سه شنبه, 19 تیر 1397 ساعت 10:27

لرزان شدن کابینه مِی

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

عصراقتصاد: وزیر برگزیت در کابینه ترزا می، نخست وزیر بریتانیا از سمت خود کناره گیری کرد. این استعفا حالا باعث افزایش شبهات و نگرانی در مورد سرنوشت این توافقنامه شده است.

به گزارش رویترز، استعفای دیوید دیویس (David Davis) دو روز پس از جلسه ترزا می با اعضای کابینه خود در مورد طرح خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا صورت گرفته که براساس آن بریتانیا پس از خروج از اتحادیه اروپا رابطه تجاری نزدیکی با این اتحادیه خواهد داشت.

دیویس در مورد دلیل کناره گیری خود گفته است که نمی خواهد از سر «بی میلی» با طرح نخست وزیر همراهی کند. وی در نامه استعفای خود اعلام کرده است که سیاست فعلی، خواسته رای دهندگانی را که به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای دادند برآورده نمی کند و این کشور در «بهترین حالت در جریان مذاکرات با اتحادیه اروپا در موقعیت ضعف» قرار خواهد داشت.

دیوید دیویس، ۶۹ ساله یکی از منتقدان اتحادیه اروپا و از هواداران «برگزیت سخت» (Hard Brexit) است. استیو بیکر و سوئلا براورمن دو وزیر دیگر مسئول در امر برگزیت هستند که پیش از دیوید دیویس از سمت خود کناره گیری کردند. وی در ماه جولای سال ۲۰۱۶ میلادی و پس از رای اکثریت رای دهندگان بریتانیایی به خروج این کشور از اتحادیه اروپا، به عنوان وزیر برکسیت منصوب شد.

پیشتر نخست‌وزیر بریتانیا در گفت و گوی خود با BBC تأکید کرده بود که در جلسه روز جمعه هیأت وزیران بر سر عمده مسائل در زمینه برگزیت توافق شده است و اگر احدی از وزرا بخواهد بیش از این با کلیات طرح نهایی مخالفت کند از کار برکنار خواهد شد.

به گزارش یورونیوز، نخست وزیر بریتانیا در بخش دیگری از مصاحبه خود با BBC اعلام کرد با اجرایی شدن فرآیند برگزیت، آمدن آزادانه شهروندان اتحادیه اروپا به بریتانیا متوقف خواهد شد.

وی افزود: «گرچه تصدیق می‌کنیم که شهروندان ما هنوز مایل‌اند آزادنه به اروپا سفرکنند و شهروندان اتحادیه اروپا نیز می‌خواهند مانند گذشته بتوانند به بریتانیا بیایند. هر دو طرف مایل‌اند مثل گذشته از فرصت‌ کار و زندگی در کشورهای هم برخوردار باشند. این موضوع برای مردم سایر کشورها نیز مصداق دارد.»

خانم مِی همچنین درباره تفاوت پذیرش مهاجران از اتحادیه اروپا و دیگر کشورها افزود: «با نگاهی که به قوانین مهاجرتی داریم، باید افرادی را که از اتحادیه اروپا می‌آیند در چهارچوب قوانین مهاجرتی گسترده‌تری که درباره مهاجرت از بیرون اتحادیه اروپا (به بریتانیا) داریم بنگریم.»

سخنان خانم می حکایت از آن دارد که طرح وی برای برگزیت قرار نیست به شهروندان اروپایی که برای کار و زندگی به بریتانیا می‌آیند امتیاز ویژه‌ای اعطا کند.

ساجد جاوید وزیر کشور و لیام فاکس وزیر خزانه‌داری بریتانیا نیز برنامه خانم می برای اجرای برگزیت را «سخاوتمندانه» توصیف کرده و از آن پشتیبانی کرده‌اند.

این دو تن در گفتگویی با نشریه سان اعلام کردند‌: «خواست برگزیت هرگز این نبوده که به اروپا پشت کنیم و کرکره‌ها پایین بیاوریم و خودمان بمانیم و خودمان.»

از سوی دیگر وزیر امورخارجه ایرلند روز یکشنبه اعلام کرد برنامه تازه دولت بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا سامان‌یافته‌تر از پیش است. وی گفت: «اولین بار است که می‌بینیم بریتانیا صریحا درباره یک «برگزیت ملایم‌تر» صحبت می‌کند که خیلی‌ها دارند درباره‌اش نظر می‌دهند و باید هم پذیرفته بشود.»

موافقان طرح تازه دولت بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا می‌گویند این طرح ضمن آنکه حق حاکمیت ملی را برای بریتانیا محفوظ نگه می‌دارد، در زمینه‌های مختلف اجازه تعامل سازنده با اتحادیه اروپا را نیز به این کشور می‌دهد.

خواندن 276 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395