یکشنبه, 17 تیر 1397 ساعت 10:36

قطعی پر ابهام برق پایان یافت

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

عصر اقتصاد: مشکلات قطعی برق در گرمای تابستان و اعتراض‌های مردم به دلیل بی برنامگی وزارت نیرو برای قطع برق بالاخره با راهکارهای وزارت نیرو به ثمر نشست و در چند روز اخیر قطعی در مناطق تهران گزارش نشد. هر چند که بسیاری از فعالان بخش خصوصی بر این باور بودند که قطع برق به دلیل مصرف بالای مردم نبوده بلکه به دلیل عدم پرداخت بدهی وزارت نیرو به بخش خصوصی بوده است.

هفته گذشته رضا اردکانیان، وزیر نیرو برای قطعی‌های بدون برنامه‌ریزی برق در نقاط مختلف تهران مجبور به پاسخگویی به مجلس شد و پس از خروج از کمیسیون عمران گفت: قطع برق برنامه‌ریزی شده به مدت سه ساعت در مناطق تهران وجود ندارد و هر نوع جیره‌بندی در آب و برق به نوع مصرف خود مصرف‌‌کنندگان بستگی دارد. در برخی مناطق قطعی برق را داریم که بخش عمده آن به دلیل نواقص فنی است که از نظر فشاری که به شبکه وارد می‌‌شود رخ می‌دهد، حال تلاش می‌کنیم، خاموشی برنامه‌ریزی نداشته باشیم.

پس از حضور وزیر نیرو در مجلس و ارائه اطلاعیه‌ها و راهکارها درباره صرفه‌جویی مردم و همچنین تغییر ساعات کاری از دیروز به نظر می‌رسد که پیک مصرف با کاهش همراه شده است و امارها این موضوع را تایید می کند. روز جمعه در پیک مصرف برق در مرز ۵۰ هزار مگاوات ثابت ماند و همچنین محمودرضا حقی‌فام معاون هماهنگی توزیع برق توانیر در تایید این موضوع گفت: از روز چهارشنبه تاکنون محدودیت‌های خاموشی در کشور کاهش داشته است و به جز مناطقی که احتمالاً به دلیل حادثه در شبکه دچار مشکل شدیم، هیچ محدودیت باری نداشته‌ایم. بر اساس آمار منتشر شده تغییر ساعات ادارات می‌تواند تاثیر زیادی نیز در کاهش بار داشته باشد چرا که تاکنون نیز ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ مگاوات پیک بار از این طریق کاهش یافته است.

طرح تغییر ساعات کار ادارات کشور از ساعت 8 به 6 و پایان کار از ساعت 16 به 14 از سوی دولت به عنوان یک راهکار ارائه شده است که تاکنون در ادارات پایتخت اجرایی نشده و نمی‌توان در مورد میزان تاثیر این امر در پیک بار صحبت کرد اما بنا به گفته حقی‌فام، قطعا این مساله می‌تواند تاثیر ‌زیادی در کاهش پیک داشته باشد.

به نظر می رسد، با اتمام کار ادارات در ساعت 14 که یکی از گرم ترین زمان ها است و همچنین خاموش کردن وسائل سرمایشی ادارات از ساعت 13:30 می‌تواند در روند مصرف برق تاثیرگذار باشد. هرچند که این طرح قرار است تا انتهای تیر ماه اجرا شود اما بنا به گفته مسئولین در صورت نرمال شدن مصرف ممکن است قبل از تیرماه نیز شرایط به روال سابق باز گردد که البته باید استانداری در این باره تصمیم گیری کند.

با توجه به اینکه دمای هوا می تواند دلیلی برای افزایش مصرف برق در تابستان است در رابطه با دمای هوای تابستان امسال ایمان بابائیان سرپرست پژوهشکده اقلیم‌شناسی دمای کشور گفته است که میانگین دمای هوا در تابستان امسال در بیشتر استان‌ها تفاوت چندانی با میانگین بلندمدت ندارد و تنها در استان‌های واقع در جنوب شرق و شرق کشور حدود یک درجه بیش از نرمال خواهد بود.

همچنین بنابر آمارهای ارائه شده درباره میزان مصرف مردم و درخواست‌های مکرر مسئولین برای همراهی مردم جهت صرفه جویی در مصرف برق به نظر می رسد کمک مردم نیز بی منطق نبوده و می تواند راهکاری برای کاهش مصرف و عدم مواجهه با قطعی برق باشد.

داوود ابوترابی عضو هیات علمی دانشگاه یزد درباره میزان مصرف برق مردم ایران گفته است که مصرف برق خانگی در ایران 3.5 برابر استاندارد جهانی است و نیاز به کاهش مصرف برق در بخش‌های مختلف به شدت احساس می‌شود. او معتقد است که طبق پیش‌بینی‌ها اوج مصرف برق کشورمان ایران در سال ۹۷ در زمان پیک حدود ۵۵ هزار مگاوات خواهد بود که حدود ۱۵ درصد از برق تولیدی در کشور برای تامین پیک مصرف از طریق سدهای آبی تامین می‌شود.

به گفته ابوترابی، مطابق آمار دفتر مطالعات پایه منابع آب حجم بارش از اول مهر ۹۶ تا ۱۱ تیرماه ۹۷ در کل کشور حدود 274.726 میلیارد مترمکعب بوده که نشانگر میانگین بارش 166.7 میلی‌متر بوده است. این میزان بارش نسبت به میانگین دوره‌های مشابه دراز مدت یعنی 238.5 میلی‌متر، ۳۰.1 درصد و نسبت به دوره آبی سال گذشته یعنی 226.5 میلی‌متر، معادل 26.4 درصد کاهش را نشان می‌دهد و این مساله باعث کاهش ظرفیت آب‌گیری سدهای کشور شده که منجر به کسری حدود ۶۵۰۰ مگاوات برق در زمان اوج پیک مصرف برق شده است. ابوترابی با اشاره به این که رشد بار الکتریکی سالیانه کشور حدود ۱۰ درصد است در حالی که این میزان در کشورهای توسعه یافته حدود سه درصد است، تصریح کرد: از یک‌طرف این افزایش مصرف نیازمند برنامه‌ریزی طولانی مدت برای سرمایه‌گذاری و افزایش تولید و احداث نیروگاه‌های جدید است و از طرف دیگر نیاز به کاهش مصرف در بخش‌های مختلف خانگی، تجاری-اداری و صنعتی و کشاورزی به شدت احساس می‌شود.

وی تصریح کرد: از آنجا که طبق برنامه ششم توسعه، قیمت متوسط سالیانه برق در هر سال حدود ۲۰ درصد افزایش می‌یابد لزوم کاهش مصرف برق از سوی مشتریان مختلف برای کاهش هزینه‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

عضو هیات علمی دانشگاه در راستای راهکارهای کاهش مصرف برق نیز گفت: در مصارف خانگی، استفاده از کولر آبی به جای کولر گازی به دلیل رطوبت پایین در استان، استفاده از سبک معماری سنتی در طراحی و ساخت خانه‌ها و معابر، استفاده از سایه‌بان برای کولر آبی، خاموش کردن تجهیزات کامپیوتری و ادوات صوتی تصویری به جای حالت آماده بکار در زمان‌های عدم استفاده طولانی و استفاده از لوازم برقی پرمصرف نظیر ماشین لباسشویی و اتو در ساعات غیر پیک مصرف توصیه می‌شود. وی همچنین با تأکید بر استفاده از لوازم برقی با برچسب انرژی مناسب (برچسب A)، ادامه داد: بر اساس تعاریف در یخچال و فریزر به‌ ازای افزایش یک رتبه در بر چسب انرژی حدود ۱۴ درصد صرفه‌جویی در مصرف برق صورت می‌گیرد. وی استفاده از لامپ‌های کم مصرف را نیز در کاهش مصرف برق ضروری دانست و گفت: طبق آمار استفاده از یک لامپ کم مصرف ۲۰ وات به جای لامپ رشته‌ای ۱۰۰ وات هزینه برق مصرفی را در سال حدود شش هزار تومان کاهش می‌دهد. همچنین عمر لامپ‌های کم مصرف حدود هشت برابر عمر لامپ‌های رشته‌ای است.

وی در خصوص مصارف اداری-تجاری نیز خاموش کردن تمام چراغ‌های دفتر کار در هنگام شب و جایگزینی آن‌ها با لامپ‌های  LED ، استفاده از انرژی‌های سبز برای تامین انرژی، استفاده از سیستم‌های هوشمند در ادارات و ساختمان‌های تجاری برای روشن و خاموش کردن تجهیزات روشنایی، گرمایشی و سرمایشی در زمان مناسب، استفاده از رنگ‌های روشن در سقف و دیوارهای محیط کاری، استفاده از پنجره‌های دوجداره و عایق‌کاری دیوارها، تعمیر، سرویس و نگهداری به ‌موقع تجهیزات و تغییر ساعات کار اداری و شیفت زمانی به سمت اوایل صبح را از جمله راهکارهای کاهش مصرق برق عنوان کرد .استادیار بخش برق قدرت دانشگاه یزد همچنین اعمال تعرفه‌های تشویقی برای تشویق مصرف‌کننده به مصرف در زمان غیر پیک بار(پیک سایی بار)، استفاده از سیستم‌های آبیاری قطره‌ای در کشاورزی، استفاده از خازن برای تصحیح ضریب توان و کاهش تلفات، استفاده از محرکه ‎ های دور متغیر الکترونیکی (VSD) برای افزایش بازده موتورها که در حدود ۶۰ درصد بار مصرفی صنایع را تشکیل می‌دهند، را به عنوان راه‌های کاهش مصرف برق در مصارف صنعتی و کشاورزی دانست.

وی افزود: تعمیر، سرویس و نگهداری به موقع موتورهای الکتریکی و تعیین محل نصب موتورها از نظر تهویه مناسب، استفاده حداکثری از نور محیط و توجه بیش از پیش به منابع تولید پراکنده نظیر سلول‌های خورشیدی در استان یزد از دیگر راهکارهای کاهش مصرف برق در مصارف صنعتی است.

با توجه به شرایط موجود به نظر می رسد دولت باید برای کاهش مصرف برق خانگی از راهکارهای دیگری از جمله طرح های تشویقی نیز استفاده کند و همچنین برای ایجاد و پایدار کردن فرهنگ صرفه‌جویی در مصرف انرژی از طریق آموزش در محیط‌های آموزشی و رسانه‌ها بپردازند که از این پس کمتر شاهد شرایط بحرانی و قطعی برق در سیستم کشور باشیم.

 

خواندن 504 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395