سه شنبه, 19 تیر 1397 ساعت 00:00

اطلاعات تکميلي

  • فردا نشست سالیانه ناتو در بروکسل، پایتخت بلژیک برگزار می شود

پیام معترضان بلژیکی به ترامپ: نه به جنگ علیه ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

محمدحسن گودرزی

 عصراقتصاد: فردا قرار است نشست سالیانه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی  (North Atlantic Treaty Organization) موسوم به ناتو (NATO) در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار شود. شاید در طول حیات این سازمان نظامی-بین المللی هیچکدام از نشست های این سازمان تا این اندازه با حاشیه و بازخورد منفی مواجه نشده بود.

در واقع می توان از ترامپ به عنوان یکی از عوامل ایجاد نارضایتی در میان سایر اعضا نام برد. دونالد ترامپ که از روز جمعه گذشته به طور رسمی جنگ اقتصادی خود را علیه چین آغاز کرده است باعث شده که نارضایتی ها نسبت به عملکرد یکجانبه گرایانه وی در آستانه این اجلاس به اوج خود برسد.

اما غیر از این موضوع، سیاست های ترامپ در مواجه با سازمان های بین المللی و خروج از آنها مانند پیمان آب و هوایی پاریس باعث شده، چهره آمریکا در بین جهانیان به عنوان کشوری تک رو در عرصه سیاست بین المللی شناخته شود. در واقع اعضای ناتو به دلیل سیاست های یکجانبه گرایانه و غیرقابل پیشبینی ترامپ با دیده شک و تردید به عملکرد وی در این نشست سالانه نگاه می کنند.

شاید نوع نگاه ترامپ به ناتو نیز که متاثر از نگاه توام با بی اعتمادی وی نسبت به سازمان های بین المللی باشد، باعث افزایش شک و تردید های اعضا نسبت به آمریکا شده است.ترامپ پس از رسیدن به قدرت، ناتو را یک سازمان «منسوخ شده» نامید که هزینه‌های زیادی بر دوش ایالات متحده می‌گذارد و اعلام کرد که دیگر از این سازمان حمایت نمی‌کند. این موضع رئیس جمهوری آمریکا به عنوان بزرگترین قدرت نظامی جهان دیگر اعضای این سازمان را شگفت‌زده کرد. با این حال در آوریل ۲۰۱۷ وی موضع خود را تغییر داد و در طی نشستی با اعضای ناتو اعلام کرد که دیگر این سازمان را غیرضروری نمی‌داند و از آن حمایت خواهد کرد.

پیمانی برای خارج کردن مسکو

این سازمان بین المللی در سال 1949 و در زمانی که جهان به تازگی جنگ جهانی دوم را پشت سر گذاشته بود تشکیل شد. این سازمان در واقع پاسخی از سوی کشورهای غربی نسبت به توسعه طلبی های شوروی در شرق اروپا و شرق آسیا بود که باعث نگرانی کشورهای غربی از رشد کمونیسم شده بود. به عبارت دیگر ناتو یک سیستم دفاع جمعی است که به موجب آن کشورهای عضو آن در مقابل هر حمله خارجی به یکی از اعضا از آن کشور دفاع می‌کنند.

در مارس ۱۹۴۸ پنج کشور انگلیس، فرانسه، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ با امضای معاهده بروکسل اتحادیه ای به نام اتحادیه دفاع جمعی تشکیل دادند .این کشورها از کشورهای دانمارک، ایسلند، ایتالیا، نروژ و پرتغال دعوت به پیوستن به این فرایند کردند. دو ماه بعد با پیوستن کانادا و آمریکا به این جمع در چهارم آوریل سال ۱۹۴۹ پیمان آتلانتیک شمالی در واشنگتن به امضا رسید و سازمان ناتو تشکیل شد. این موضوع بدون واکنش شوروی همراه نبود و این کشور هم در سال 1955 و بعد از اتمام جنگ کُره، پیمان مشابه ای با حضور کشورهای همپیمان خود در شرق اروپا به نام پیمان ورشو تشکیل داد. هاستینگز اسمای(Hastings Ismay) نخستین دبیرکل ناتو در زمان تشکیل آن گفت: «ناتو برای آن شکل گرفت که اتحاد جماهیر شوروی را خارج و ایالات متحده را داخل کند و آلمان را پائین نگه دارد.»

مقر ناتو ابتدا در فرانسه قرار داشت اما پس از آن که ژنرال دوگل سال ۱۹۶۶ در اعتراض به سیطره آمریکا بر این سازمان از فرماندهی نظامی ناتو خارج شد  تا مرکز فرماندهی ناتو در بروکسل، پایتخت بلژیک مستقر شود. بجز ۲۹ کشور اصلی عضو ناتو، ۲۱ کشور نیز در برنامه‌های صلح آن مشارکت می‌کنند و ۱۵ کشور نیز در گفتگوهای آن شرکت دارند.

بودجه ناتو حدود ۷۰٪ از کل هزینه‌های نظامی جهان را شامل می‌شود و کشورهای عضو آن موظفند تا سال ۲۰۲۴ حداقل ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به آن اختصاص دهند. پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی، جمهوری چک، مجارستان و لهستان در سال ۱۹۹۹ به عضویت این سازمان درآمدند. بلغارستان، استونی، لتونی، لیتوانی، رومانی، اسلواکی و اسلوونی در سال ۲۰۰۴، آلبانی و کرواسی در سال ۲۰۰۹ و منته‌نگرو در سال ۲۰۱۷ به این سازمان پیوستند. بوسنی و هرزگوین، مقدونیه، گرجستان و اوکراین از دیگر کشورهایی هستند که برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ابراز علاقه کرده‌اند. ناتو یک «سیاست باز» برای پذیرش و استقبال از اعضای جدید دارد، اما تمامی اعضا باید به یک مجموعه پیچیده از معیارهای نظامی، اقتصادی و سیاسی پایبند گردند.

با این همه پس از پایان جنگ سرد بودجه نظامی ناتو به شدت کاهش یافت. اما در سال ۲۰۱۴ پس از آنکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در پی یک رفراندوم جنجالی، الحاق شبه‌جزیره کریمه را به روسیه اعلام کرد، توجه اعضای ناتو به قدرت گرفتن مجدد روسیه جلب شد. رفتار روسیه که از سوی ناتو، «تهاجمی» توصیف شد، باعث گردید کشورهای عضو این سازمان مجددا به ناتو اهمیت دهند تا در صوت لزوم از «تجاوز دوباره مسکو» به کشورهای همسایه روسیه جلوگیری به عمل آورند.

 این نوع موضع گیری های ضد روسی ناتو، باعث شد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، ناتو را یک سازمان «تهاجمی در حال توسعه» توصیف کند که به سمت مرزهای کشورش در حرکت است. وی پیش‌تر در مصاحبه با خبرنگاران سقوط ناتو را «سودمند» خوانده بود.

برخی کارشناسان ناتو را به دلیل «دشمنی با روسیه» متهم می‌کنند و آن را عامل تنش بین دولت‌های غربی و روسیه می‌دانند. به اعتقاد این کارشناسان «حفظ تعادل» در برخورد با روسیه می‌تواند نتایج بهتری در راستای برقراری صلح به دنبال داشته باشد. پیشنهاد آنان این است که اگر ناتو به جای دشمن‌تراشی به دنبال مبارزه با حملات سایبری، مقابل با تروریسم و برقراری صلح در جهان باشد، برای جهانیان مفیدتر خواهد بود.

مردم بروکسل خطاب به ترامپ: خوش نیامدی

مخالفت ها با حضور ترامپ در این اجلاس باعث واکنش بسیاری از سوی فعالان اجتماعی از گروه‌های مختلف شده است. این افراد روز شنبه در بروکسل، پایتخت بلژیک و مقر اتحادیه اروپا بر علیه حضور دونالد ترامپ در نشست آینده ناتو تظاهرات اعتراضی برگزار کردند.

به گزارش یورونیوز، شرکت‌کنندگان در راهپیمایی «نه به حضور ترامپ» در آستانه حضور رهبران اروپایی و آمریکای شمالی در نشست سالیانه ناتو، خواستار صرف هزینه‌های کمتر برای امور نظامی و برنامه‌ریزی برای افزایش بودجه آموزش و همچنین انرژی‌های جایگزین شدند.

ترامپ از زمان کمپین انتخاباتی تا به امروز، کشورهای دیگر عضو ناتو را به عدم پرداخت سهم منصفانه در این پیمان و تخصیص ندادن بودجه نظامی کافی برای دفاع از خود متهم کرده است تا جایی که ماه گذشته در پیامی که در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت اعلام کرد: ایالات متحده قصد ندارد که قصور اروپا در پرداخت سهم منصفانه برای امنیت خود را نادیده بگیرد.

پلاکاردهایی با مضمون «ناتو! بازی تمام شد»، «ضد ترامپ- طرفدار آمریکایی»، «رژیم فاشیستی ترامپ/پنس را برکنار کنیم». « نه به جنگ علیه ایران» در این راهپیمایی اعتراضی به چشم می‌خورد.

شرکت کنندگان در این تظاهرات از گروه‌های مختلف، اعتراض خود به سیاست‌های دونالد ترامپ و دولت وی را ابراز کردند. علاوه بر انجمن های حقوق مهاجران و حامیان محیط زیست، افرادی با پرچم فلسطین و کوبا در این تجمع اعتراضی شرکت کردند.

ایزابل، یکی از شرکت کنندگان در این تجمع اعتراضی درباره سیاست‌های مهاجرتی دونالد ترامپ و جدا کردن کودکان از والدینشان در مرزهای ایالات متحده به یورونیوز گفت: «او به سمت جنگ برای منفعت صنعت اسلحه‌سازی پیش می‌رود. کودکان را بازداشت می‌کند و کودکان مهاجر را در قفس می‌اندازد بنابراین به او خوش‌آمد نمی‌گوییم . مشکل ما شخص او نیست بلکه سیاستش است. نشست سالیانه پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، یازدهم و دوازدهم جولای با حضور رهبران کشورهای عضو در بروکسل برگزار خواهد شد.

مقصد بعدی دونالد ترامپ پس از نشست ناتو، بازدید از بریتانیا و دیدار مهم وی با ملکه الیزابت دوم و ترزا مِی، نخست وزیر این کشور است. رئیس جمهوری ایالات متحده پس از این سفر راهی فنلاند خواهد شد تا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفتگو کند.

خواندن 354 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395