سه شنبه, 19 تیر 1397 ساعت 16:32

افزایش کار گمرک افغانستان، تردد در مرز دوغارون را روان کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

معاون سیاسی، امنیتی فرماندار تایباد گفت: با افزایش ساعت کاری گمرک مرزی اسلام قلعه افغانستان، تردد کامیون ها در مرز دوغارون ایران روان شد.

حامد قربانی افزود: پیش از این پایین بودن ظرفیت پذیرش گمرک افغانستان و ناهمخوانی آن با میزان خروجی کامیون از مرز دوغارون، موجب کندی تردد شده و صف های انبوهی از کامیون ها ایجاد می کرد.
وی افزود: گمرک اسلام قلعه در گذشته از ساعت 8 صبح تا 16 فعال بود که با توجه به مشکل ایجاد شده برای تردد کامیون های ترانزیت در سمت مرز دوغارون، ساعات کاری این گمرک افزایش یافته و از ساعت 6و 30 دقیقه صبح آغاز شده و تا 18 عصر ادامه می یابد.
وی اظهار کرد: با توجه به افزایش صادرات و ترانزیت در مرز دوغارون هم اکنون ورود کامیون های ترانزیتی به سمت این معبر رسمی افزایش یافته که باید گمرک افغانستان به صورت اساسی پیگیر فراهم کردن زیرساخت های لازم در این بخش باشد.
وی اظهار کرد: روزانه بیش از 400 دستگاه کامیون ترانزیت از سمت پایانه مرزی، منطقه ویژه اقتصادی دوغارون و بازارچه مرزی به سمت کشور افغانستان تردد دارند که نبود زیرساخت لازم در گمرک افغانستان، ظرفیت پذیرش کشور همسایه را به حداقل رسانده است.
معاون سیاسی، امنیتی فرماندار تایباد از انجام ملاقات های مرزی در چند روز گذشته با مسئولان گمرک و مقامات کشور افغانستان برای رفع مشکلات موجود و افزایش ساعات کار گمرک آن سوی مرز خبر داد. 
قربانی به افزایش صادرات گمرک دوغارون در بهار امسال اشاره و بیان کرد: در این مدت بیش از 366 هزار و 266 تن انواع کالا به کشور افغانستان صادر شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 64 درصد افزایش داشته است. 
وی ادامه داد: همچنین در همین بازه زمانی ارزش کالاهای صادر شده 379 میلیون و 383 هزار و 544 دلار بوده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 52 درصد افزایش را نشان می دهد. 
گمرک دوغارون با قدمتی 100 ساله یکی از پنج گمرک برتر کشور محسوب می شود، سالانه بیش از یک میلیون تن انواع کالا از سمت این کشور به سمت کشور افغانستان صادر می شود. 
در حال حاضر بیش از یک سوم کالاهای مورد نیاز این کشور از طریق این معبر به سمت کشور افغانستان صادر می شود. 
گمرک دوغارون در فاصله 18 کیلومتری شهر تایباد قرار دارد. 
تایباد در 225 کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.
منبع: ایرنا

خواندن 341 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395