سه شنبه, 19 تیر 1397 ساعت 09:33

اطلاعات تکميلي

  • موهبتی خبر داد؛

اختصاص ۱۰۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه به بیمه سلامت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: مدیرعامل بیمه سلامت از اختصاص ۱۰۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه به سازمان بیمه سلامت خبر داد و گفت: این مبلغ را برای پرداخت معوقات به ما اختصاص دادند، البته نمی‌توانیم آنها را به بخش خصوصی ارائه دهیم؛ بلکه باید به بیمارستان ها پرداخت کنیم.

  • تا پایان سال ۲ میلیون هم‌پوشانی رفع خواهد شد

موهبتی با بیان این‌که تا پایان سال بیش از ۲ میلیون هم‌پوشانی رفع خواهد شد، گفت: مهم‌ترین دستاورد، علاوه ‏بر رفع هم‌پوشانی فعلی، جلوگیری از ایجاد هم‌پوشانی جدید است.‏

وی افزود: یکی از اقدامات جدی که ‏در قانون برنامه ششم توسعه و قانون بودجه ۹۷ تاکید شد، استحقاق سنجی، رفع هم‌پوشانی و اجرای راهنماهای بالینی است. در زمینه ‏رفع هم‌پوشانی و استحقاق سنجی مشکل جدی برطرف شده که این مشکل در محیط و ایجاد تفاهم وجود داشت.‏

مدیرعامل بیمه سلامت ادامه داد: تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان‌های بیمه‌گر امضا شد که این هفته ابلاغ خواهد شد. در این تفاهم‌نامه قرار شد که دبیرخانه مرکزی ‏برای هماهنگی‌ها در سازمان بیمه سلامت شکل بگیرد و ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ کلیه سازمان‌های بیمه‌گر به سامانه ‏استحقاق‌سنجی دسترسی پیدا کنند.‏

موهبتی خاطرنشان کرد: نکته دیگر در مورد هم‌پوشانی است که در این تفاهم‌نامه درباره این موضوع نیز تفاهم با سایر سازمان‌های بیمه‌گر ‏انجام شده است. در حال حاضر می‌توان تمام هم‌پوشانی با سازمان تامین اجتماعی و کمیته امداد و نیروهای مسلح را بررسی کرد.‏

  • ۳۵ مورد از راهنماهای بالینی اجرایی شده است

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با بیان این‌که تا پایان سال بیش از ۲ میلیون هم‌پوشانی رفع خواهد شد، اظهار کرد: مهم‌ترین دستاورد ‏فعلی، علاوه بر رفع هم‌پوشانی، جلوگیری از ایجاد هم‌پوشانی جدید است.‏

وی درباره راهنماهای بالینی نیز بیان کرد: تاکنون ۳۵ مورد از راهنماهای بالینی اجرایی شده است.‏

  • خروجی ۸۱ داروی OTC از شمول بیمه

موهبتی با اشاره به موضوع خروج داروهای OTC (داروهایی که بدون نسخه می‌توان آنها را تهیه کرد) از شمول بیمه گفت: داروهای otc ارزان ارائه می‌شود ما باید برای صیانت از سلامت مردم در این حوزه تغییر رفتار ایجاد کنیم؛ چرا که مسئول سلامت مردم هستیم و باید در راستای تامین رفتار برای صیانت از سلامتی مردم گام برداریم. باید کاری کنیم تا هزینه داروهایی که پاکت خانه های افراد را پر کرده، بالا رود.

  • هیچ کجای دنیا داروهای OTC تحت پوشش بیمه نیست

وی تاکید کرد: تقریبا در هیچ کجای دنیا داروهای OTC تحت پوشش بیمه قرار ندارند و آن هم به دلیل حفظ سلامت مردم است. در حال حاضر تجویز دارو در نسخه‌هایمان ۳.۲ قلم است در حالی که قرار بود در برنامه پنجم توسعه به ۲.۵ قلم دارو در نسخه ها برسیم. بنابراین در این زمینه مشکلاتی داریم و در همین راستا ۸۱ داروی otc از شمول بیمه و برابر مصوبه شورای عالی بیمه خارج شد. این اقدام ۴۰ الی ۴۵ میلیارد ذخیره منابع دارد که از این پول برای سایر اولویت ها مانند بیماران خاص هزینه می شود.

مدیرعامل بیمه سلامت درباره مباحث مطرح شده درباره سقف گذاری سازمان بیمه سلامت نیز بیان کرد: برخی مباحث در مورد طرح تحول سلامت و ‏سقف گذاری توسط سازمان بیمه سلامت مطرح می‌شود. واقعیت این است که نمی‌توان از هیچ طرح و برنامه‌ای به صورت صد در ‏صد دفاع کرد. همواره گفته می‌شد که مدیریت هزینه انجام شود که حالا همان افرادی که این حرف را می‌زدند با مدیریت هزینه مخالفت ‏می‌کنند. به این نتیجه رسیدیم که باید مدیریت هزینه در کشور را جدی بگیریم.‏

  • سازمان بیمه سلامت برای ‏داروخانه ها سقف نگذاشته است

موهبتی با بیان اینکه مدیریت هزینه انجام و کسری‌های سازمان به این وسیله جبران خواهد شد، افزود: سازمان بیمه سلامت برای هیچ ‏داروخانه‌ای سقف نگذاشته است. مواردی مثل داروخانه‌ها یا مراکز تصویربرداری به صورت مستقیم تولید هزینه نمی‌کنند. در نتیجه ‏سازمان بیمه سلامت برای این بخش از خدمات هیچ گونه سقفی نگذاشته است.‏

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت تاکید کرد: بیمه همگانی سلامت همچنان به مسیر خود ادامه می‌دهد.

موهبتی با بیان این که پیش از این با نیروهای مسلح ۲۰۰ هزار همپوشانی داشتیم، تصریح کرد: به دلیل محرمانه بودن اطلاعات این سازمان مقرر شد تا خودشان در رأس همپوشانی اقدام و کمک کنند. دغدغه جدی که در این حوزه در کشور وجود دارد این است که مثلا می گویم در یک جمعیت ۷۰ میلیونی، ۸۰ میلیون نفر دفترچه بیمه دارند و ۱۰ و نیم درصد جمعیت کشور فاقد بیمه است. بنابراین باید به این دغدغه خاتمه داده شود.

  • تحت پوششی‌های بیمه سلامت چقدر حق‌بیمه می‌پردازند؟

همچنین در این نشست "جمشید شایان فر" معاون بیمه‌گری سازمان بیمه سلامت ایران جزییات حق بیمه پنج صندوق بیمه‌ای سازمان را اعلام کرد.

جمشید شایان فر گفت: سازمان بیمه سلامت دارای پنج صندوق بیمه ای است  که یکی از گروه‌هایی که از ابتدای تاسیس سازمان تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند، صندوق کارکنان دولت بود. کارکنان دولتی که صندوق بازنشستگی شان صندوق بازنشستگی کشوری است، تحت پوشش بیمه  سلامت قرار دارند که بالغ بر پنج میلیون نفر در این صندوق بیمه شده اند.

همچنین مبنای پرداخت حق بیمه  در صندوق بازنشستگی کشوری بر اساس 7 درصد حقوق دریافتی است که بخشی از آن توسط دولت و بخشی از آن توسط سازمان بیمه گذار پرداخت می شود.

وی افزود: در این صندوق بیمه شدگان دفترچه بیمه دارند و برای خدمات سرپایی 30 درصد و خدمات بستری 10 درصد فرانشیز پرداخت می کنند.

شایان فر ادامه داد: یکی دیگر از صندوق‌های سازمان بیمه سلامت صندوق "سایر اقشار" است که بیمه شدگان آن شامل خانواده‌های شهدا، ایثارگران، جانبازان، مددجویان بهزیستی و طلاب و روحانیون حوزه علمیه و دانشجویان وزارت علوم و بهداشت هستند. در این صندوق نیز مبنای پرداخت حق بیمه 7 درصد حقوق پرداختی است. البته کسانی که حقوق دریافت نمی کنند 7 درصد حداقل حقوق را به عنوان حق بیمه می پردازند، در این صندوق یک میلیون و 500 هزار نفر بیمه شده داریم و روند خدمت دهی به آنها مانند کارکنان دولت است. البته در عمده افراد صندوق سایر اقشار دولت حق بیمه را پرداخت می کند.

معاون بیمه گری سازمان بیمه سلامت ادامه داد: از دیگر صندوق های ما که از بدو تاسیس سازمان ایجاد شد و بیمه شدگان آن ابتدا کارت بیمه و سپس دفترچه دریافت کردند، صندوق روستاییان عشایر و شهرهای زیر 20 هزار نفر است. در این صندوق تمام اعتبارات و حق بیمه را دولت پرداخت می‌کند. البته روال دریافت خدمت در این صندوق متفاوت است و افراد حتما باید برای خدمات سطح بالاتر نظام ارجاع را رعایت کنند.

شایان فر تصریح کرد: یکی دیگر از صندوق‌های سازمان بیمه سلامت که از خرداد ماه سال 93 راه اندازی شد بیمه سلامت همگانی است در کشور طرحی اجرا شده و  بر اساس آن کلیه افراد فاقد بیمه ساکن در شهرها به صورت رایگان دفترچه بیمه سلامت همگانی دریافت کردند. بیمه شدن نیز از طریق سامانه سازمان بیمه سلامت انجام می‌شد، به طوری که افراد بعد از ثبت نام و تایید هویت تحت پوشش بیمه قرار می گرفتند. در این صندوق جمعیتی بالغ بر 14 میلیون نفر حضور دارند و دفترچه یک ساله برای آنها صادر می شود. سطح ارائه خدمت در این صندوق نیز مانند سایر صندوق هاست.

معاون بیمه گری سازمان بیمه سلامت یاد آورشد: درباره صندوق بیمه ایرانیان نیز گفت: صندوق بیمه ایرانیان از اواسط سال 87 ایجاد شده است که در این صندوق افراد 50 درصد مبلغ حق بیمه را خودشان پرداخت می‌کنند و 50 درصد باقیمانده از سوی دولت پرداخت می‌شود. مبلغ حق بیمه نیز هر سال توسط هیات وزیران تعیین می‌شود. امسال مبلغ حق بیمه برای هر نفر در ماه 44 هزار تومان است که 50 درصد آن 22 هزار تومان و مجموعه یک سالش 264 هزار تومان می‌شود. البته در حال حاضر مردم باید این مبلغ را به صورت کامل پرداخت کنند که به دنبال مکانیزم های تقسیط آن هستیم. شرط بیمه شدن در صندوق بیمه ایرانیان این است که افراد پوشش بیمه ای دیگری نداشته باشند.

خواندن 334 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395