سه شنبه, 19 تیر 1397 ساعت 09:56

اطلاعات تکميلي

  • برای تأمین منافع ملی در جذب سرمایه‌گذاری خارجی لازم است؛

استقبال با چشمان باز

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

هادی منفرد

عصراقتصاد: بعد از خروج آمریکا از برجام، شرکت‌های بزرگی که سهم عمده‌ای در اقتصاد دنیا داشته و بعد از برجام با ایران تعاملات گسترده‌ای را آغاز کرده بودند نیز از ایران خارج شدند البته در مورد برخی از این شرکت‌ها باید گفت این بار اول نیست که برای حفظ منافع خود قرارداد و تفاهم‌نامه‌های ایرانی خود را فسخ می‌کنند. خروج این شرکت‌ها آسیب‌های فراوانی برای کشور ما به دنبال خواهد داشت. یکی از این آسیب‌ها را شاید بتوان از بین رفتن اشتغال ایجادشده در کشور با سرمایه‌گذاری‌های این شرکت‌ها نام برد.

در این شرکت‌هایی که طی سال‌های گذشته اقدام به فعالیت در بازار ایران کردند خودروسازان و شرکت‌های معتبر هواپیمایی از نام و نشان شناخته‌شده‌تری برخوردار بودند. پژو و رنو و سایر شرکت‌های خودروسازی با اعلام خروج آمریکا از برجام شروع به محاسبه منافع و مضرات حضور در بازار ایران شده و طبق سنوات گذشته منافع همکاری با آمریکا را به وفاداری به مشتریان و بازار ایران ترجیح دادند.

گروه خودروسازی پژو - سیتروئن به‌صراحت اعلام کرد که در تبعیت از قوانین آمریکا، فرانسه و اتحادیه اروپا تا پانزدهم مرداد از ایران خارج می‌شود.

این دومین قطع همکاری یک‌سویه این شرکت با ایران، از ابتدای دهه 90 است. شرکتی که سابقه حضور آن در ایران به حدود ربع قرن می‌رسد و می‌توان گفت بیشترین سهم بازار خودروهای خارجی در ایران را در اختیار داشته است این موضوع نشان‌دهنده این واقعیت است که حتی شرکت‌هایی که بیشترین سهم در بازار آسیا را در ایران دارند نیز به‌راحتی با تهدیدهای آمریکا از ایران خارج‌شده و مشتریان ایرانی خود را ناامید می‌کنند.

فارغ از در نظر گرفتن دلایل و عوامل خروج این شرکت‌ها شاید بد نباشد به آثار و تبعات آن بیشتر توجه کنیم.

  • خروج این شرکت‌ها از ایران در سه حالت رخ خواهد داد.

1-ممکن است در آینده‌ای نزدیک از ایران خارج شوند: مانند شرکت ایرباس فرانسه که مجوز موقت تحویل چند فروند هواپیمای دیگر را از امریکا دریافت کرده است اما علیرغم میل خود به دلیل سهم آمریکا در این شرکت ناچار به فسخ قراردادهای منعقدشده با ایران است.

۲- به‌طور موقت فعالیت خود را در ایران قطع می‌کند: آلیناز آلمان Allianz، انی ایتالیا Eni، Saga Energy نروژ، Siemens Co. آلمان، توتال فرانسه، Airbus، بوئینگ فرانسه، پی جی نایگ لهستان، بازل سوئیس

3- به‌طور کامل فعالیت خود در ایران را متوقف می‌کنند: شرکت دانیلی چینا ایتالیا

اما حال باید دید راه‌حل چیست؟ آیا نمی‌توان باوجود محدودیت‌های ایجادشده توسط آمریکا راهی برای حفظ و افزایش سرمایه‌های کشورهای دیگر در ایران یافت؟ نکته قابل‌توجه اینجاست که کارشناسان و فعالان اقتصادی بر این باور هستند که با اتخاذ دو روش راهبردی و استراتژیک می‌توان در مقابل تکانه‌های احتمالی ناشی از ترک بازار ایران توسط این شرکت‌ها ایستاد.

به اعتقاد برخی کارشناسان برای حفظ سرمایه‌گذاران خارجی در ایران باید ۲ پیش‌شرط برای حضور آن‌ها در ایران قائل شد. یکی از این شروط این است که در زمان انعقاد تفاهم‌نامه از ورود شرکت‌هایی که سهامدار آمریکایی یا ارتباط با سهامداران آمریکایی در سطح کلان خوددارند جلوگیری شده یا در شرایط خاص باید شرکت هایی را مجاز به فعالیت و سرمایه گذاری در ایران بدانیم که با تهدیدهای آمریکا ناچار به ترک ایران نباشند که برای این موضوع اخذ تضامین اجرایی شرط اصلی است. شرط دوم نیز تبادل مالی این شرکت ها با بانک‌هایی است که نیازی به مجوزهای آمریکایی برای تعامل با ایران نداشته باشند.

در گام بعدی می‌توان این سرمایه‌گذاران را به مسیر سرمایه‌گذاری متقابل هدایت کرد. برخی شرکت‌های خارجی برای تعامل با کشورها یکدیگر شرط سرمایه‌گذاری متقابل داشته و به این طریق از سود و زیان متقابل بهره می‌برند. پس شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه بین‌الملل می‌توانند از این طریق به ازای سرمایه‌گذاری خود در کشورهای دیگر سرمایه‌گذارانی را نیز جذب بازار ایران کنند.

یکی دیگر از مواضعی که در شرایط فعلی باید به‌عنوان سرمشقی برای جذب سرمایه‌های خارجی ثبت شود این است که در حوزه‌هایی مانند مسکن و کشاورزی به دنبال سرمایه‌گذار باشیم. این حوزه‌ها از سیاست مسلط بر حوزه نفت مستثنا بوده و در اقتصاد کشور نیز وابستگی به درآمدهای نفتی را کاهش می‌دهند.

یکی دیگر از راه‌حل‌های پیشنهادی کارشناسان اقتصادی حضور در بازارهای آمریکای جنوبی و کشورهایی است که ازلحاظ اقتصادی تشابه و نزدیکی بیشتری به سیاست‌های کلان ایران دارند.

حذف دلار و جایگزینی یورو در مبادلات کشور نیز مهم‌ترین راهکار ارائه‌شده توسط اقتصاددانان ایرانی است که البته این راهکار مدتی است در تصمیم‌گیری کلان کشور به‌صورت عملی در حال اجرا است.

اما فارغ از اجرای این استراتژی‌های راهبردی در فضای بین‌الملل لازم است در اقتصاد و تعاملات داخلی نیز تغییراتی حاصل شود. حذف قوانین زائد اداری، کاهش تعرفه‌ها و در ادامه پیشگیری از برخوردهای جناحی تغییرات ساختاری هستند که کارشناسان اقتصادی از آن‌ها به‌عنوان درمان مشکلات فعلی اقتصاد نام می‌برند.

ثبات در تصمیمات کلان اقتصادی نیز می‌تواند امینت در سرمایه‌گذاری داخلی را افزایش داده و بستر افزایش اعتماد به اقتصاد را فراهم کند.

از طرف دیگر پاشنه آشیل تمام تغییر و تحولات اقتصاد در داخل کشور را باید در بهبود اوضاع بانک‌ها و حل مشکلات زیرساختی آن‌ها دانست. اگر ترازنامه بانک‌ها اصلاح‌شده و صورت‌های مالی با استانداردهای بین‌المللی در بانک‌ها اجرایی شود مشکلات کلان تعاملات بین‌المللی نیز مرتفع شده و در داخل کشور نیز از آثار مثبت آن بهره‌مند خواهیم شد.

خواندن 216 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395