سه شنبه, 19 تیر 1397 ساعت 09:43

احتمال شوک نفتی 2018، با اثر انگشت ترامپ

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا این روزها تلاش دارد تا بازار نفت جهانی را تحت تأثیر قرار دهد، از توئییت‌های او برای تهدید اوپک تا دیدارش با مقامات عربستان و رسیه برای افزایش تولید، همه اقداماتی هستند که نشان می‌دهد این رئیس جمهور کاسب مسلک، بر این باور است که باید بازار را در اختیار بگیرد. اما برخی نیز بر این باورند که ترامپ تلاش دارد که بازار را متشنج کند تا با در خطر قرار دادن خاور میانه، آواز جنگ سر دهد و بیشتر اسلحه بفروشد و به قولی از آب گل آلود ماهی بگیرد. اما آن چه کاملا مشهود است، نشان می‌دهد که تحریم کشورهایی مانند ایران و ونزوئلا ممکن است عرضه نفت را کاهش دهد و در حالی که تولیدکنندگان هم در کوتاه مدت توان پوشش این گپ را نداشته باشند، بازار نفت در طول سال 2018 با یک شوک جدید روبه رو خواهد شد، شوکی که قیمت نفت را به شدت افزایش خواهد داد و اقتصادهای وارد کننده نفت را با مشکل مواجه خواهد کرد.

این در حالی است که گفته می شود ترامپ به شرکت های خریدار نفت و کشور ها دستور داده است که واردات خود را از ایران به صفر برسانند.

اگر بیشتر کشورهای جهان از دستور ترامپ پیروی کنند، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رسد. این بدتر از دوران شوک نفتی در سال‌های ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ میلادی است. پس از پایان جنگ جهانی دوم، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان هرگز کمتر از یک درصد نبوده است.

به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، هنگامی که ضربه ‌گیرهای شوک، مانند ذخایر استراتژیک نفت در بازار مستهلک شوند، کوچک ‌ترین نوسان یا حادثه ژئوپلیتیک می ‌تواند سبب کمبود شدید عرضه نفت شود.

این در حالی است که معامله ‌گران باور داشتند که تحریم ‌های آمریکا به تدریج و از اواخر فصل پاییز امسال اجرایی می ‌شوند. با این وجود یکی از مسئولان ارشد وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد ماه نوامبر آخرین فرصت توقف واردات نفت از ایران برای بیشتر کشورها است.

مؤسسه وستبک انرژی پیش ‌بینی کرده است که اگر تحریم ها کاملا اجرایی شوند قیمت شاخص نفت خام برنت در کوتاه مدت به ۱۵۰ دلار برای هر بشکه می ‌رسد.

این مؤسسه اعلام کرد: همه کاهش عرضه ‌ای که در حال رخ دادن است، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان را تحت فشار می ‌گذارد و زمینه را برای حرکت ‌های انفجاری قیمت در سال ۲۰۱۹ میلادی فراهم می ‌کند؛ رکوردشکنی قیمت نفت در سال آینده میلادی بسیار محتمل و شاید حتمی است.

وستبک انرژی اعلام کرد: ما انتظار جهش قیمت نفت مشابه سال ۲۰۰۸ میلادی و به همان دلایل را داریم، اما این بار محرک‌ ها حتی از آن دوران نیز قوی ‌تر هستند. ما همچنین باور داریم که سرمایه ‌گذاران بازار سهام در معرض یک غافلگیری شدید هستند، زیرا محرک‌ های بازار فعال می ‌شوند.

طبق اعلام مؤسسه یاد شده، بازار نفت در سه ماه چهارم سال جاری میلادی با یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه کمبود در عرضه روزانه نفت رو ‌به ‌رو خواهد شد.

این در حالی است که تحلیل گران بر این باورند که ترامپ دوران خطرناکی در چرخه نفت جهان انتخاب کرده است تا یک تولیدکننده عمده نفت را از بازار حذف کند. عرضه مازاد نفت در چهار سال گذشته، اکنون برطرف شده است. سطح ذخیره ‌سازی نفت در کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری ‌های اقتصادی (او‌ئی‌سی‌دی) اکنون به کمتر از میانگین پنج ‌ساله، بازگشته است.

یک پژوهش از سوی بانک فدرال رزرو دالاس، نشان داد که سرمایه ‌گذاری در پروژه‌ های بزرگ متعارف و بلندمدت نفتی، در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ میلادی حدود دو سوم کاهش یافته است و جانشینی برای میدان ‌های درگیر با کاهش تولید، پیدا نشده است.

پیامدهای این کمبود سرمایه ‌گذاری، تاکنون پنهان مانده‌ اند. تولید پروژه‌ های قدیمی همچنان افزایش داشته است. این رشد تولید به ‌طور ناگهانی در سال آینده میلادی متوقف می‌ شود و تولید میدان ‌های متعارف حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌ یابد.

یکی از مکانیزم هایی که برای پوشش کمبود عرضه در نظر گرفته شده است نفت شیل آمریکا است. تولید نفت شیل در یک دهه، از هیچ به ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است. با توجه به کاهش هزینه‌های تولید نفت شیل با استفاده از فناوری‌های نو حفاری و لرزه ‌نگاری، این رقم می ‌تواند بسیار بالاتر برود. کهنه‌ کاران تولید نفت شیل در حوزه پرمین در ایالت تگزاس آمریکا می ‌گویند که تولید از این منطقه سرانجام از روزانه ۶ میلیون بشکه فراتر خواهد رفت و این حوزه در تولید نفت فعال ‌تر از میدان قوار در عربستان می ‌شود.

این در حالی است که این حوزه به دلیل نبود زیرساخت های لازم و ساختار های انتقال، با مشکلاتی همراه است که می تواند افزایش تولید شیل را در ابهام قرار دهد.

بانک فدرال رزرو دالاس اعلام کرد که نفت شیل دیگر نمی ‌تواند با تقاضای روز افزون نفت همگام باشد. این بانک هشدار داد که بازارها به شکلی فزاینده در برابر تنش‌های ژئوپلیتیک، آسیب ‌پذیر هستند.

در همین حال عاملی دیگر که عرضه را تحت فشار قرار داده، کاشه تولید نفت ونزوئلا است.

با شرایط موجود، تولید نفت ونزوئلا در سراشیبی سقوط است و شرکت ملی نفت ونزوئلا (پدوسا) با کمبود قطعات یدکی رو‌به‌رو است. شمار دکل‌ها در این کشور به ۴۰ دکل کاهش یافته است. در سال گذشته میلادی، تولید روزانه نفت این کشور با ۷۰۰ هزار بشکه کاهش رو ‌به‌ رو بوده است. صنعت نفت نگران است که تولید روزانه نفت ونزوئلا تا ماه دسامبر امسال با ۲۵۰ هزار بشکه کاهش دیگر رو به ‌رو خواهد شد.

از سرگیری درگیری‌ ها در لیبی سبب شده است تولید نفت این کشور با ۴۵۰ هزار بشکه در روز کاهش رو‌ به ‌رو شود و تأسیسات نفتی این کشور به شدت آسیب ببینند.

هلیما کرافت، کارشناس بانک آر‌ بی ‌سی، اعلام کرد پس از اشغال پایانه نفتی سرت لیبی به دست نیرو های جدایی ‌طلب، تولید نفت در شرق لیبی برای آینده قابل پیش ‌بینی، مختل خواهد بود. در تولید نفت نیجریه، قزاقستان، آنگولا و کانادا نیز اختلال ‌هایی ایجاد شده است.

در یک گزارش وزارت امور خارجه آمریکا، آمده است: ما تجربه زیادی در زمینه تهییج، تشویق و مذاکره با شریکان خود داریم؛ آنها واقعا درک می ‌کنند که وزارت امور خارجه و کاخ سفید، درباره این مسئله شوخی ندارند.

اروپایی‌ها ضمن ابراز نارضایتی در حال تلاش برای ادامه توافق هسته ‌ای هستند و از احیای مقررات مربوط به شرایط انسداد مصوب ۱۹۹۶ میلادی سخن به میان آورده ‌اند.

شرکت‌ های اتحادیه اروپا اگر با عملیات جهانی از دستور ترامپ پیروی نکنند، با خطر بزرگ رویارویی با تحریم ‌های ثانویه وزارت خزانه ‌داری آمریکا رو ‌به ‌رو می ‌شوند. آن ها از بازارهای مالی آمریکا و نظام بین ‌المللی پرداخت دلاری، محروم می ‌شوند.

با این حال برای پوشش این کمبود عرضه تنها یک چاره مانده است و آن هم چیزی نیست جز افزایش تولید عربستان و روسیه.

در این راستا تحلیل گران گفته اند که عربستان به سختی می ‌تواند تولید نفت خود را در سال جاری میلادی در سطح ۱۱ میلیون بشکه در روز نگه دارد.

گری راس، کارشناس مؤسسه اس ‌ان‌ پی ‌گلوبال، گفت: حتی این رقم (۱۱ میلیون بشکه در روز) نیز به معنای فشار بیش از حد به ساختار نفتی عربستان است. واقعیت این است که عربستان و روسیه در کنار هم برای عمل به موقع به وعده خود برای افزایش یک میلیون بشکه‌ ای تولید روزانه نفت برای جبران افت تولید ایران، مشکل خواهند داشت.

علاوه بر این گفته می شود که روسیه نیز به دلیل هزینه بالای تولید، نهایتا می تواند 200 تا 300 هزار بشکه نفت بیشتر وارد بازار کند که این رقم نمی تواند کمبود عرضه را پوشش دهد.

مؤسسه وستبک انرژی اعلام کرد برای پیشگیری از جهش شدید قیمت بنزین در آمریکا در بحبوحه رقابت‌های انتخاباتی در این کشور، ترامپ باید به آزادسازی نفت از ذخایر راهبردی نفت ایالات متحده متوسل شود. او می ‌تواند بخشی از این ذخایر را بدون اجازه کنگره آمریکا، آزادسازی کند. اما این ذخایر تا چند روز بازار را متوازن نگاه می دارند؟ مشخص است که این ذخایر نمی توانند چنین وضعیتی را پوشش دهند.

البته بازار نفت جهان اکنون تا حدی متوازن است. کند شدن رشد اقتصادی چین یا آغاز جنگ تجاری، می‌تواند رشد تقاضای نفت جهان را مهار کند. اما اگر پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول مبنی بر رشد ۳,۹ درصدی اقتصاد جهانی در سال جاری و سال آینده میلادی درست باشد، ممکن است ما در آستانه ورود به کمبود شدید عرضه نفت در جهان باشیم. کمبودی که می تواند قیمت نفت را در بازه هایی سه رقمی قرار دهد و کل اقتصاد جهان را دچار تشنج کند. از این رو اروپا قصد دارد تا با حمایت از ایران جلوی این شوک نفتی را بگیرد. شوکی دونالد ترامپ مقصر اصلی آن است.

 

خواندن 312 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395