چهارشنبه, 20 تیر 1397 ساعت 04:00

اطلاعات تکميلي

  • لندن، پاریس و مسکو دلار را از مبادلات خود با تهران حذف می کنند

حذف دلار از برجام بلندترین گام 1+4 به سمت ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: تلاش ایران برای خروج نظام بانکی و اقتصاد خود از وابستگی به دلار بعد از اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در اقدامی یک جانبه خروج این کشور را از برجام را اعلام کرد باعث شد که این کشور مبادلات بین المللی و تجاری خود را به سوی استفاده از ارزهای دیگر بین المللی مانند یورو ببرد.

این اقدام، تنها منحصر به ایران نیست بلکه برخی دیگر از کشورها به دلیل دور شدن از مضرات و نوسانات دلار که باعث متضرر شدن اقتصاد این کشور ها می شود کنار گذاشتن و یا به حداقل رساندن نقش دلار در اقتصاد کشورهای خود را در نظر می گیرند.

برای مثال دو هفته پیش خبری مبنی براقدام  صندوق بازنشستگی سوئیس برای تبدیل دارایی خود از اوراق قرضه آمریکا به طلای فیزیکی منتشر شد.

در حال حاضر، با توجه به شرایط موجود، بیشتر کارشناسان این کشور پیشنهاد کرده اند که ذخایر طلای این کشور به جای اینکه در لندن یا آمریکا نگهداری شود، در داخل خاک سوئیس حفظ شود. کارشناسان سوئیسی بر این باورند که کشورها در حال مشاهده تغییر رویکردهای ژئوپولتیکی از غرب به شرق هستند و این دلیلی است که به خرید بیشتر طلا به جای اوراق قرضه آمریکایی روی آورده اند.

به عقیده برخی از کارشناسان آخرین تغییر ژئوپولتیکی با جنگ جهانی اول شروع و با جنگ جهانی دوم خاتمه یافت و این موضوع آمریکا را در موقعیت برتر قرار داد و ۷۰ درصد از ذخایر طلای جهان را در داخل خاک خود نگهداری کرد؛ ضمن اینکه این مسئله دلیلی است که آمریکا بر امپراتوری بریتانیا پیروز شود و اکنون شاهد یک تغییر قدرت ژئوپولتیکی دیگر با طغیان شرق هستیم. بار بدهی جهانی در حال افزایش است؛ این در حالی است که بیش از ۶۵ درصد از ذخایر پولی جهان به دلار آمریکا است.

چین هم در حال کاهش تدریجی ذخایر دلار خود و ترویج استفاده از یوان است. چین همچنین اخیرا مبادله آتی نفت را به یوان که اقدامی برای به چالش کشیدن سلطه دلار بر بازار نفت محسوب می‌شود را آغاز کرده است. روسیه و چین همچنین در حال برنامه‌ریزی برای آغاز مبادلات تجاری به روبل و یوان هستند تا دلار و دیگر ارزهای بین‌المللی را از مبادلات تجاری خود حذف کنند.

حذف دلار از مبادلات تجاری ایران

اما برای ایران این موضوع به دلیل تحریم های آمریکا از اهمیت بسیاری برخوردار است. در اسفند سال گذشته، بانک مرکزی ایران برای مقابله با نوسانات شدید بازار ارز با انتشار ابلاغیه‌ای سیاست پولی جدیدی را به مورد اجرا گذاشت. بر اساس این سیاست پولی و مالی جدید، ثبت سفارش واردات با دلار آمریکا ممنوع شده است.

مهم‌ترین سود حذف دلار از سیستم مالی کشور، ایجاد آمادگی برای مقابله با پیامدهای ناشی از تداوم یا حتی تشدید تحریم‌های اقتصادی ایران است. همین موضوع باعث شده است که بسیاری از کارشناسان از این ایده پشتیبانی کنند.

شاید به همین دلیل باشد که وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که فرانسه، آلمان و انگلیس، سه قدرت بزرگ اروپایی عضو توافق هسته ای (برجام) تصمیم گرفته اند روابط تجاری خود را با تهران بدون کاربرد دلار آمریکا، ادامه دهند.

راشا تودی  به نقل از سرکئی لاوروف افزود: این تصمیم به ویژه به شرکت های کوچک و متوسط مربوط می شود و کشورهای عضو توافق هسته ای با دست زدن به اقداماتی برای حفاظت از فعالیت های بازرگانی شرکت های کشورهایشان در برابر تحریم های واشنگتن، به توافق دست یافته اند.

به گفته لاوروف، هر چند همه اعضای برجام بر این باورند که تحریم های ایالات متحده، سیاستی کاملا نامشروع و غیرقابل پذیرشی است، اما به سختی قابل تغییر است و تنش کافی در حوزه های بازرگانی، اقتصادی و سیاسی وجود خواهد داشت. این سخنان لاوروف درخصوص توافق سه قدرت اروپایی برای تجارت غیردلاری با ایران، سه روز پس از نشست کمیسیون مشترک برجام به میزبانی وین مطرح شده است.

 حال باید دید که این تصمیم تا چه حد به مرحله اجرا می رسد و آیا این طرح می تواند جلوی زیاده خواهی های ترامپ را بگیرد یا خیر.

خواندن 278 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395