یکشنبه, 17 تیر 1397 ساعت 06:00

اطلاعات تکميلي

  • پرویزیان در گفت و گو با عصر اقتصاد مطرح کرد

ضرورت همگرایی همه نهادها در جنگ اقتصادی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

سمیه بابایی

عصراقتصاد:  سال گذشته بازار ارز روزهای پرنوسانی را پشت سر گذاشت ، به طوری که در دو ماه پایانی سال رشد غیرمنتظره ای را شاهد بودیم. آغاز سال 97  نیز روزهای پر تلاطمی برای بازار ارز بود. نرخ دلار در روزهای ابتدایی فروردین ماه به بیش از 6 هزارتومان رسید و این گونه بود که اکثر مردم مجاب شدند که باید سرمایه‌های خود را از بخش‌های دیگر برده و در بازار ارز سرمایه گذاری کنند.

در نهایت21 فروردین ماه سال جاری، دولت در یک اقدام شجاعانه ، سیاست‌های جدید ارزی و تک نرخی شدن آن را اعلام کرد و رقم 4200 تومان را برای ارز در نظرگرفت . بنابراین از یک سو ارز را تک نرخی اعلام کرد ، در حالی که بانک مرکزی در ماه‌های قبل این امر را تعلیق به آینده کرده بود و نرخ 4200 تومانی برای هر دلار را مبنای تک نرخی قرار داد که بدین ترتیب ارز 3800 تومانی مبادله‌ای و ارز آزاد 4900 تومانی بانکی را نیز حذف و اعلام آمادگی نمود که کلیه نیازهای تجاری، اداری و قانونی را تامین می کند. اما بعد از سیاست جدید ارزی دولت ، وضعیت بازار ارز به واسطه اخلال برخی دلالان و سفته بازان ارزی دستخوش تلاطم شد. متاسفانه حرص و سود جویی سوداگران وطنی و اشتباهات سیاستی بانک مرکزی در مرداد و شهریور سال 96 مجددا اژدهای خفته بازار غیر علمی ارز را بیدار کرد و به مرور به تقابل براندازانه با دولت دوازدهم تبدیل شد.

خوشبختانه شوک ارزی فروردین ماه، دولت و بانک مرکزی را متوجه این نکته کرد که تلاش برای مدیریت بازار آزاد ارز ، در حالیکه این بازار از واقعیت ذاتی ارز تبعیت نمی کند و نسبت به منافع کلان کشور کاملا بی تفاوت است، کاری غیر ضروری و فرساینده است و اساسا دولت باید همت جدی خود را بر تامین و پشتیبانی اقتصاد مولد و نیازهای واقعی جامعه بگذارد.

این شرایط ادامه داشت تا اینکه تیرماه امسال، رئیس کل بانک مرکزی از تقسیم بندی کالاها در دولت در چهار گروه خبر داد و اعلام کرد، تامین ارز گروه سوم کالایی که «کالاهای غیر اساسی» تعبیر می شود، از طریق بازار ثانویه و ارزش دار کردن اظهارنامه‌های صادراتی انجام خواهد شد. در نتیجه مقرر شد تا درکنار نرخ ۴۲۰۰ تومانی دلار، نرخ جدیدی هم برای معاملات و نیازهای ارزی تعیین شود و آنچه که از شمول ارز ۴۲۰۰ تومانی خارج است با نرخ جدید مورد معامله قرار گیرد.

در خصوص علل افزایش نرخ ارز و نوسانات این بازار گفت وگویی با «کوروش پرویزیان» مدیرعامل بانک پارسیان داشتیم. پرویزیان معتقد است در شرایط نابسامان ارزی، مشارکت همگانی می تواند به سیاستگذار پولی و بانک مرکزی کمک کرده تا در شرایط نا آرام اقتصادی، تصمیمات سیاستی درستی را اجرایی کند و بنابراین نیازمند همگرایی همه نهادها در جنگ اقتصادی هستیم .

«کوروش پرویزیان» مدیرعامل بانک پارسیان در گفت و گو با عصر اقتصاد در خصوص دلایل افزایش نرخ ارز و اینکه آیا در شرایط فعلی نیازمند بسته جدید ارزی هستیم یا خیر، گفت: در این زمینه بحث‌های مختلفی مطرح است که بخشی از انتظارات آتی پیش رو و نا اطمینانی نسبت به سایر بازارها، تبعیت می کند، قسمتی نیز به مراجع تصمیم گیر و مسائل مرتبط به این تصمیمات بر می گردد .

وی افزود: مسائل ساختاری سال‌های گذشته، محیط کسب و کار بیرونی، تحریم، اقداماتی که در برخی کشورها در زمینه مناسبات بانکی و نقل و انتقال پول بوده ، همگی در افزایش نرخ ارز موثر است.

پرویزیان با اشاره بر ضرورت توجه به عوامل کلیدی در افزایش نرخ ارز، ادامه داد: متغیرهای فرعی نیز ممکن است از عوامل کلیدی تبعیت کند، بنابراین باید علت و معلول‌های مختلف بررسی شود.

مشارکت همگانی عامل ثبات بازار ارز

مدیرعامل بانک پارسیان مهمترین عامل ثبات بازار ارز را مشارکت همگانی دانست و عنوان کرد: مشارکت همگانی می تواند به سیاست گذار پولی و بانک مرکزی کمک کرده تا در شرایط نا آرام اقتصادی، تصمیمات سیاستی درستی را اجرایی کند. مسئله مهم و کلیدی این است که مراجع مختلف مانند مجلس شورای اسلامی که دارای اختیار و صاحب نفوذ بوده و مسئولیت پرسشگری برعهده دارند، بتوانند در این شرایط کمک ویژه و موثری به بانک مرکزی و سیاست گذار پولی کنند و بیش از هر زمان دیگری ضرورت این همکاری احساس می شود .

ضرورت همگرایی همه نهادها در جنگ اقتصادی

وی با یادآوری موضوع جنگ ارزی درکشور، تصریح کرد: بیانات مقامات رسمی کشور در دولت و مجلس نشان می دهد که علاوه بر جنگ ارزی، موضوع جنگ اقتصادی نیز مطرح است و طبیعتا اگر فضای این چنینی پیش روی تصمیم گیران و صاحبان کسب و کار باشد، همه باید آمادگی مقابله با این وضعیت را داشته باشند.

نقش کلیدی رسانه‌ها در ثبات بازار ارز

پرویزیان اظهارداشت : بخشی از این آمادگی به فضای روانی و انتظارات جامعه بر می گردد که باید از دامن زدن به شعله‌های آن جلوگیری و کنترل شود. رسانه‌ها و صاحبان کسب وکار نقش اساسی برعهده دارند تا با کمک آن‌ها شرایط بازار ارز به ثبات برسد.

مدیرعامل بانک پارسیان با اشاره به خروج تقاضای اضافی از بازار ارز، تاکید کرد: در این شرایط می توان به تقاضا در شرایط بهتری پاسخ داد. این مسئله باید در ثبت سفارشات و تقاضای وزارت خانه‌های مختلف اولویت بندی شود. درگذشته شرایطی در بخش نقل و انتقال وجوه بوده و مردم و بخش خصوصی درچارچوب مقررات بانک مرکزی به راحتی کالا و خدمات مورد نیاز خود را از خارج دریافت می کردند، بهتر است تا این فضا مجددا تسهیل شود .

مدیریت بازار ارز نیازمند عزم ملی است

این مدیر ارشد بانکی در ادامه خاطرنشان کرد : برای مدیریت بازار ارز نیازمند یکسری اقدامات فوری و لحظه ای وهمچنین میان مدت و بلندمدت بوده و همه باید تلاش کرده تا این اقدامات به صورت صحیح و درست انجام شود .

وی در خصوص افزایش میزان نقدینگی و رسیدن به بیش از1500 هزارمیلیارد تومان، یادآور شد : اولا رشد نقدینگی کشور در سه ماه گذشته تغییر بنیادین و محسوسی نسبت به دوره قبل نداشته است، البته روند افزایش نقدینگی درکشور مطلوب نیست، اما سه ماهه سال جاری نسبت به سه ماهه سال قبل ، تغییر بنیادین از لحاظ نرخ رشد و پایه پولی نداشته ایم.

چرخه معیوب رشد نقدینگی ادامه دارد

به گفته پرویزیان چرخه معیوب رشد نقدینگی همچنان به قوت خود باقی است و اتفاق جدیدی در این زمینه رخ نداده است. لذا در کنار توجه به افزایش نقدینگی باید موضوعات دیگر نیز توجه و مورد بررسی قرار گیرند .

مدیرعامل بانک پارسیان به دو طرح کلیدی دولت اشاره و تصریح کرد: اصلاح و بازسازی بافت فرسوده (بازآفرینی شهری)، بخش مسکن و رشته‌های شغلی مرتبط به آن را راه اندازی و فعال می کند که در نوع این رشته‌ها به مفهوم تجاری، تحریم‌های بیرونی اثرگذار نیست.

مانند سیمان، ماسه، سنگ ، کاشی ، سرامیک و در و پنجره و رشته فعالیت‌هایی که درکشور ما ظرفیت‌های خوبی ایجاد شده است و تکنولوژی‌های لازم دراختیار ما بوده و می توانیم در ارتباط با بخش صنعت ساختمان و مسکن عملکرد موفقی داشته باشیم .

استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه برای رشد بخش مسکن

وی با اشاره به عدم تعادل در بخش مسکن ادامه داد: علی رغم وجود 5/2 میلیون واحد خالی درکشور، متاسفانه بخش زیادی از خانوارها مسکن در اختیار نداشته و طبق آمارها نزدیک به 5/6 میلیون نفر مستاجر هستند. بنابراین می توان در میان مدت با یک برنامه ریزی مناسب، این عدم تعادل‌ها را به خصوص در بخش مسکن جوانان، پاسخگو بود. در نهایت با یک سیستم مشارکتی و استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه و منابع مردمی، شاهد تحرک بخش مسکن باشیم.

پرویزیان ادامه داد: طرح دوم دولت، اصلاح و نوسازی ناوگان فرسوده است که در این خصوص ظرفیت‌های خوبی در کشور داریم. درست است که وابستگی به خارج تا حدودی مطرح است، اما امکان دسترسی به قطعات یدکی و وسایل و تجهیزات مورد نیاز حتی در شرایط سخت تحریمی، نیز در داخل کشور وجود دارد.

ضرورت هدایت نقدینگی به سمت تولید

مدیرعامل بانک پارسیان در پایان خاطرنشان کرد: طرح‌هایی مانند موارد مذکور درکنار پروژه‌های بسیار عظیم و بزرگ از جمله نفت، گاز ، پتروشیمی، فولاد و معدن که تشنه تامین مالی هستند و با تلاش بیشتر، بخش زیادی از این نقدینگی را به سمت تولید هدایت می کند. بنابراین باید از این فرصت استفاده و شرایط مناسب تری را برای فضای کسب و کار و محیط اقتصادی ایجاد کرد .

خواندن 326 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395