سه شنبه, 19 تیر 1397 ساعت 09:42

اطلاعات تکميلي

  • انتقاد مونسان از نابسامانی ارز مسافرتی :

بانک مرکزی اقدام نکند، فرصت تهدید می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

عصراقتصاد: معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در حاشیه مراسم انعقاد تفاهم نامه با وزارت کار از پیگیری های مکرر این سازمان درخصوص ساماندهی تبدیل ارز و تامین منابع ارزی برای گردشگران ورودی و خروجی و عدم پاسخگویی بانک مرکزی خبر داد و گفت: باید برنامه‌ای جامع، کامل و باثبات برای تبدیل و تامین ارز گردشگران تدوین و اجرا شود، در غیر این صورت فرصت پیش آمده برای رونق گردشگری ایران ممکن است به تهدید تبدیل شود.

تفاهم‌نامه همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای اجرای طرح کارورزی و مشوق بیمه کارفرمایی (کاج) با موضوع ایجاد 50هزار فرصت شغلی در حوزه گردشگری با محوریت تربیت راهنمای تور و بازاریابان حرفه‌ای به امضای علی‌اصغر مونسان و علی ربیعی رسید.

 علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در مراسم امضای این تفاهم‌نامه که روز یکشنبه 17 تیر 97 در سازمان میراث‌فرهنگی برگزار شد، با ابراز خرسندی از عملیاتی شدن نخستین پروژه همکاری بین این سازمان و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه اشتغال، گفت:  توسعه صنعت گردشگری می‌تواند اقتصاد کشور را به حرکت دربیاورد و منجر به  رونق اقتصادی شود.

او اضافه کرد: گردشگری حوزه‌ای فرابخشی است و با رشد این بخش می‌توانیم شاهد تحرک اقتصادی در بخش‌های کشاورزی، صنعت حمل و نقل و بخش‌های عمده اقتصاد کشور باشیم، همچنین توسعه گردشگری ایجاد درآمد و اشتغال پایدار را برای کشور به دنبال خواهد داشت.

مونسان افزود: با سرمایه‌گذاری اندکی در حوزه گردشگری در زمان کوتاه و در قالب کسب و کارهای کوچک می‌توان اشتغال پایدار ایجاد کرد، افزایش عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه ثروت از دیگر کارکردها و مزایای توسعه صنعت گردشگری است چنانکه در حال حاضر شاهد هستیم با راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی در مناطق روستایی، افراد ساکن در این مناطق به درآمد دست یافته‌اند.

معاون رئیس‌جمهوری گفت: توسعه گردشگری در مناطق روستایی باعث مهاجرت معکوس از شهر به روستا شده است و رونق روستاها را به دنبال داشته است، حوزه گردشگری می‌تواند چند موضوع مهمی را که نظام جمهوری اسلامی و دولت بر آنها تأکید دارند را محقق کند.

او بیان کرد:  زمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در طرح اشتغال روستایی یکی از دستگاه‌های تأثیرگذار است، این سازمان متعهد شده است 36 هزار شغل ایجاد کند و ما معتقدیم این هدف با همکاری و مساعدت بیشتر بانک‌های عامل در موضوع تضامین به راحتی قابل اجرا است.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: طرح اشتغال فراگیر هم طرحی است که سازمان میراث‌فرهنگی با سازمان برنامه و بودجه آن را پیش می‌برند، براساس برنامه اولیه سازمان میراث‌فرهنگی متعهد به ایجاد 173هزار شغل در قالب این طرح شد اما این طرح هنوز نهایی نشده است، در صورتی که برنامه اشتغال فراگیر هم نهایی شود سازمان میراث‌فرهنگی می‌تواند در شرایط کنونی کشور، این تعداد شغل را ایجاد کند.

مونسان با اشاره به موضوع تفاهم‌نامه همکاری با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ایجاد اشتغال برای دانش‌آموختگان دانشگاهی کار بسیار خوبی است که با همکاری این دو دستگاه انجام می‌شود، این افراد می‌توانند پس از گذراندن دوره‌های آموزشی در قالب توراپراتورهای مجازی و بازاریابان حوزه گردشگری فعالیت داشته باشند.

او ادامه داد: در این طرح محدودیتی برای افرادی که در رشته‌های مختلف دانشگاهی تحصیل کرده‌اند وجود ندارد، به طور مثال در حوزه گردشگری سلامت پزشکان و پیراپزشکان و در حوزه گردشگری مذهبی افرادی که در رشته‌های مرتبط تحصیل کرده‌اند می‌توانند با گذراندن دوره آموزشی وارد بازار کار صنعت گردشگری شود، چراکه گردشگری در همه حوزه‌ها می‌تواند برای دانش‌آموختگان اشتغال ایجاد کند.

معاون رئیس‌جمهوری تصریح کرد: امیدواریم با حداقل سرمایه‌گذاری، با اجرای این تفاهم‌نامه برای 50هزار نفر اشتغال ایجاد شود و شاهد رونق گردشگری در کشور باشیم، در حال حاضر 4700 دفتر خدمات مسافرتی در کشور وجود دارد و دانش‌آموختگان با 6 ماه آموزش به بازاریابان حرفه‌ای برای توسعه گردشگری تبدیل می‌شوند.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اضافه کرد: اجرای این طرح می‌تواند در رونق گردشگری داخلی که مورد تأکید مقام معظم رهبری و همچنین رئیس‌جمهوری است، تاثیر بسزایی داشته باشد.

مونسان با اشاره به موضوع گردشگران ورودی به کشور، ادامه داد:  امروز شرایط و فضای خوبی برای ورود گردشگران خارجی به کشور فراهم شده است، اما موضوع تبدیل ارز مسافران ورودی موضوعی است که در این بخش حل نشده باقی مانده است.

او افزود:  متأسفانه اطلاعات آماری اشتباهی در مورد گردشگران خروجی گفته می‌شود، به همین دلیل ما از بانک مرکزی خواستیم تا آمار ارز ارائه شده در این حوزه را ارائه کنند، اگر ارز مسافرتی هدفمند ارائه شود باید عدد کوچکی باشد، در حال حاضر 500 هزار نفر در دفاتر خدمات مسافرتی سراسر کشور مشغول به کار هستند و نباید به وضعیت اشتغال این افراد خدشه وارد شود.

ارائه مشوق‌های بیمه‌ای و برگزاری دوره‌های آموزشی

در ادامه این جلسه علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه رسته گردشگری یکی از موضوعات و موارد مهم در حوزه اشتغال است، گفت:  در دوران تحریم ممکن است در برخی بخش‌ها دچار مشکلاتی شویم، اما حوزه گردشگری در این دوره نقش پررنگ‌تری خواهد داشت.

ربیعی اضافه کرد: در این طرح با استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی و با همکاری وزارت ارتباطات می‌توانیم برای افراد زیادی اشتغال ایجاد کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد:  این وزارتخانه با ارائه مشوق‌های بیمه‌ای و برگزاری دوره‌های آموزشی در قالب این طرح همکاری دارد و امیدواریم پس از دو سال شاهد ایجاد اشتغال پایدار برای مشمولان این طرح کاج باشیم.

او افزود:  مطالعات و تحقیقات خوبی بر روی جذابیت‌های گردشگری در مناطق مختلف کشور با همکاری این وزارتخانه و سازمان میراث‌فرهنگی صورت گرفته است، نتیجه این همکاری ایجاد خانه‌های صنایع خلاق در استان‌های کرمانشاه و کردستان است و روند ایجاد این خانه‌ها در استان‌های دیگر نیز دنبال می‌شود.

ربیعی ادامه داد:  امیدواریم با کنار هم قرار گرفتن دستگاه‌های مربوطه، ایجاد 50 هزار شغل را محقق کنیم و در سال‌های آینده شاهد ادامه این روند باشیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به روند رو به رشد برنامه‌ها در سازمان میراث‌فرهنگی با حضور دوره جدید مدیریت در این مجموعه گفت:  در این دوره از ریاست سازمان با دانش خوب ریاست مجموعه، مباحث مربوط به اشتغال با سرعت بیشتری دنبال می‌شود.

توسعه زنجیره ارزش گردشگری

عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه امضای این تفاهم‌نامه گفت:  با اجرای این طرح توسعه زنجیره ارزش گردشگری محقق می‌شود.

او ادامه داد:  سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این طرح، ظرفیت‌های خود را برای افزایش اشتغال‌پذیری و کاهش هزینه اشتغال در صنعت گردشگری به اشتراک می‌گذارند.

منصوری اضافه کرد:  دانش‌آموختگان تمام رشته‌های دانشگاهی می‌توانند در دوره 6 ماهه کارورزی ثبت نام کنند، این افراد تحت پوشش کمک هزینه کارورزی و بیمه با ارزش 300هزار تومان قرار می‌گیرند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال این وزارتخانه افزود:  آموزش این افراد و وارد شدن آنها به چرخه صنعت گردشگری کشور، رونق اقتصادی در این بخش را به دنبال دارد و بدین ترتیب تأمین حقوق و دستمزد این افراد در زنجیره گردشگری تأمین می‌شود.

محمد محب‌خدایی معاون گردشگری نیز در این جلسه گفت:  در قالب طرح کاج و اجرای این تفاهم‌نامه ایجاد فرصت اشتغال برای 50 هزار نفر در حوزه بازاریابی حرفه‌ای گردشگری فراهم می‌شود.

او افزود:  با ایجاد این تعداد فرصت شغلی در صنعت گردشگری، درآمد حاصل و منتقل می‌شود، افرادی که تحت پوشش این طرح قرار می‌گیرند بیمه می‌شوند و آموزش‌های لازم را می‌بینند.

ارز مسافرتی را شفاف کنید

علی‌اصغر مونسان در حاشیه این مراسم ، در پاسخ به پرسش های خبرنگاران اظهار کرد:  ما بارها از بانک مرکزی درخواست کردیم موضوع تبدیل ارز و تامین منابع ارزی برای گردشگران ورودی و خروجی سامان پیدا کند و مدتی هم منتظر ماندیم اما متاسفانه پاسخی در این زمینه دریافت نکردیم.

مونسان با اشاره به اینکه وضعیت کنونی ارز در صورت برنامه‌ریزی درست به نفع گردشگری کشور خواهد بود، افزود:  این در صورتی است که برنامه‌ای جامع، کامل و باثبات برای تبدیل و تامین ارز گردشگران تدوین و اجرا شود. در غیر این صورت فرصت پیش آمده برای رونق گردشگری ایران ممکن است به تهدید تبدیل شود.

او تاکید کرد: شرایط فعلی نرخ ارز موجب ارزانی سفر به ایران و ارزان شدن بسته های سفر گردشگران به کشورمان می‌شود و اگر از سوی بانک مرکزی اقدامی عاجل برای سامان‌دهی روند تبدیل ارز نشود این فرصت را از دست خواهیم داد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هفته گذشته نیز در توئیتی که رسانه‌ای شد اعلام کرد از بانک مرکزی خواسته شده ارز تخصیصی برای مسافران خروجی را به تفکیک مقصد اعلام کند که با وجود گذشت قریب به یک هفته، هیچ اطلاع‌رسانی از سوی بانک مرکزی در این زمینه صورت نگرفته است.

در توئیت مونسان در این زمینه آمده بود:  به‌منظور شفاف‌سازی و اطلاع عموم مردم از نحوه تخصیص ارز مسافرتی، از بانک مرکزی درخواست شده است که میزان ارز تخصیص داده شده به مسافرین و گردشگران را به تفکیک مقصد اعلام کند.

خواندن 521 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395