سه شنبه, 19 تیر 1397 ساعت 09:50

اطلاعات تکميلي

  • معضل پرهزینه مؤسسات مالی حل شد؛

تهدید با اسلحه تا ضربه به تولید ملی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

«من واقعاً تعجب می‌کنم که چرا احمدی‌نژاد آن‌قدر راحت به شعور مردم توهین می‌کند. قاطبه مؤسسات مالی غیرمجاز، در زمان ریاست ایشان و بدون مجوز شروع به فعالیت کردند.
در دوران او هیچ‌ نظارتی بر مؤسسات مالی و اعتباری صورت نمی‌گرفت. از همان زمان مشخص بود که به دلیل عدم نظارت و مجوز، این مؤسسات درنهایت پول مردم را بالا می‌کشند.» این‌ها صحبت‌های غلامعلی جعفر زاده ایمن آبادی، نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه در زمانی است که اوج اعتراض‌ها نسب به از دست رفتن پول‌های مردم در مؤسسات مالی غیرمجاز شکل‌گرفته بود. در آن زمان محمود احمدی‌نژاد در فیلمی که توسط نزدیکانش منتشرشده بود خودش را به‌عنوان بلندگوی اعتراضات مردمی معرفی می‌کرد و می‌گفت: «همان‌گونه که درگذشته عرض کردم، قرار شد که ما خواسته‌ها و مطالبات مردم را که مراجعه می‌کنند و می‌خواهند که به گوش دیگران برسانیم، این کار را انجام بدهیم. یکی از این مسائل، مشکلاتی است که امروز مردم در رابطه با مؤسسات مالی – اعتباری و بنگاه‌های پولی – اعتباری، با آن‌ها دست‌به‌گریبان هستند.» صحبت‌هایی که شاید تنها به توان تعبیر فرار روبه‌جلو از آن داشت.

  • سنگ بنای کج مؤسسات در دوره احمدی‌نژاد

در دولت مهرورز احمدی‌نژاد افراد بسیاری که نه‌تنها از سیستم بانکداری اطلاعی نداشتند بلکه با رانت توانستند مجوز تأسیس مؤسسات مالی را از آن خود کنند. در آن زمان صدها موسسه پولی و مالی غیرمجاز راه‌اندازی شد که فعالیت‌های کاملاً موازی با بانک‌های رسمی داشتند و سودهای کلانی حتی تا 40 درصد به مشتریان خودپرداخت می‌کردند که در شرایط اقتصادی کشور کاملاً امر غیرمعمولی بود. مؤسسات با پرداخت سود بالا توانستند نقدینگی بالایی را جمع کنند و حتی زیر نظر بانک مرکزی فعالیت نمی‌کردند. سودهای کلان به مردم نیز با کسب سودهای کلان سؤالی برایشان ایجاد نمی‌شد و خود صاحبان مؤسسات نیز سودهای کلانی را از راه‌های گوناگون و حتی غیرقانونی از آن خود می‌کردند. این مؤسسات تا ٣٥ و ٤٠‌ درصد سود به مشتریان خودپرداخت می‌کردند و حتی در سودهای پرداختی سود ٨٩‌ درصدی هم نیز مشاهده‌شده است. عبدالرضا امیرتاش اقتصاددان و استاد دانشگاه، درباره شکل‌گیری این مؤسسات می‌گوید: «ریشه‌های شکل‌گیری این مؤسسات در دولت محمود احمدی‌نژاد بود. در زمان او اقدامات غیرقانونی فراوانی انجام شد و تعداد بسیاری مجوز مؤسسات مختلف صادر شد. باید سیستم‌های نظارتی و کنترلی در آن زمان مانع اقدام‌ها و تصمیم‌های او می‌شدند اما این ممانعت صورت نگرفت. اکنون میزان حجم نقدینگی منجر به بی‌نظمی اقتصادی و آشفتگی اقتصاد کشور شده است.» نیما امیرشکاری مدیر دپارتمان بانکداری الکترونیک در پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی است او بر این باور است که نمی‌توان گفت تمامی مؤسسات کلاه‌بردار بودند و ادامه می‌دهد: «زمانی که نظارت سختگیرانه بر پول‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها وجود نداشته باشد، موسسه کار خود را به‌درستی انجام نمی‌دهد. مؤسسات مالی در دوره احمدی‌نژاد تقویت و بزرگ شدند اما از زمانی که نرخ بهره در اقتصاد کشور دستوری شد، رشد جهشی را تجربه کردند.»

  • ضربه مؤسسات مالی به اقتصاد ملی

عموم منابعی که در دست صاحبان مؤسسات مالی بود صرف فعالیت‌های غیرمولد شد فعالیت‌های همچون مانند واردات. به همین علت مشکلات پولی بسیاری در سطح جامعه ایجاد کردند و باعث شدند صرفه کار تجاری و واردات از تولید افزایش پیدا کند و درنتیجه به تولید ملی ضربه بزنند. بانک‌ها نقش اساسی در تولید و اشتغال یک جامعه ایفا می‌کنند اما مؤسسات مالی در راستای متضاد عمل می‌کردند و برای جذب سپرده بیشتر سودهای کلان پرداخت کردند درنتیجه سرمایه‌ها برای کسب سود از بازار و تولید خارج شد و در دست تعداد افراد قلیلی قرار گرفت. بانک‌ها با پرداخت سودهای بالا به‌ عناوین‌ مختلف، به سمت خود جذب کرده و برای پرداخت تعهدات سنگین خود به عرصه‌هایی که نباید، واردشده و در بسیاری از موارد، ضربه‌هایی مهلکی به بخش تولید وارد کردند. درنتیجه مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز با اتخاذ این روش‌ها، ورشکست شدند و زیان‌های جبران‌ناپذیری به اقتصاد کشور وارد کردند. علیرضا عسگری مارانی اقتصاددان توضیح می‌دهد: «سؤال این است که چطور مؤسسات مالی و اعتباری توانستند بدون مجوز از بانک مرکزی رشد قارچ گونه‌ای داشته باشند؟ جواب این سؤال را باید در عملکرد دولت گذشته جست‌وجو کرد. رشد این مؤسسات مالی غیرمجاز در زمان خود باعث مشکلات بسیاری در کشور شد حدود 10 سال پیش که این مؤسسات شروع به کارکردند و اگر بیش از این پیش می‌رفتند بی‌شک مشکلات حادتری را ایجاد می‌کردند اما در حدود 3 سال پیش اندکی سامان پیدا کردند.»

  • روحانی با تهدید مسلحان چه کرد؟

حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور در زمستان سال گذشته در رشته توییت‌هایی درباره مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز در صفحه مجازی خود نوشته بود: «پشت هرکدام از این مؤسسات و صندوق‌ها چنان محکم بوده که تا کارشان به رسوایی نکشید امکان برخورد با آن‌ها وجود نداشته است؛ وقتی هم که کارشان خراب شد دولت را مجبور کردند از جیب ملت بدهی‌ها را بپردازد. رئیس یکی از این صندوق‌ها چه‌بسا با اسلحه می‌رفت داخل بانک مرکزی و تهدید می‌کرد. جز روحانی کسی جربزه و جسارت جمع‌کردن این بساط کثیف را نداشت. او هزینه مبارزه بی‌امان با نزول‌خواران تسبیح به دست و پینه بر پیشانی را می‌دهد. آن‌ها مطمئن بودند به خاطر به گروگان گرفتن میلیون‌ها سپرده‌گذار خرد می‌توانند بساط باج‌گیری خود را حفظ کنند.» در همان زمان رئیس‌جمهوری درباره مشکلات مربوط به سپرده‌گذاران برخی صندوق‌های مالی و اعتباری گفته بود که تاکنون بانک مرکزی 11.5 هزار میلیارد تومان برای حل مشکل مؤسسات اعتباری پرداخت کرده و 98 درصد این مشکلات حل‌شده و دولت اقدامات برای حل کامل این مشکل را ادامه می‌دهد.» بسیاری بر این باورند که دولت به‌درستی توانسته است معضل مؤسسات مالی را حل کند اما باید این مسیر را ادامه دهد. ازجمله این افراد علیرضا عسگری مارانی است او می‌گوید: «اکنون دولت برای حل معضل مؤسسات اعتباری غیرمجاز به بانک‌های متفاوت واگذار کرده است و توانست از این راه برخی مشکلات پیش‌آمده را مدیریت کند. در حال حاضر دولت بسیاری از مشکلات مؤسسات مالی را حل کرده است و حل برخی دیگر ممکن است زمان‌بر باشد.» حمید میرمعینی کارشناس اقتصادی نیز تا حدودی با عسگری مارانی هم‌نظر است او بیان می‌کند: «دولت روحانی و بانک مرکزی برای حل معضل مؤسسات مالی اقداماتی را انجام دادند که می‌توان گفت مثبت بوده‌اند اما برای حل مشکل باید آن را همه‌جانبه دید و برنامه جامع داد. اگر سیاست‌گذاری‌ها در حوزه پولی نتوانند با یکدیگر همخوانی داشته باش، وضعیت اقتصادی دچار آسیب بیشتری خواهد شد.»

خواندن 325 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395