شنبه, 16 تیر 1397 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  • ادبیات روحانی در برخورد با ترامپ

تهدید جواب تهدید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد:  همزمان با موضع گیری اخیر حسن روحانی در مورد تهدیدات نفتی ترامپ و پمپئو به نظر می رسد فضای سیاسی و رسانه ای داخلی به نوعی دچار آشفتگی در برخورد شده و به جای موضع گیری اصولی که بتواند مواضع کشور را در قبال تهدیدهای خارجی حمایت کند به نوعی تشتت آراء دامن زده است.

در بخش اول رسانه های غیر اصولگرا با انتقاد از روحانی غیر مستقیم مواضع اصولگرایان را که به استقبال سخنان روحانی رفته اند را تائید و عنوان می کنند که انحصارگری جناح اصولگرا در تلاش است که آرای مردم را وادار به تمکین از سیاست های خود کرده و سخنان اخیر روحانی را نیز بخشی از این روند برداشت می کنند.

این برداشت های رسانه ای به نظر با تکرار گذاره های کلیدی مانند تنگه هرمز، بستن مسیر صدور نفت در اذهان عمومی موجی از نگرانی تزریق کرده است، نگرانی از شکل گیری یک برخورد نظامی بین ایران و آمریکا و این در حالی است که نه در ادبیات حسن روحانی اشاره ای به بسته شدن تنگه هرمز شده است و نه در سخنرانی های انجام شده از سوی مقیمان امروز کاخ سفید نشانی از تمایل به برخورد نظامی می توان یافت.

پمپئو و ترامپ در هیچ یک از سخنان خود به برخورد نظامی اشاره نکرده و منطقی هم این است که دولت فعلی آمریکا از هر نوع برخورد نظامی در شرایط فعلی احتزاز کند. دلیل این مسئله هم در داخل خاک آمریکا باید جست.

افکار عمومی این کشور در شرایط فعلی تمایلی به درگیری نظامی ندارد و دولت جمهوری خواه ترامپ نیز در آستانه انتخابات کنگره به شدت تلاش دارد تا اکثریت از دست جمهوریخواهان خارج نشود زیرا در صورت انتقال اکثریت کنگره به حزب دموکرات احتمال استیضاح و برکناری دونالد ترامپ بسیار زیاد است.

نکته قابل تامل دیگر در جریان شناسی واکنش ها نسبت به موضع حسن روحانی تاکید بیش از حد رسانه های خارجی و بزرگنمایی سخنان نظامیان ایرانی است. رسانه های خارجی تلاش دارند تاکید کنند ایران به دنبال برخورد نظامی است و بستن تنگه هرمز از سوی ایران اعلام جنگی رسمی به دنیا و آمریکاست و ایران این اقدام تلافی جویانه را در اولویت برنامه های خود قرار داده است.

اما نکته جالب آنجاست که به رغم تمامی این تعابیر کمتر کسی به صورت مستقیم کلمات حسن روحانی را تکرار می کند. کلماتی که در آن هیچ اشاره ای به بستن تنگه هرمز و یا تلاش ایران برای تلافی تحریم ها از طریق برخورد نظامی به چشم نمی خورد.

حسن روحانی در سخنان خود می گوید: اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود.

در واقع تهدیدی که در بیان حسن روحانی نهفته است به نوعی پاسخ به تهدیدهای مکرر صورت گرفته از سوی ترامپ بوده و تعابیر آن در ادبیات دیپلماتیک هم نمی تواند اعلام جنگ باشد. حسن روحانی در سفر خود به اروپا و مذاکره با طرفهای اروپایی تلاش دارد مواضع ایران را از طریق دیپلماسی به کرسی بنشاند.

در تمامی سالهای گذشته شاهدبوده ایم که آمریکایی ها با استفاده از ابزار تهدید و ارعاب و تلاش برای خطرناک جلوه دادن تحرکات منطقه ای ایران ضمن ایجاد بهانه جهت حضور نظامی خود در منطقه از این طریق بازاری برای سلاح های خود پیدا کنند و جالب آنکه در تمامی این سالها کشورهای عربی به عنوان بزرگترین خریدار سلاح های آمریکایی بیشتری باز هزینه جنگهای خلیج فارس را متقبل شده و از این طریق به تداوم گردش چرخهای اقتصاد آمریکا کمک فراوان کرده اند.

این سناریو تکراری بازهم از سوی دونالد ترامپ در پیش گرفته شده است. ولی تاکیدها و سخنرانی های بولتون، پمپئو و ترامپ برخلاف شرکای منطقه ای ایشان یعنی نتانیاهو و محمد بن سلمان با فاز نظامی فاصله جدی دارد و حسن روحانی نیز با علم به این نکته تهدیدات ایشان را با تهدید پاسخ می دهد.

ایران در سالهای گذشته از تحریم ها و در جریان مذاکراتی که برای به نتیجه رسیدن برجام صورت داده فشارهای زیادی را متحمل شده و البته درسهای زیادی نیز آموخته است و براساس همین آموخته ها در پاسخ به مواضع و تهدیدات آمریکایی ها مواضعی متوازن و هم تراز را اتخاذ می کنند و در همان سطح به تهدیدات پاسخ می دهد به عبارتی ساده تر مذاکره با لحن تهدید پاسخی به تهدید بوده و نه بیشتر.

اما همانطور که اشاره شد فضای آشفته رسانه ای و تعابیر و تفاسیر به کار رفته در تشریح مواضع اخیر به مسیری غلط رفته و این نگرانی را در میان عامه مردم دامن زده است که باید در انتظار یک برخورد نظامی باشند. البته اگر بخواهیم صادق باشیم این برخورد یا جنگ مدتهاست که در عرصه اقتصادی در جریان است ولی این فضا هیچ ارتباطی با درگیری نظامی ندارد.

هژمونی مالی آمریکا به عنوان جنگ افزار اصلی این جنگ در ظاهر بدون خونریزی مورد استفاده قرار گرفته است و البته تا حدی کارآیی آن به رخ کشیده شده که طرف اروپایی را نسبت به قدرت آن نگران کرده است. اروپایی ها در حال حاضر نگران هستند فدرال رزرو تا چه میزان بر کوچکترین تحرکات مالی آنها اشراف داشته و می تواند آنها را تحت فشار قرار دهد؟ و همین نگرانی در سوی دیگر این میدان به عنوان سلاح ایران در مقابله با جهان تک قطبی آمریکایی مورد استفاده قرار گرفته است.

خواندن 678 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395