سه شنبه, 19 تیر 1397 ساعت 09:37

رعایت قوانین HSE، ضرورت رشد صنعت نفت

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: صنعت نفت ایران از آنجایی که نقشی کاملا اساسی در سپهر اقتصادی کشور دارد، باید از آن به گونه ای صحیح و جدی محافظت شود. محافظت به آن معنی که سیاست های مدیریتی در راستای بهره وری دقیق و جلوگیری از حوادث و همچنین بهبود ایمنی تنظیم شوند. اکنون که در روزهای گرم تابستان قرار داریم ایمنی و بهداشت باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد تا صنعت نفت کشور و کارکنان زحمت کش این حوزه از حوادث به دور باشند.

این در حالی است که سال 96 با وجود این که با توجه و یاری مسئولین حوادث بسیار کمتری را از سال 95 برای صنعت نفت در بر داشت. با این وجود دیده می شود که سال 96 هم حوادث مخربی در صنعت نفت رخ داده است که از مهم ترین آن‌ها می توان به حادثه آتش سوزی چاه 147 رگ سفید اشاره کرد.

سعید ساویز کارشناس حوزه نفت در خصوص این حادثه به خبرنگار عصراقتصاد گفته بود: اساسی ترین مساله ای که در بروز چنین حوادثی نقش دارد، عدم آگاهی فعالان حوزه نسبت به پیشگیری این حوادث است. اتفاقی که هشتم خرداد ۸۹ در چاه شماره ۲۴ نفت شهر رخ داد و در پی آن چهار تن جان خود را از دست دادند، از همین دست بود، گاز از راه پوش سنگ شکسته راهی سطح شد و از بد حادثه درست از زیر دکل سر در آورد و پس از تماس با یک جرقه، آتشی مهیب که خشک و تر را با هم سوزاند ایجاد شد.

ساویز اظهار کرد: این داده ها نشان می دهند که این قبیل حوادث پیش از این نیز دامن گیر صنعت نفت شده بود و باید از تجربه حوادث پیشین برای پیشگیری از وقوع آتش سوزی اخیر استفاده می شد.

وی همچنین افزود: این موضوع که حوادثی مشابه در یک منطقه نفتی رخ دهد، خبر از این دارد که قوانین ایمنی در آن منطقه به خوبی رعایت نمی شوند و آموزش های لازم برای مقابله با این حوادث نادیده گرفته می شوند.

این کارشناس انرژی همچنین اظافه کرد: متاسفانه در کشور ما گزارش حوادث به صورت محرمانه نگهداری می‌شود و از آنها برای آموزش دقیق تمام کارکنان استفاده نمی شود. علاوه بر این سیستم تصمیمات را به اشخاص واگذار می‌کند که همین امر به صورت جدی درصد خطا را بالا می برد. از این رو باید به سمتی حرکت کرد که یک نظام مدون، آموزش ها و قوانین ایمنی را بررسی کند و خطاهای انسانی و تجهیزات را تا حدود بالایی کاهش دهد.

وی با انتقاد از این که در ایران گزارشات حوادث به طور عمومی منتشر نمی‌‌شود و در اختیار کارکنان و نیروها قرار نمی‌گیرد، گفت: از حوادث اینچنینی در کشورهای پیشرفته فیلم ساخته شده و در دوره‌‌های ایمنی تدریس می‌‌شود، ولی هیچ وقت اتفاقات اینچنینی در ایران را تدریس نکردند. اگر حادثه نفت شهر برای نیروهای حفاری اطلاع رسانی و تدریس شده بود، آیا ممکن نبود که دانش حادثه نفت شهر باعث شود که حادثه رگ سفید پیش نیاید؟

ساویز همچنین در خاتمه گفت: اهمیت وجود یک سیستم مشخص برای اندازه‌گیری ریسک و حداقل‌سازی حوادث به صورت جدی حس می شود. همچنین بازبینی حوادث این چنینی می‌تواند عاملی برای مقابله با چنین آتش سوزی هایی باشد.

بر این اساس می‌توان دریافت که یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید به آن توجه شود، آموزش‌های HSE برای کارکنان صنعت نفت است. این آموزش‌ها می‌تواند از حوادث بسیاری جلوگیری کند، چراکه اگر انواع حادثه و دلیل آن برای شخص اپراتور مشخص باشد، آن شخص بدون شک علائم را در مرحله اولیه شناسایی کرده و جلوی بروز حادثه را می‌گیرد.

در همین راستا نیز همایش ها و کلاس های سازنده ای در کشور شروع به کار کرده اند که گفته می شود یکی از مهم ترین عوامل کم رنگ شدن حوادث در صنعت نفت همین کلاس ها بوده اند.

علاوه بر این چندی پیش نیز سایتی برای بهبود اطلاع رسانی در زمینه HSE ایجاد شد که می تواند قدمی مهم برای ایمنی و بهداشت صنعت نفت باشد.

شایان ذکر است، سایت مدیریت بحران و HSE این مجموعه با هدف اطلاع رسانی و تعامل با کارکنان و مدیران در حوزه های مدیریت بحران، HSE و سلامت کارکنان در صنعت راه اندازی شد.

این سایت علاوه بر اطلاع‌رسانی به موقع در مقاطع و موارد مختلف، با امکاناتی از جمله معرفی مدیریت بحران، اهداف واحد سلامت کار، معرفی همکاران سلامت کار، دفترچه تلفن همکاران ستادی، معرفی متخصصین و روسای مناطق، طراحی فرم های الکترونیک و راه اندازی بخش ایده و پیشنهادات و معرفی واحدهای مهم این حوزه به همراه عملکرد تیم اجرایی بستری برای تعامل بیشتر با خانواده بزرگ صنعت نفت فراهم می کند.

با این حال در تابستان هر روز با گرمای بیشتری مواجه می شویم و به باور برخی این مساله می تواند احتمال حوادث را بیشتر کند. بر این اساس باید بیش از پیش به سیاست ها و قوانین HSE اهمیت داد تا صنعت نفت ایران دچار مسائلی از این دست نشود.

 

خواندن 265 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395