر اساس ماده پنجم قانون تسهیل اعطای تسهیلات بانکی در سال 1387 تاسیس شد و در 10 سال گذشته بررسی توجیه فنی و اقتصادی چهار هزار طرح را برعهده داشته است.

البته پیشتر سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران به عنوان نهاد دولتی و حاکمیتی جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشورمان، به عضویت این نهاد درآمده اما برای نخستین بار است که بخش خصوصی از ایران به عضویت آن در می آید.
کانون مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری بانکی ایران از سال گذشته ارایه مشاوره های سرمایه‌گذاری به اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی را با هدف جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران در دستور کار قرار داد و توانست به عنوان یک آژانس توسعه سرمایه گذاری (IPA) در انجمن جهانی آژانس های توسعه سرمایه‌گذاری ثبت شود.
این انجمن جهانی در سال 1995 تحت قانون سوئیس ثبت شد و اکنون دارای 170 عضو از 130 کشور جهان است؛ هدف تشکیل این انجمن ارایه بهترین شیوه های ارتقای سرمایه گذاری به اعضاست تا سرمایه گذاران را برای رسیدن به نتیجه که همان بازدهی سرمایه است، هدایت کنند.
در این پیوند «علیرضا شیرمحمدی» روز شنبه در نشستی با خبرنگاران، مقوله جذب سرمایه خارجی را وظیفه دولت ها ندانست و اظهار داشت: فعالیت آژانس های توسعه سرمایه گذاری بخش خصوصی در کشورهایی چون مالزی، سنگاپور، انگلیس و آمریکای شمالی نشان می دهد این نهادها تا چه میزان در هدایت سرمایه گذاران نقش داشته اند.
وی ارتقای سرمایه گذاری های خارجی، تسهیل گری انجام سرمایه گذاری و اثرگذاری در نهادهای قانونگذاری را سه وظیفه اصلی آژانس های توسعه سرمایه گذاری برشمرد و گفت: براساس گزارش های بین المللی 80 درصد سرمایه گذاری های خارجی در جهان از کانال این آژانس ها انجام می شود.
** تحریم ها مانع سرمایه گذاری خارجی نیست
نایب رئیس کانون مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری بانکی ایران تاکید کرد: هرچند برخی گلایه دارند و می‌گویند تحریم ها اجازه فعالیت نمی‌دهد اما بررسی های این کانون نشان می‌دهد این تحریم‌ها برای سرمایه‌گذارانی که مراودات اقتصادی چندانی با آمریکا ندارند، اثربخش نیست و نمونه هایی داریم که در اوج تحریم ها در ایران سرمایه گذاری کرده و حتی واحد پتروشیمی خریداری کردند.
وی با بیان اینکه حتی در زمان تحریم نیز می توان فرصت‌های سرمایه‌گذاری را به معرفی کرد، گفت: آنچه برای سرمایه گذار اهمیت دارد، بازدهی مناسب سرمایه است از این رو با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران می توان بهترین بهره برداری را از این موقعیت داشت.
این کارشناس سرمایه گذاری افزود: حجم واردات ایران و 15 کشور همسایه آن سالانه 1300 میلیارد دلار برآورد می شود که سهم کشورمان از این بازار کمتر از 1.2 درصد است و نشان می دهد در فتح این بازار موفق نبوده ایم در حالی که سایر کشورها از دورترین نقاط کره خاکی کالا به این منطقه صادر می کنند.
شیرمحمدی «تولید با هدف صادرات» را در شرایط کنونی برای اقتصاد ایران یک ضرورت دانست که با توجه به تعدیل نرخ ارز فرصت استفاده از آن بوجود آمده است.
وی با تاکید بر اینکه تحریم ها محدودیت اول سرمایه گذاران خارجی برای حضور در ایران نیست بلکه مدل همکاری ها برای آنها مهم است، گفت: سالهاست که مدل سرمایه گذاری ای.پی.سی.اف که در آن، پیمانکار خود هزینه ها را برعهده می گیرد، در جهان منسوخ شده و جای خود را به مدل مشارکت عمومی - خصوصی داده است که باید از روش برای جذب سرمایه گذاران استفاده کرد.
** کشور از هدررفت منابع رنج می برد
نائب رئیس کانون مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری بانکی ایران با یادآوری اینکه به میزان 10 درصدی از بدنه دولت کم و به بخش خصوصی واقعی افزوده شود، یک درصد نیز به تولید ناخالص داخلی کشورها افزوده می شود، گفت: یکی از مشکلات اصلی کشور هدررفت منابع است و با وجود سرمایه گذاری های داخلی و خارجی انجام شده در این سال ها، هنوز شاهد توسعه اقتصادی در کشور نیستیم.
شیرمحمدی، بخش بزرگی از مشکل را ناشی از ارزیابی نادرست طرح های اقتصادی دانست و گفت: با وجود آنکه طبق قانون بانک ها ملزمند پیش از تخصیص منابع به طرح های اقتصادی، توجیه فنی و اقتصادی آن را توسط شرکت های اعتبارسنجی بررسی کنند اما بانک ها آن را رعایت نمی کنند که نتیجه این کار انباشت معوقات غیرجاری در ترازنامه بانکهاست.
وی به اظهارات اخیر رئیس جمهوری و تاکید بر استفاده از مدیران و مشاوران توانمند اقتصادی اشاره کرد و گفت: این کانون با 200 مشاور حقوقی و سرمایه گذاری در سراسر کشور در ارتباط است و می تواند برای صیانت از منابع و هدایت صحیح آن به طرح های دارای توجیه، نقش مشاور را برای دولت ایفا کند.
این کارشناس حوزه سرمایه گذاری افزود: در این رابطه نامه سرگشاده ای خطاب به رئیس جمهوری در کانون تهیه شده است تا از ظرفیت های آن در دولت استفاده شود زیرا همکاری دولت با کانون هیچ هزینه ای به دولت تحمیل نمی کند.
**بانک ها 10 سال است که قانون را اجرا نمی کنند
وی در ادامه به نامه نگاری بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی با بانک ها برای استفاده از خدمات مشاوره ای کانون در تخصیص منابع به سرمایه گذاران و نیز نامه 2 سال پیش رئیس کل بانک مرکزی در همین زمینه اشاره کرد و گفت: بانک ها 10 سال است که از اجرای ماده پنج قانون تسهیل اعطای تسهیلات بانکی کشور مصوب 1386 استنکاف می کنند.
شیرمحمدی درباره علت همکاری نکردن بانک ها اظهار داشت: به نظر می رسد شرکت های زیرپله ای طرح های توجیهی سرمایه گذاران را تهیه می کنند.
وی افزود: کانون مشاوران اعتباری بر حسب وظیفه ذاتی خود که قانون برعهده آن نهاده، نظارت و بازرسی بر اعضا را نیز در دستور کار دارد تا خطایی رخ ندهد و از این رو بسیاری اوقات طرح هایی که برای بررسی توجیه فنی و اقتصادی به کانون ارجاع می شود، با قاطعیت رد می شود که گامی در جهت جلوگیری از فساد است.
نائب رئیس کانون مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری بانکی ایران از رایزنی و همکاری با برخی صندوق ها و بنیادها نظیر صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد و اظهار داشت: نهادهایی که منابعی در اختیار دارند، برای تخصیص بهینه تسهیلات با کانون همکاری می کنند.
** چند اتفاق خوب در اقتصاد ایران 
این کارشناس سرمایه گذاری در ادامه با تاکید بر اینکه وقت آن رسیده تولیدگران ایرانی برای صادرات کالا تولید کنند، گفت: در شرایط تحریم شاید برخی، شرکای تجاری را به دلیل مسایل مالی از دست بدهیم اما باید به سمت بازارهای دیگری برویم؛ شاید وقت آن رسیده که برخی واحدهای کوچک و متوسط تولیدی برای کاهش هزینه های غیرضرور به سمت ادغام و بزرگتر شدن پیش بروند.
شیرمحمدی با بیان اینکه در کنار فشارهای سیاسی، دولت چند تدبیر خوب به کار بست که یکی از آنها ممنوعیت واردات برخی کالاها بود، اظهار داشت: این کار هوشمندانه ای بود که توسعه اقتصادی در داخل را در پی دارد و باید زودتر از اینها انجام می شد.
وی افزود: برای رسیدن به رتبه نخست اقتصادی در منطقه که در سند چشم انداز 20 ساله ترسیم شده، بخشی از تولید ناخالص داخلی از همین کاهش واردات به دست می آید.
این کارشناس سرمایه گذاری، اقتصاد مقاومتی و ابلاغ سیاست های آن را مورد اشاره قرار داد و گفت: 80 درصد مفاد این سیاست ها همگام و منطبق با برنامه توسعه اقتصادی چین است که اگر به آن توجه شود، می تواند توسعه اقتصادی کشور را در پی داشته باشد.
منبع: ایرنا

خواندن 448 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395