سه شنبه, 19 تیر 1397 ساعت 09:25

اطلاعات تکميلي

  • عضو هیئت مدیره سندیکای آلومینیوم ایران عنوان کرد؛

شفاف‌سازی، راهکاری برای مقابله با تحریم‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)

روشنک حاجی بیگی
عصراقتصاد: بیش از سه ماه است که از تصمیم جنجال‌برانگیز ترامپ مبنی بر اعمال تعرفه‌های وارداتی 10 و 25 درصدی بر آلومینیوم و فولاد می‌گذرد.

به گفته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا، علت اصلی افزایش تعرفه و عوارض روی فولاد و آلومینیوم، تجارت نابرابر با کانادا، برزیل، کره و روسیه است؛ اما به جهت پیوستگی و ارتباط اقتصادی میان کشورها، تصمیم کاخ سفید مبنی بر اعمال تعرفه بر روی واردات آلومینیوم و فولاد، اقتصاد جهانی را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

به گفته تحلیلگران، ترامپ با این تصمیم، آغازگر نبردی تجاری با سلاح تعرفه است که این مسئله علاوه بر درگیری‌های اقتصادی در حوزه بین‌الملل می‌تواند منجر به کاهش سود بسیاری از شرکت‌های آمریکایی شده و بهای مصرف‌کننده را افزایش دهد، چراکه عمده آلومینیوم موردنیاز آمریکا از راه واردات تأمین می‌شود.

با حذف واردات امریکا، بازارهای جهانی با مازاد عرضه آلومینیوم و فولاد به‌عنوان عامل فشار بر قیمت‌ها مواجه شده و می‌توان پیش‌بینی کرد از ظرفیت‌های تولید کاسته شود.

خاورمیانه نیز به‌عنوان یکی از صادرکنندگان مهم آلومینیوم به امریکا از این قائله مستثنی نبوده و شاهد افت صادرات و اثرپذیری منفی از این تصمیم خواهد بود.

از طرفی می‌توان پیش‌بینی کرد، با توجه به اینکه آمریکا صادرکننده عمده پودر آلومینا و قراضه فولاد به دنیا است، شاهد کاهش صادرات به دلیل رشد تقاضای داخلی به‌عنوان محرک قیمت‌های جهانی بوده و طبیعتاً بخشی از فشار کاهش قیمت آلومینیوم و فولاد را جبران و مدیریت خواهد شد.

  • چون جهانی نیستیم، نمی‌توانیم از فرصت بهره ببریم

شاهن مارکاریان عضو هیئت‌مدیره سندیکای آلومینیوم ایران، ضمن بیان اینکه تعرفه‌های واردات فولاد و آلومینیوم هیچ‌گونه ارتباطی و تأثیری بر بخش آلومینیوم ایران ندارد به خبرنگار عصر اقتصاد گفت: ازآنجایی‌که این تصمیم پیرو سیاست‌های ترامپ برای رونق کسب‌وکار و کاهش بیکاری اتفاق افتاده است، تهدیدی برای کشور محسوب نمی‌شود.

مارکاریان خاطرنشان کرد: البته به دلیل عدم موفقیت در فعالیت‌های بین‌المللی نیز نمی‌توان از این اتفاق به‌عنوان فرصتی مناسب بهره‌مند شد.

عضو هیئت‌مدیره سندیکای آلومینیوم ایران در ادامه بابیان اینکه ایران بیش از تعرفه‌های وارداتی امریکا از تحریم‌ها اثر گرفته است، افزود:: دراین‌بین تحریم شرکت‌های غول آلومینیوم روسیه توسط امریکا بر قیمت LME (بورس فلزات لندن)، تأثیر و باعث افزایش قیمت آلومینیوم در دنیا شد که به‌تبع آن ایران نیز تأثیر گرفت و باعث افزایش قیمت آلومینیوم در کشور شد.

  • تحریم هم نباشد، خودمان کافی هستیم!

وی تأثیر عملکرد و سیاست‌گذاری‌های غلط داخلی را بیشتر از تعرفه‌های اعمالی امریکا بر صنعت آلومینیوم کشور دانست و افزود: تصمیم‌گیری‌های اشتباه در داخل بر بازار اولیه، صنایع مادر و به دنبال آن زیرمجموعه‌های تولیدی حوزه آلومینیوم کشور تلاطم ایجاد کرده و آن‌ها را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل اشتغال‌زایی تهدید می‌کند.

رئیس هیات مدیره انجمن دایکست ایران، در رابطه با خروج امریکا از برجام و اثرپذیری بخش آلومینیوم کشور از این اقدام امریکا گفت: اعمال تحریم به دو صورت می‌تواند بر صنعت آلومینیوم اثرگذار باشد. در وهله اول به‌صورت کلی که ناشی از بسته شدن کانال‌های ارتباطی بانکی خواهد بود که نه‌تنها بر آلومینیوم بلکه بر کل کشور اثر می‌گذارد.

وی افزود: شمش آلومینیوم جزو موادی است که در سیستم تحریم از آن جزو مواد دوگانه یاد می‌شود؛ بنابراین ورود هرگونه مواد آلومینیوم به کشور به‌راحتی از دنیا انجام نمی‌شود، بنابراین با هزینه بالایی مواجه خواهیم شد.

مارکاریان ادامه داد: صنایع مادر به‌عنوان تنها حکمران مواد اولیه در کشور انحصاری عمل کرده و به جهت ارزآوری و سود بالاتر به سمت صادرات مواد خام سوق پیدا می‌کنند. بنابراین در صورت کاهش واردات، قطعاً قیمت مواد آلومینیومی خارج از استاندارد جهانی افزایش و آسیب‌های متعددی به مشتری نهایی وارد خواهد کرد. از طرفی به دلیل از دست رفتن قدرت رقابتی تولیدکنندگان محدود داخلی، رقبای خارجی آن‌ها فرصت مناسبی به جهت صادرات محصول خود به دست می‌آورند.

وی تصریح کرد: بخش عمده صادرات در شرایط تحریم، به دلیل مشکلات در روابط بانکی، ارزآوری نخواهد داشت. بلکه باعث افزایش واردات اجناس نامرغوب و بی‌کیفیت از کشورهای هدف صادرات نفتی است. چراکه به دلیل تحریم بانک‌ها و محدودیت در جابجایی ارز، مجبوریم کالای بی‌کیفیت وارد کنیم.

  • تنها فرصتمان، شفاف‌سازی و اخذ مالیات است

عضو هیئت‌مدیره سندیکای آلومینیوم ایران ضمن ابراز تأسف از عدم مدیریت و عکس‌العمل‌های مخرب در قبال تحریم‌ها گفت: در صورتی‌ که درآمدها، هزینه‌ها و سهم هر بخش در آبادانی کشور مشخص و امور کشور اگر بر مبنای مالیات مردم بچرخد شفاف و ماندگار خواهد بود.

وی در پایان با تأکید بر تأثیر مثبت مالیات بر مدیریت اقتصادی کشور افزود: زمانی که مالیات‌ها مشخص شود، قطعاً در سطوح قبلی درآمد و هزینه‌ها نیز مشخص می‌شود و با شفاف‌سازی و اداره کشور از طریق مالیات مردم می‌توان مانع غارت منابع اولیه کشور شد. بنابراین درصورتی‌که دنبال فرصت هستیم تنها فرصت شفاف‌سازی است.

خواندن 276 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395