چهارشنبه, 20 تیر 1397 ساعت 09:22

توجه به دو مولفه محصول و قیمت در راستای بازاریابی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نویسنده:

امیر علی رمدانی / دکتری صنایع و تحلیلگر اقتصاد
بسیاری از تولیدات واحدهای صنعتی داخل کشور، دارای سطح کیفی مطلوبی هستند و می‌توانند با کالاهای مشابه خارجی رقابت کنند اما متاسفانه به ندرت در لیست و گزینه‌های خرید افراد جامعه قرار می‌گیرند. یکی از دلایل این ضعف عدم بازاریابی مناسب از سوی شرکت های تولیدی داخلی می‌باشد. هنگامی که جامعه و بازارهای هدف اطلاعات صحیحی از محصول و خدمات قابل ارائه نداشته باشند، طبعا" از آن محصول به عنوان نخستین گزینه خرید یاد نمی‌کنند. لذا بازاریابی یه عنوان یکی از اقدامات مهم هر کسب و کار محسوب می‌شود. امروزه مدل‌ها و روش‌های جدیدی برای بازاریابی محصول مطرح شده و مورد استفاده صنایع و کسب و کارها قرار گرفته است و شرکت‌های تولیدی و خدماتی از این روش ها به عنوان ابزاری جهت برنامه ریزی استراتژیک در راستای معرفی و فروش محصول بهره می‌گیرند. مدل آمیخته بازاریابی یا Mix Marketing یکی از این ابزارهاست. مدلی که تحت عنوان 4p بازاریابی نیز از آن یاد می‌شود. در واقع این مدل از چهار واژه که با حروف p شروع می‌شوند تشکیل شده است. محصول (Product)، قیمت (Price)، مکان عرضه (Place) و ترفیع (Promotion). این چهار بخش به عنوان عواملی اصلی و تاثیرگذار مدیریت بازریابی و فروش مورد توجه اکثر سازمان‌ها هستند. به عبارت دیگر سازمان ها از این ابزار پر قدرت می‌توانند در پاسخ گویی به نیازهای بازار استفاده کنند. نقش این مدل‌ها در فروش محصولات را می توان در تجربه شرکت های مطرح دنیا مشاهده کرد. بسیاری از این مدل‌ها به عنوان یک ابزار کارآمد می توانند تکمیل کننده فعالیت های سازمان ها باشند و درصد رسیدن به موفقیت را افزایش دهند.

در خصوص اولین p یعنی «محصول» باید اذعان کرد، در دنیای امروز تمامی واحدهای صنعتی درصدد تولید محصولات با کیفیت هستند و دیگر مانند قدیم نمی‌توان بیان نمود که کالای خوب به صورت خود به خودی بفروش می‌رسد. امروزه دنیای رقابت به حدی جدی و تنگاتنگ است که باید برای کالاهای خوب نیز، بازاریابی های قوی و شدیدی انجام شود. در این مورد منظور از «محصول»، میزان تطابق ویژگی‌های محصول با خواسته‌های بازار می‌باشد. سوالاتی که در این قسمت مطرح می شود بدین شرح است: بازار و مشتریان از محصول چه چیزی می خواهند؟ کالای ساخته شده کدام یک از نیازهای مشتریان را برآورده می‌کند؟ سوالاتی از این دست می تواند ابعاد مختلف این موضوع را نمایان سازد. چندین زیر شاخه را برای P اول می توان در نظر گرفت. زیر شاخه‌هایی مانند: طراحی، کیفیت، ایمنی، برند یا نام تجاری، بسته بندی، لوازم جانبی و ... زیر مجموعه‌های P اول هستند و تصمیمات در این مورد شامل نتایجی مانند اصلاح عیوب محصول، زیباتر شدن محصول، ایمن تر شدن آن و ... را در بردارد.

در خصوص P دوم که موضوع قیمت می باشد این سوال مطرح می‌شود که ارزش واقعی کالای ساخته شده در نگاه مشتری چه مقدار است و در این زمینه می‌توان سوالاتی مانند ذیل مطرح شود. «آیا با کاهش قیمت و می‌توان سهم بیشتری از بازار را تصاحب کرد یا خیر». در این خصوص زیر شاخه هایی که باید به آن توجه شود شامل مواردی مانند تخفیف های ویژه جهت فروش محصول، انعطاف پذیری قیمت، ها زمان پرداخت ها، لیست قیمت ها، نوع تسویه و..... لذا می توان به طور اختصار بیان کرد در P دوم باید سیاست های قیمت گذاری بیان شود. لازم به ذکر است P  سوم و P چهارم در نوشتارهای بعدی بیان می شود.

 

 

خواندن 584 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395