یکشنبه, 17 تیر 1397 ساعت 11:04

هفت خان رانتی، پای دانش بنیان‌ها را بست

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

سجاد عسگری

عصراقتصاد: بارها از مسئولین شنیده‌ایم که دولت از شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌کند اما کماکان این شرکت‌ها با مشکلات عدیده ای روبرو هستند که از رشد و شکوفایی آنها جلوگیری می‌کند. این شرکت‌ها علاوه بر حمایت‌های مالی نیازمند بازار برای محصولات و خدمات خود نیز هستند اما همچنان با هر دو معضل دست و پنجه نرم می‌کنند. در این راستا گفت‌وگوی با مریم مهاجر فعال در زمینه دانش‌بنیان‌های نانو دارو داشته ایم که در ادامه می خوانید.

 • با توجه به اینکه دولت سعی در ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان دارد، آیا مشکلات شما در زمینه تسهیلات مرتفع شده است؟

من نمی‌توانم بگویم که چه کمکی از دولت دریافت کرده ام چراکه هیچ وقت کمکی داده نشده است. ما در زمینه دریافت تسهیلات هم سراغ هر کدام از نهادهای حمایتی از جمله معاون فناوری تا صندوق نوآوری رفتیم اما هیچ کدام حمایت نکردند.

 • یعنی در راستای ارائه تسهیلات هم کمکی به شما نشده است؟

خیر، ما یک شرکت دانش بنیان هستیم که بر اساس حمایت‌ها از دادن مالیات معاف است و این هم به شرط اینکه دارایی مشکلی ایجاد نکند. زمانی می‌بینید که یک شرکت سال‌های زیادی در حال فعالیت است و نیاز به معافیت ندارد و به ان اهمیت نمی دهد اما برای شرکت های نوپا معافیت از مالیات امری مهم تلقی می‌شود. در مورد حمایت های مادی نیز باید گفت که هیچ رسیدگی در این زمینه نمی کنند و هر کاری صورت میگیرد تا ما به تسهیلات با نرخ 4 درصد سود نرسیم.

 • وضعیت بازار نانوداروها که زمینه فعالیت شماست، چگونه است؟

ما شرکت تولیدی هستیم و از یک سمت واردات دارو در کشور وجود دارد و از طرف دیگر پورسانتی که ما برای حمایت از آنها در نظر می‌گیریم به صرفه نیست به همین دلیل از مجوز دادن تا بازار و فروش را به صورت دلخواه عمل می‌کنند و برای این اتفاق هم راهکارهای بسیار زیادی وجود دارد و شرکت‌های دانش‌بنیان باید انقدر تلاش کند تا آنها را گیر بیندازد. اصلی‌ترین مشکل هم این است که کسی که مسیئول ارائه تسهیلات است نباید در زمینه های کاری و بازار فعال و یا دست اندر کار باشد و یا در عرصه واردات فعالیت کنند. درخصوص واردات داروهای خارجی قانونی وجود دارد که در صورت تولید انبوده یک دارو از واردات آن جلوگیری به عمل می آید اما این قانون باید هماهنگ اجراء شود. هر چند که اکنون با وجود مشکلات ارز در کشور این اتفاق رخ خواهد داد اما تا این زمان کسانی که اجرا کننده این قانون هستند، دست اندر کار واردات بوده و از آن طرف کسب درآمد می کردند، پس منفعتی  در این زمینه نداشتند. اما پیدا کردن رد پای این افراد به راحتی امکان پذیر نیست و گاهی هم غیرقابل پیگیری است و این موضوع اصلا به نفع بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان نوپا نیست.

 • شما به عنوان فردی که مسئولیت یک شرکت دانش بنیان را دارید، سرمایه مورد نیاز را خود شرکت تامین کرده یا شرکت دیگری روی شما سرمایه گذاری کرده است؟

تاکنون که سرمایه لازم از سوی خودمان تامین شده است از طرفی هم ما فعالیت خود را از دانشگاه آغاز کرده‌ایم و تعدادی از اساتید دانشگاه با ما همراه بودند و یک سری سرمایه وارد سیستم کردند اما پس از آن خود شرکت پیشرفت کرد. واقعیت هم این است که ما تلاش زیادی برای سرمایه گذاری از طرف دولت انجام داده ایم تا این حمایت‌ها را داشته باشیم اما نشد. اگر چنین سرمایه‌گذاری داشتیم، وضعیت ما این نبود و شرایط بسیار بهتری داشتیم و در همین راستا ضرر نداشتن سرمایه گذار و عدم حمایت را می دهیم و به تنهایی روی پای خود ایستاده ایم.

 • شما چه داروهایی تولید می کنید که معادل آن اکنون در بازار موجود است؟

این موضوع درباره ما یک مقدار با دیگر تولیدکننده های دارو متفاوت است چراکه ما نانو دارو تولید می‌کنیم و شرکت‌های زیادی در ایران نانو دارو تولید نمی‌کنند. فکر می‌کنم 3 الی 4 شرکت بیشتر نیستند که نانو دارو در بازار داشته باشند و بقیه شرکت های نانو، دارو تولید نمی‌کنند به عنوان مثال مواد شوینده دارند و در حد دارو نیستند و این باعث می‌شود که رقابت ما در بازار ساده تر باشد. همچنین سابقه این شرکت‌ها در ایران حداکثر 10 سال است و ما دارویی هایی را تولید می‌کنیم که از قبل در بازار نبوده و خارج از ایران نیز علمی نوپا است. در این میان چیزی که ما را تحت فشار قرار داده و ناراحت می‌کند این است که بازار نانودارو در ایران اصلا شناخته شده نیست و یک حمایت همه جانبه می‌خواد تا بازار نانودارو در ایران شناخته شود. همچنین جامعه مخاطبان ما پزشکان و داروخانه‌ها هستند که باید داروی ما را بشناسند و بعد برای بیماران تجویز کنند. اصلی ترین مشکل ما در ایران این است که نانوداروها در ایران شناخته شده نیست.

 • خود شما اقدامی برای آشنایی پزشکان با نانو داروها کرده اید؟

تیم های تبلیغاتی و ویزیتورهای ما این کار را انجام می دهند اما به هر حال این فعالیت محدود است و یک صنعت جوان به یک حمایت بزرگ نیاز دارد و اینکه شناخته شود. این صنعت بسیار پرسود است و باید راه بیافتد و اگر راه بیفند سود سرشاری دارد که متاسفانه سیاست‌های جامعه ما اصلا حمایت از تولیدکننده نیست.

 • اکنون که دولت بارها اعلام کرده است که به شرکت‌های دانش‌بنیان و نوپا تسهیلات با سود نصف ارائه می کند، آیا شما اقدامی برای دریافت تسهیلات در این زمینه کرده اید و نتیجه نگرفتید؟

بله

 • از چه بانک‌هایی اقدام کرده‌اید؟

ما از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی اقدام کردیم که این بانک برای تولیدکننده در صنعت هایتک هستند و درصد ریسک آن هم بالاست. بانک‌ها برای ارائه تسهیلات با سود 24 درصد هیچ مشکلی ندارند اما ما مجبور هستیم که از وام‌های با سود پایین مانند صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنیم که در این شرایط صَرف با دانش‌بنیان بودن نیست به همین دلیل انقدر پروسه‌های مدارک می گذارند تا ارائه این وام مثلا یک یا دو میلیاردی عقب بی افتد. پس از ارائه مدارک و پیشرفت در پروسه در نهایت میزان وام پرداختی را به یک پنجم کاهش می دهند و در انتها به دلیل نداشتن یک مدرک موضوع تسهیلات منتفی می شود.

 • این پروسه چقدر برای شما زمان برد؟

این پروسه نزدیک به چهار ماه طول کشید و در نهایت هم هیچ نتیجه ای حاصل نشد.

 • غیر از این بانک اقدام دیگه‌ای نکردید؟

خیر، من آشناهایی داشتم که گفتند اکنون صندوق پرداخت ندارد.

منظور شما این است که حتی صندوق هایی که  برای دانش بنیان ها آماده کرده‌اند سیاستش کمک به شرکت های دانش بنیان ها نیست؟

زمان تاسیس این سیاست را داشته است و وام‌های کلانی ارائه کرده که ظاهراً به این دلیلی که وام بازگردانده نشده یا اینکه اکنون دولت پولی ندارد را نمی‌دانم. به هر حال سیاستشان این شده است که در حوزه کارشناسی می‌چرخوانند و در انتها مدرکی می‌خواهند که شرکت دست از ادامه بر می دارد چراکه خود شرکت ها به اندازه کافی مشغول هستند و زمان زیادی برای رفتن و آمدن ندارند.

 • با توجه به اینکه دولت برای حمایت تنها به ارائه تسهیلات اکتفا می کند راهکار دیگری برای حمایت از سوی دولت برای شرکت های دانش بنیان دارید؟

اصلاح و تامین نقدینگی در بازار شرکت‌های دانش‌بنیان خصوصا شرکت‌های نوپای فعال در این حیطه  بسیار حائز اهمیت است به این خاطرکه شرکت‌های دارای سرمایه مناسب تنها با داشتن معافیت مالیاتی به کار خود ادامه می‌دهند و این مشوق به آن ها کمک بسیاری می کند اما مشکل اصلی تامین مالی برای شرکت های نوپایی است که به صورت استارتاپ وارد بازار شده اند زیرا آن‌ها به دلیل سرعت و شتاب بالای بازار در شرایط اقتصادی کنونی بسیار ساده تر دچار مشکل می شوند.

شرکت های نوپای دانش بنیان در واقع با انتقال فناوری و دانش خود به بازار شروع به کار کرذه و بهترین روش برای حمایت از آن ها نه تامین مالی بلکه آموزش دادن برای ورود درست به بازار های داخلی و خارجی است یعنی به قول معروف "به جای ماهی به آن ها ماهی گیری یاد دهیم".

یکی دیگر از حمایت های که میتوان به شرکت‌های دانش بنیان کرد، حمایت‌های دولتی برای حضور این شرکت‌ها در نمایشگاه‌های خارجی و معرفی آن‌ها به اتاق‌های بازرگانی و کشورهای مختلف است زیرا اگر این اتفاق روی دهد  این شرکت‌ها پس از تولید محصول با فناوری‌های پیشرفته می‌توانند، مشتری‌های بین المللی بسیاری را برای محصول تولید شده خود به دست آورند. البته خوب است، بدانید که چنین حمایت‌هایی در حال حاضر توسط اتاق بازرگانی و دولت از شرکت‌های دانش بنیان اتفاق می‌افتد ولی متاسفانه این حمایت به صورت رانت در اختیار برخی از شرکت‌ها قرار می‌گیرد که ما امیدواریم با ضابطه‌مند شدن چنین حمایت هایی مانند تمامی کشورهای پیشرفته، صنعت دانش بنیان کشور پیشرفت های چشمگیری داشته باشد.

خواندن 504 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395