چهارشنبه, 20 تیر 1397 ساعت 09:36

اطلاعات تکميلي

 • نوربخش خبر داد؛

پرداخت تسهیلات 4 میلیون تومانی به بازنشستگان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: تسهیلات ۴ میلیون تومانی بدون بهره از ابتدای مرداد از طریق بانک رفاه کارگران به بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی بر اساس اولویت‌ها پرداخت می‌شود.

روز گذشته به مناسبت هفته تامین اجتماعی نشست خبری برگزار شد که در این مراسم "سید تقی نوربخش" مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی ضمن گرامیداشت این ایام به ارائه گزارش عملکرد و برنامه های سازمان در این هفته پرداخت.

در این مراسم مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت:  افتتاح ۵۰ پروژه در ۲۲استان با هزینه‌ای بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان در هفته پیش رو از اقدامات سازمان تامین اجتماعی است که امیدوارم علاوه بر ایفای تعهدات حسب قانون، در این جنگ تمام عیار اقتصادی که از سوی استکبار انجام شده، بتوانیم به رونق بخش اقتصادی کمک کنیم.

نوربخش با اشاره به هجمه فشارهای اقتصادی بر منابع و مصارف تامین اجتماعی افزود: تلاش می کنیم طبق برنامه‌ریزی های انجام شده از چهار ماه گذشته بدون آنکه خللی بر برنامه وارد شود، ارائه خدمت کنیم.

 • آغاز پرداخت وام ۴ میلیون تومانی به بازنشستگان

وی در خصوص اعطای تسهیلات به بازنشستگان تصریح کرد: وام چهارمیلیون تومانی از ابتدای مرداد از طریق بانک رفاه پرداخت می‌شود. افرادی که قبلا وام گرفته اند شامل این تسهیلات نمی‌شوند و افرادی که حقوق و دستمزدشان پایین‌تر است در اولویت قرار دارند.

 • پرداخت بدهی‌های دولت به تامین‌اجتماعی

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به پرداخت ۵۰ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت به تأمین اجتماعی بیان داشت : تادیه این بدهی ها امروز در دستورکار دولت قرار دارد.

 • پرداخت مابه‌التفاوت افزایش حقوق مستمری‌بگیران

وی در خصوص زمان پرداخت معوقات افزایش حقوق خاطر نشان کرد: باید افزایش مستمری‌ها در دولت تصویب می‌شد که در نهایت در ۲۰ اردیبهشت ابلاغ شد و در ماه خرداد حقوق‌ها همراه با افزایش‌ها پرداخت شد. مابه التفاوت حداقلی بگیران را پرداخت کرده‌ایم و مابه التفاوت سایر سطوح را در ۱۰ روز اول مرداد پرداخت خواهیم کرد.

 • مزایده ۵۴شرکت در راستای خروج از بنگاه داری 

به گفته نوربخش در راستای خروج از بنگاه داری ۵۴شرکت به مزایده رفته است و در حال مذاکره برای بنگاه‌هایی هستیم که ارزش دارند، اما سود جاری برای سازمان ندارند.

 • بخشودگی ۱۵۰۰ میلیارد تومان از جرایم کارفرمایان

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در خصوص طرح بخشودگی جرائم اظهار داشت: ۷۰ هزار کارفرما به شعب مراجعه کرده‌اند و این طرح کمک بزرگی برای رفع دغدغه مالی و متوقف شدن جرائم قانونی شان است. گام مهمی برداشته شد تا کارفرمایان توان مدیریتی شان را در جهت تولید داخل بکاربگیرند.

وی افزود: اصل و جریمه بیش از سه هزار میلیارد تومان بوده که ۱۵۰۰ میلیارد تومان آن بخشیده شده است. بر اساس این طرح جرائم صد درصد بخشیده می‌شوند و اصل بدهی در ۱۲ نوبت تقسیط می‌شود. اگر کارفرما خواهان بخشودگی کمتر از ۱۰۰ درصد باشد تقسیط بدهی تا ۲۴ قسط امکان پذیر است.

 • ۱۴۶۰  میلیارد تومان مجموع بدهی شهرداری ها به سازمان تامین اجتماعی

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به  میزان بدهی و مطالبات تامین اجتماعی بیان داشت: تا آخر سال ۹۴ مجموع مطالبات ما ۸۹ هزار میلیارد تومان است و بدهی سازمان از دستگاه‌های مختلف حدود شش هزار میلیارد تومان است. ۴۶۰ میلیارد تومان میزان بدهی شهرداری تهران و هزار میلیارد تومان بدهی سایر شهرداری ها به ماست و در واقع مجموع بدهی شهرداری ها ۱۴۶۰  میلیارد تومان است.

نوربخش در خصوص  طرح کارورزی گفت: کارگری که در سامانه فنی و حرفه‌ای ثبت نام کرده باشد، اگر در کارگاهی به کار گرفته شود تا شش ماه از حق بیمه معاف است. طرح دوم ما  برای افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند و بیکارند و سن‌شان زیر ۳۴ سال است. اگر کارفرمایی این بیمه اولی‌ها را بکارگیری کند، تا دو سال از پرداخت حق بیمه معاف‌اند به شرط آنکه از سه ماه قبل در سامانه کارفرمایی ثبت نام کرده باشند.

وی با اشاره به ارتقای هتلینگ بیمارستانی افزود: ۵۰ درصد این پروژه پیش رفته است و اقدامات بسیار موثری در این بیمارستانها انجام شده است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره پرونده‌های فساد اقتصادی تامین اجتماعی نیز عنوان کرد: چهار پرونده بزرگ در دولت یازدهم داشتیم که املاک از دست رفته بود و به افرادی منتقل شده بود که با کمک قوه قضائیه و دادستان تهران مساعدت شد و مراحل قانونی خود را طی کرد و این اموال به تامین اجتماعی بازگشت. پرونده های دیگری داریم که به جد پیگیر آنها هستیم.

به گفته نوربخش  در هفته پیش رو ۵۰ پروژه در ۲۲استان با هزینه‌ای بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان افتتاح خواهد شد.

وی  درباره افت کیفیت و اعتبار دفترچه‌های بیمه درمان خاطرنشان کرد: درصد تعهد سازمانهای بیمه گر تفاوتی پیدا نکرده است و پوشش ۱۸۰ قلم دارو در سال گذشته انجام شد و خللی در ارائه خدمات بوجود نیامده است.

 • تراز صندوق بیمه بیکاری بالاخره مثبت شد

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره بیمه بیکاری نیز اظهار کرد: بعد از سالها تراز صندوق بیمه بیکاری مثبت شده و افراد مستحق واقعی تحت پوشش رفتند. ماهانه ۳۰۰ میلیارد بیمه بیکاری به ۲۱۰هزار نفر می پردازیم.

وی در خصوص ضرایب بالای پیمان‌ها که در برخی موارد مشکلاتی برای کارفرمایان دارد، گفت: حق بیمه ها را از سال ۵۴ به دو صورت و از دو محل ماده ۲۸ قانون تامین اجتماعی و ماده ۴۱ قانون تامین اجتماعی دریافت می کنیم. در مشاغلی که کارگاه ثابت ندارند مثلا اسکله‌ای در دریا زده می‌شود و سدی ساخته می‌شود که امکان بازرسی وجود ندارد، قانونگذار بحث ضریب پیمان را مطرح کرده است.

نوربخش افزود: این یک قانون عملیاتی است و قانون گذار به درستی تدبیر کرده و منابعش برای پرداخت مستمری و سایر مصارف صرف می‌شود. در واقع اگر کارگاه غیرثابت باشد افراد بر اساس حق پیمان بیمه می‌شوند. ما بسیاری پیمان ها را کاهش دادیم تا فشاری وارد نشود. ضمن آنکه هر چندسال یکبار ضرایب را مورد بازنگری قرار می‌دهیم.

 • حذف دفترچه در تمام مراکز ملکی

وی عنوان کرد: امیدوارم روزی دفترچه‌ای وجود نداشته باشد که بحث اعتبار و عدم اعتبار آن مطرح باشد و همه دفترچه‌ها حذف شوند. اکنون دفترچه در تمام مراکز ملکی حذف شده و در هشت استان نیز پزشکان بخش خصوصی طرف قرار داد هستند و ویزیت الکترونیکی انجام می‌شود. آیین نامه پوشش بیماران پروانه‌ای و ام اس در دولت در دست بررسی است.

به گفته مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در  سال گذشته ۷۰ میلیون نسخه الکترونیک تولید شد.

 • در حوزه بیمه کارگران ساختمانی با تعهدات ثابت و منابع ناپایدار روبرو هستیم  

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر وضعیت بیمه کارگران ساختمانی اظهار کرد: قانون مربوطه در عرض دو سال، سه مرتبه عوض شده است. مقرر شده است که ۱۵ درصد عوارض ساختمان سازی، منبع پوشش بیمه کارگران ساختمانی باشد. در حوزه بیمه کارگران ساختمانی با تعهدات ثابت و منابع ناپایدار روبرو هستیم  و رکود ساخت و ساز روی منابع اثرگذار است.

نوربخش ادامه داد: ۹۰۰ هزار نفر با همین منابع ناپایدار تحت پوشش‌اند و سال قبل هزار میلیارد تومان تخصیص دادیم. ۶۰۰ میلیارد تومان از محل حق بیمه کارگران و ۳۰۰ میلیارد هم از محل صدور پروانه‌ها تخصیص یافت و در مجموع ۱۹۰۰ میلیارد هزینه می‌شود.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه از نمایندگان مجلس می‌خواهیم بازنگری در قانون داشته باشند گفت: طرحی با کمک تعدادی از نمایندگان مجلس در حال انجام است تا این دغدغه‌ها رفع شود. اخیرا دستور دادیم ۱۵۰ هزارنفر کارگر جدید تحت پوشش بروند و جایگزین ۱۵۰ هزار نفری بشوند که از این بیمه خارج می‌شوند.طبق ادعای انجمن ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار نفر باقی مانده‌اند که تحت پوشش بروند و شرط آن داشتن کارت مهارت و دوم اشتغال در کار ساختمانی است و حتما باید کارگر شاغل باشد. سامانه‌ای هست که کارگران باید در سایت مربوطه ثبت نام کنند.

نوربخش درباره عدم تعادل نسبت بیمه شدگان و منابع سازمان تصریح کرد: تامین اجتماعی در سال ۲۰۲۶ بر اساس مطالعهILO از نقطه سربسری عبور می کند و باید وارد اصلاحات پارامتریک شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره بیمه رانندگان تاکسی ادامه داد: غیر از دوسال، در دولت قبل حق بیمه کارفرمایی سهم دولت به سازمان پرداخت نشده و ارقام قابل توجهی است. این بیمه شدگان یک میلیون نفرند که نیمی درون شهری و نیمی برون شهری اند.  با وجود آنکه حق بیمه کارفرمایی به ما داده نشده حتی یک مورد بیمه را قطع نکردیم و قطع بیمه را به شدت تکذیب می‌کنم. اما افرادی که جدید می‌خواهند وارد شوند طبق قانون باید عمل شود.

 • تعداد بیمه شدگان اتباع و ایرانیان خارج از کشور به ۳۶هزار نفر رسیده است

وی با اشاره به تاثیر مشکلات اقتصادی اخیر بر تعداد بیمه شدگان خارج از کشور بیان داشت: تا دو سال پیش تعداد بیمه شدگان اتباع و ایرانیان خارج از کشور ۳۰۰۰ نفر بود که اکنون به ۳۶هزار نفر رسیده است. طبیعتا نرخ حق بیمه ما با وجود افزایش نرخ ارز کاهش می یابد.

 • وجود 11 هزار تخت بیمارستانی در سراسر کشور

نوربخش افزود: ۱۱هزار تخت بیمارستانی در سراسر کشور داریم که حدود ۱۰ درصد کل تخت ها در بخش دولتی را شامل می‌شود. بیمارستان فیاض بخش در تهران در دست ساخت است و سال آینده افتتاح می‌شود که شبیه به بیمارستان میلاد است و با آخرین تکنولوژی در غرب استان ساخته می‌شود. همچنین بیمارستان هدایت نیز دو سال گذشته مورد بازسازی قرار گرفت که سال آینده به بهره برداری می‌رسد. ظرفیت این دو بیمارستان حدود هزار تخت است. بیمارستانهای خوی، دزفول، آبادان امسال یا سال آینده افتتاح می‌شوند و در هفته دولت بیمارستانهای تبریز، شیراز و اصفهان کلنگ زنی می‌شوند.

 • سازمان تامین اجتماعی ۴۲ هزار پرسنل درمانی دارد

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی یاد اور شد: اکنون سازمان ۴۲ هزار پرسنل درمانی دارد و در استخدامی که یک ماه آینده انجام می‌شود ۲۷۰۰ نفر به کادر درمانی افزوده خواهند شد.

 

خواندن 453 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395