چهارشنبه, 20 تیر 1397 ساعت 09:52

اطلاعات تکميلي

  • رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی؛

آشفتگی امروز بازار مسکن را گوشزد کرده بودیم

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد: رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی با اشاره به هشدار نظام مهندسی درباره وضعیت امروز بازار مسکن به آقای جهانگیری گفت: اختلاف‌نظرهایی با وزارت راه و شهرسازی درباره قانون نظام مهندسی داریم که همچنان بی نتیجه بوده و مشکلاتی را برای مهندسان ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار عصراقتصاد، فرج اله رجبی در نشست خبری برگزاری بیست و یکمین اجلاس سازمان نظام مهندسی شورای مرکزی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی قوی‌ترین تشکل غیردولتی است که در 200 شهر و 31 استان نمایندگی دارد، افزود: رویکرد ما به عنوان اعضای شورای مرکزی، چگونگی استفاده از ظرفیت‌های این سازمان برای مخاطبان و افراد مرتبط با این حوزه است.

وی به اصلاح قانون نظام مهندسی در مجلس اشاره کرد و گفت: 21 ماه پیش نمایندگان مجلس طرحی را برای اصلاح قانون نظام مهندسی مطرح کرد که این طرح به کمیسیون عمران ارجاع داده شد تا در کمیسیون عمران کارگروهی تشکیل شده و به این موضوع رسیدگی شود که در این راستا جلسات متعددی با دستگاه‌های مربوطه از جمله وزارت راه و شهرسازی و کارشناسان این امر برگزار شد.

به گفته رجبی نسخه جمع بندی اصلاح قانون نظام مهندسی آبان‌ماه آماده و به کمیسیون عمران تحویل داده شد اما‌ نمایندگان مجلس این نسخه جمع‌بندی اصلاح قانون را نپذیرفتند و گفتند انتظار تغییرات بیشتری در قانون را دارند و تغییرات انجام شده جزئی است و به دنبال تغییر رویکردها و راهبردها بودند.

وی ادامه داد: بحث‌های زیادی مطرح شد و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که باید نظام مهندسی با نظام فنی کشور همراه شود و با همراهی این دو نظام باید نظارت بر ساخت و سازهای دولتی غیردولتی و خصوصی صورت پذیرد.

رجبی با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه هم به دنبال ایجاد یک سازمان فنی یکپارچه و واحد در کشور است، تصریح کرد: در نهایت کمیسیون عمران پذیرفت یک نظام فنی و اجرایی ایجاد شود که سازمان نظام مهندسی یکی از بخش‌های آن باشد و سازمان نظام مهندسی و نظام فنی کشور می‌توانند ریشه‌های مشترک پیدا کنند و طبق قانون شرکت‌هایی تاسیس شود که نظارت بر امر ساخت و ساز داشته باشد.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی با اشاره به اختلافات وزارت راه و شهرسازی و این سازمان در یک سال گذشته و موضوع تعیین مهندس ناظر در ساخت و سازها گفت: موضوع اصلی این است که باید در این امر توجه به منافع بهره‌بردار باشد و ما معتقدیم برخی از تولیدکنندگان مسکن بهره‌بردار نهایی نیستندو آن را واگذار می‌کنند بنابراین ما باید منافع بهره‌بردار نهایی را در نظر بگیریم. از این رو اختلاف‌نظرهایی با وزارت راه و شهرسازی رخ داده و هنوز هم برای رفع این اختلاف‌نظرها به نتیجه نهایی نرسیده‌ایم.

وی افزود: معتقدم این ابهامات به وجود آمده با اصلاح قانون سازمان نظام مهندسی رفع می‌شود و در حال حاضر یک تعدد رویه در سازمان‌ها به دلیل بخشنامه‌های مختلفی که از سوی وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ابلاغ شده به وجود آ‌مده است که امیدوارم این مشکلات در آینده نزدیک حل شود.

رجبی همچنین درباره تهدیداتی که اخیرا نشات گرفته از این اختلاف‌نظرها به وی شده بود گفت: در شرایطی که بحث‌ها بالا گرفته بود نامه‌ای به بنده وصول شد که گفتند اگر این درخواست‌ها اجرا نشود فلان ماده را در باره شما اجرایی می‌کنیم به هر حال آن موضوع خاتمه یافته است و امیدوارم مشکلات و اختلاف‌نظرها به زودی حل شود.

وی با تاکید بر اینکه درباره شرایط امروز بازار مسکن و التهابات آن دو سال پیش به آقای جهانگیری هشدار داده بودیم گفت: دو سال پیش بود که طی نامه‌ای احتمال آشفتگی بازار مسکن را به آقای جهانگیری اطلاع داده بودیم و گفته بودیم که مطالبه‌گری برای سامان‌بخشی به بازار مسکن در سطح وزرای اقتصادی و بانک مرکزی انجام شود.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ادامه داد: در این راستا گفتیم که اگر می‌خواهید بحث بیکاری پایان پذیرد باید بازار مسکن را فعال کنید. رئیس مجلس هم در نامه‌ای این موضوع را پیگیری کرد اما در نهایت مجلس با موضوع بودجه استیضاح و سایر مسائل مواجه شد و در نهایت به ناآرامی‌های اخیر اقتصادی برخوردیم که التهاباتی هم در بازار مسکن ایجاد کرد.

رجبی با بیان اینکه عبور از این گذرگاه‌ها نیازمند برنامه‌ریزی‌های مشخص در حوزه مسکن دارد گفت: با سامان بخشی به بازار مسکن می‌توان باعث رشد اقتصاد ملی شد و برخی از مشکلات رکود در تولید را حل کرد و عرضه و تقاضا در بازار مسکن و صنایع بالادستی و پایین دستی آن را تنظیم کرد.

وی ادامه داد: در همان زمان از آقای جهانگیری خواستیم بحث ارائه تسهیلات از بانک‌ها برای بازار مسکن را پیگیری کنند و نه به عنوان یک خرده سیاست بلکه به عنوان یک راهبرد ملی مطالبات بخش مسکن را دنبال کنند و تمام دولت به این امر بپردازد.

وی تاکید کرد: بر این باور هستم که اگر در حوزه مسکن برنامه‌ریزی نداشته باشیم، نمی‌توانیم از مشکل بیکاری هم عبور کنیم.

رجبی همچنین با اشاره به ادعاهایی که درباره هزینه‌های میلیاردی برگزاری این اجلاس پیش رو در روزهای بیستم و بیست و یکم تیرماه در تهران شده است گفت: طبق قانون می‌توانستیم این اجلاس را در سه روز برگزار کنیم اما به دلیل شرایط اقتصادی و برای کاهش هزینه‌ها آن را به دو روز کاهش دادیم و بودجه برگزاری این اجلاس نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش دادیم. هزینه برگزاری این اجلاس دو روزه به یک میلیارد هم نمی‌رسد و اینکه گفته می‌شود مهمان‌ها را با خانواده‌هایشان دعوت کرده‌ایم، تکذیب می‌کنم.

وی همچنین درباره ترازنامه سازمان نظام مهندسی کشور اظهار کرد: بخشی از کاهش درآمدها به کاهش عملکرد سازمان‌ها برمی‌گردد و سازمان‌ها نتوانستند به تعهدات خود درباره شورای مرکزی عمل کنند.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی افزود: بودجه 13 میلیارد تومانی برای سال 96 به تصویب رسیده بود که 9 میلیارد تومان آن محقق شد.

رجبی همچنین درباره پیگیری مسکن خبرنگاران در مجلس گفت: طرح مسکن خبرنگاران نیاز به ایده پخته‌تری دارد و من اگر به جای خبرنگاران بودم با مشاوران حقوقی در این باره مشورت می‌کردم و ایده بهتری را برای ارائه به مجلس آماده می‌کردم.

وی ادامه داد: قطعا اگر ایده‌ای قابل قبول از سوی خبرنگاران مطرح شود می‌توان امضای نمایندگان مجلس برای پیگیری آن را جمع کرد و من پیگیری آن را در مجلس متعهد می‌شوم.

خواندن 2242 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395