یکشنبه, 17 تیر 1397 ساعت 10:45

اطلاعات تکميلي

  • معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد؛

اشتغال‌زایی ۵ هزار نفری با صادرات آرد

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

عصراقتصاد: معاون حجتی گفت: استراتژی شرکت بازرگانی دولتی ایران صادرات محصولات ناشی از ورود موقت گندم نیست و همچنان ورود گندم به کشور ممنوع است؛ اما برای حفظ بازارهای خارجی از پارسال تاکنون اقدام به ورود موقت گندم برای صادرات محصولات ناشی از این محصول کرده‌ایم.

به گزارش عصراقتصاد، یزدان سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در نشست خبری روز گذشته گفت: از ابتدای فصل برداشت گندم تاکنون، نزدیک به چهار میلیون و 800 هزارتن گندم به ارزش 65 هزار میلیارد ریال خریداری که از این مبلغ 34 هزار میلیارد ریال به حساب گندمکاران واریز شده است. از این میزان 31 هزار میلیارد ریال پول گندمکاران باقیمانده که در صورت تامین به موقع پرداخت می شود.

وی با اشاره به پرداخت 50 درصد مطالبات کشاورزان بین ٤٥ روز تا 2 ماه پس از تحویل محصول افزود: کشاورزانی که تا ٢٢ اردیبهشت ماه امسال گندم خود را تحویل داده و در سامانه بانک کشاورزی ثبت شده اند، همه مطالباتشان را دریافت کرده اند و کشاورزانی که تا ١٤ تیرماه گندم خود را تحویل داده و در سامانه بانک کشاورزی نیز ثبت شده است، ٥٠ درصد پول خود را دریافت کرده اند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به کاهش 14.7 درصدی تولید گندم در استان‌های گرمسیری اظهار داشت: به دلیل کاهش بارندگی ها در استان های گرمسیری، امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد کاهش ١٤.٧ درصدی تولید بودیم که البته با شروع برداشت در استان های سردسیری همانند همدان، آذربایجان شرقی و غربی و کردستان به نظر می رسد این میزان کاهش جبران و به میزان سال گذشته دست پیدا کنیم.

این مقام دولتی نیاز مصرفی گندم کشور را 11 میلیون تن دانست و پیش بینی کرد، امسال بین 9.2 تا 10 میلیون تن خرید گندم شود و با توجه به ذخایر آتی نیازی به واردات گندم برای مصرف داخلی نخواهیم داشت.

سیف در خصوص ورود موقت گندم و استحصال آرد و صادرات آن نیز گفت: استراتژی شرکت بازرگانی دولتی ایران صادرات محصولات ناشی از ورود موقت گندم نیست و همچنان ورود گندم به کشور ممنوع است؛ اما برای حفظ بازارهای خارجی از پارسال تاکنون اقدام به ورود موقت گندم برای صادرات محصولات ناشی از این محصول کرده‌ایم.

وی تاکید کرد: در سال گذشته به واسطه بازار بین‌المللی آرد که در حوالی کشور ما وجود دارد با کمک دولت سهمی از این بازار به خود اختصاص دادیم. در پایان سال ۹۶ دولت خود را از این گردونه بیرون برد و به کارخانه‌های آرد سپرد.

 مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی افزود: در سه ماهه نخست سال ۹۷ توانستیم بازارهای آرد را بدون حمایت دولت پایدار و برقرار نگه داریم و ۶۲ هزار تن آرد به کشورهای همسایه صادر کردیم که رشد اقتصادی در پی داشت و پنج هزار اشتغال ایجاد شد.

وی در خصوص صادرات گندم تشریح کرد: استراتژی ما بیشتر صادرات محصولات گندم بود و صادرات آرد ناشی از گندم داخلی ممنوع شد. ما در سنوات گذشته مازاد تولید داشتیم که می‌توانستیم توسط آن بازار آرد و مشتقات گندم را به دست آوریم که گندم ما تا ایتالیا و عمان صادر شد. امروز شرایط ما به خاطر اختلاف قیمت ارز، پرداخت یارانه دولتی به محصولات کشاورزی و تولید در حد نیاز داخلی، صادرات مشتقات گندم ممنوع شد اما گندم‌هایی که ورود موقت دارند صادرات آنها انجام می‌شود.

سیف افزود: پارسال 590 هزار تن گندم به آرد و محصول تبدیل و به کشورهای مختلف از جمله ایتالیا و عمان صادر شده است.

  • رشد 71 درصدی تحویل کلزا و آفتابگردان به دولت

وی در ادامه در رابطه با خرید تضمینی دانه‌های روغنی خاطرنشان کرد:‌ در حوزه دانه‌های روغنی در سال گذشته توفیقات خوبی داشتیم و در سال جاری نیز تا به امروز نزدیک به ۲۹۰ هزار تن انواع دانه‌های روغنی، کلزا، آفتابگردان و گلرنگ را تحویل گرفته‌ایم که ۷۱ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

وی افزود: تا امروز نزدیک به هشت هزار میلیارد ریال به کشاورزان دانه‌های روغنی پرداخت شده و کشاورزانی که تا ۴/۴/۹۷ کلزای خود را به شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی تحویل داده‌اند و در سامانه ثبت شده ۵۰ درصد پرداخت مطالبات داشته‌ایم. کسانی هم که تا تاریخ ۲۲/۳ دانه‌های روغنی خود را تحویل داده‌اند ۱۰۰ درصد مطالبات را دریافت کرده‌اند. تا امروز ۷۸ درصد از مطالبات کلزاکاران پرداخت شده است و امیدواریم تا پایان این هفته مطالبات کلزاکاران را در مجموعه کل به ۵۰ درصد پرداخت برسانیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به کشت چغندر پاییزه تصریح کرد: تا امروز نزدیک به ۸۱۷ هزار تن از چغندرهای کشت پاییزه را تحویل کارخانجات تولید شکر داده‌ایم. کشت پاییزه در دولت جدید رونق گرفته و یکی از سیاست‌های دولت در دوران کم‌آبی است.

وی افزود: از چغندر تولید شده ۸۴ هزار تن شکر به دست آمده است. ما در دو سال گذشته دو کارخانه را به گردانه تولید بازگردانده‌ایم که ۲۰۰ هزار تن از این چغندرها توسط این دو کارخانه جذب شده است.

از ابتدای سال تاکنون نزدیک به نیم میلیون تن از کالاها را ظرفیت خریدشان را ارتقا داده‌ایم و نیم میلیون تن پروژه سیلوسازی به بهره‌برداری رسیده است.

  • برنامه های دولت برای تامین نهاده ها اعلام شد

سیف در ادامه در خصوص محدودیت‌های مالی عنوان کرد: با وجود همه محدودیت‌های مالی برنامه‌ریزی جدی در تامین نهاده‌ها انجام شد با وجود کاهش ۲۶ درصدی بارندگی ما تاکنون کاهش تولید نداشتیم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با اشاره به کمبود آب در کشور و اهمیت این موضوع اظهار کرد: مدیریت یکپارچه آب در بخش کشاورزی از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است که آب باید به چشم منابع طبیعی و محیط زیست نگاه کرد و به کمک این منابع شتافت.

وی افزود: به دلیل کمبود بارش ۱۴.۷ درصد کاهش تولید در مناطق گرمسیر را داشتیم که امیدواریم مناطق سردسیر آن را جبران کنند. ذخایر همه کالاهای اساسی کشور تامین است. مهمترین رکن تنظیم بازار تولید داخلی است و با واردات بازار به دشواری تنظیم می‌شود.امروز در کشور در حوزه گندم، دانه‌های روغنی، شکر و برنج بیشتر به محصول داخلی وابسته هستیم. امیدواریم در تولید برنج در داخل به بیش از دو میلیون تن برسیم و کمبودی وجود ندارد.

وی افزود: من مشکل‌دار بودن روغن‌های وارداتی را تکذیب می‌کنم برخی روغن‌های ما به صورت فراریخته وارد می‌شود اما روغن آفتابگردان و کلزا کاملا طبیعی هستد. بذور کلزا هیدرید است و فراریخته نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: امروز کشاورزان ۷۰ میلیارد دلار از تولید ملی را تولید می‌کنند اما در سیاست‌گذاری کسی متوجه آنها نیست، لذا کشاورزان با دلشان زراعت می‌کنند، تمام مطالبات شرکت در حال پیگیری است، در مراجع قضائی است و بخشی از آن وصول شده است

خواندن 476 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395