چهارشنبه, 20 تیر 1397 ساعت 09:31

اطلاعات تکميلي

  • اقدامات واشنگتن برای تحریم نفتی تهران نشان می‌دهد؛

برنامه‌ریزی آمریکا برای انفجار دوم "شیل"

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: تلاش‌های دولت ترامپ برای متوقف کردن صادرات نفت ایران برای اعمال فشار، استراژی قدیمی دولت آمریکاست که مجددا توسط ترامپ مورد بازبینی قرار گرفته است.

دولت ترامپ بارها تهدیدهایی را برای اعمال نظر خود مبنی بر عدم خرید نفت ایران توسط خریدارانش اعمال کرده است اما در مقابل نفت ایران با کاهش تولید مواجه نبوده و همچنین خریداران سنتی نفت ایران زیر بار این تهدیدها نرفته و از ایران حمایت کرده اند.

در راستای تهدیدهای امریکا، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با اشاره به مواضع اخیر ایران در رابطه با تنگه هرمز و فروش نفت مدعی شد: آمریکا برای مقابله با ایران تهدیدات و سناریوهایی دارد و دستیابی به نفت ایران بعد از چهارم نوامبر نقض تحریم‌های آمریکا به شمار می‌رود.

درحالی که آمریکا به فشارهای خود ادامه می‌دهد و سعی در حذف نفت ایران از بازارهای جهانی و جایگزین کردن نفت عربستان، روسیه و حتی نفت تولیدی خود با نفت ایران دارد، صادرات ایران همچنان ادامه دارد و بنا به گفته های وزیر نفت ایران تغییرات عمده ای در مقدار تولید و صادرات نفت ایران حاصل نشده است و ایران هم برنامه های خود را در مقابل اقدامات آمریکا برنامه های خود را دارد.

همچنین در راستای عدم موفقیت ترامپ پنج کشور حاضر در توافق هسته ای ایران (برجام) در بیانیه‌ای مشترک در وین از ادامه فروش نفت و گاز ایران در بازارهای جهانی حمایت کردند و با وجود تهدید ناشی از تحریم‌های آمریکا پس از خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، آنها از حق ایران برای صادرات نفت و گاز حمایت می‌کنند.  کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان نیز به همراه روسیه و چین در بیانیه‌ای مشترک به همراه ایران اعلام کردند که پنج کشور حاضر در توافق هسته‌ای، به همکاری اقتصادی با ایران از جمله ادامه صادرات نفت و گاز و دیگر محصولات انرژی متعهد می‌مانند.

بر اساس این عکس‌العمل‌ها همچنان بر خشم ترامپ افزوده می‌شود و بازار نفت در موقعیت متفاوتی از دوران قبلی تحریم‌ها قرارداد و بازار نفت دچار شدیدترین وضع محدودیت عرضه در چند سال اخیر قرار دارد که نهایتا آمریکا را ناچار خواهد کرد موضعش نسبت به ایران را تغییر داده و کمی فشارها را کمتر کند.

قیمت‌های نفتی در دولت قبلی آمریکا رنج بالاتری نسبت به اکنون داشت و قیمت نفت برنت در دوران تحریم‌های قبلی بالای 100 دلار در هر بشکه بود که در حال حاضر با نرخ پایین تری مواجه است. اما در دوران اوباما نفت شیل آمریکا با رشد بالایی مواجه بود و تولید نفت آمریکا در فاصله سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ رشد انفجاری داشت و بیش از سه میلیون بشکه در روز افزایش یافت و کاهش یک میلیون بشکه ای عرضه ایران را کاملا جبران کرد.

رونق نفت شیل در دوران ترامپ نیز ادامه یافته و تولید نفت آمریکا از زمان به قدرت رسیدن ترامپ، حدود یک ۱.۶ میلیون بشکه در روز افزایش یافته و تولید در سال ۲۰۱۸ تا این تاریخ، ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرده است. با این حال مشکل ترامپ، محدودیت ظرفیت در منطقه پرمیان است که به معنای کندی رشد تولید حداقل به مدت یک سال یا بیشتر خواهد بود. در نتیجه زمانی که آمریکا فشار برای کاهش صادرات ایران را آغاز می‌کند، تولیدکنندگان شیل آمریکا قادر نخواهند بود این کاهش عرضه را جبران کنند.

همچنین بانک امریکایی مریل لینچ معتقد است که تحریم‌های قبلی به این دلیل ممکن شد که تولید شیل آمریکا با روند پرشتابی رشد کرد و تولید و صادرات لیبی بهبود یافت و جایگزین بخشی از عرضه ایران به بازار شد. بعلاوه سایر اعضای اوپک از ظرفیت تولید شناور برخوردار بودند و تقاضای جهانی برای نفت تقریبا راکد بود. اما اکنون پیش‌بینی می‌شود تعادل در عرضه و تقاضای نفت جهانی به مدت یک سال و نیم با کمبود ساختاری مواجه شود.

بازار نفت با محدودیت عرضه مواجه است و تلاش‌ها برای به صفر رساندن صادرات ایران به این محدودیت عرضه دامن خواهد کرد. همچنین دولت اوباما رویکرد محتاطانه ای در برابر تحریم‌ها داشت تا از بالا رفتن قیمت‌ها شود. سیاستمداران آمریکایی همواره نسبت به تبعات سیاسی قیمت‌های بالای بنزین نگران هستند به همین دلیل دولت اوباما به کشورهای متعدد خریدار نفت ایران، معافیت داد و موافقت کرد در قبال کاهش ۲۰ درصدی واردات از ایران، به خرید نفت این کشور ادامه دهند.

اما دولت ترامپ قصد اعطای معافیت به کشورها را ندارد و با روش تهدید قصد دارد صادرات نفت ایران را صفر کند و در این راستا وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که هیچ کشوری معافیت نخواهد گرفت.

خواندن 259 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395