چهارشنبه, 20 تیر 1397 ساعت 10:05

اطلاعات تکميلي

  • دو وزیر کابینه مِی در عرض 48 ساعت استعفا کردند؛

برگزیت و سرگیجه در فضای سیاسی بریتانیا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد حسن گودرزی

عصراقتصاد: خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) ظاهرا به بن بست برخورده است و علاوه بر اینکه سیاستمداران بریتانیایی را دچار نوعی سردرگمی در مورد چگونگی خروج این کشور از اتحادیه اروپا کرده، باعث شده که کابینه ترزا مِی، نخست وزیر این کشور هم به نوعی قربانی بدهد. شاهد این مدعا استعفای دو نفر از وزرای کابینه مِی در کمتر از 48 ساعت بود که باعث شد تردیدها در مورد موفقیت مِی در موضوع برگزیت افزایش پیدا کند.

بعد از اینکه دیوید دیویس David Davis وزیر برگزیت روز یکشنبه از مقام خود کناره‌گیری کرد در کمتر از 24 ساعت بوریس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا هم استعفای خود را تقدیم نخست وزیر کرد. دیویس در مورد دلیل کناره گیری خود گفته بود که نمی خواهد از سر «بی میلی» با طرح نخست وزیر همراهی کند. وی در نامه استعفای خود اعلام کرده است که سیاست فعلی، خواسته رای دهندگانی را که به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای دادند برآورده نمی‌کند و این کشور در «بهترین حالت در جریان مذاکرات با اتحادیه اروپا در موقعیت ضعف» قرار خواهد داشت. پس از کناره گیری دیویس دومینیک راب (Dominic Raab) به عنوان جانشین وی از سوی ترزا مِی منسوب شد.

دیوید دیویس، ۶۹ ساله یکی از منتقدان اتحادیه اروپا و از هواداران «برگزیت سخت» Hard Brexit بود. استیو بیکر و سوئلا براورمن دو وزیر دیگر مسئول در امر برگزیت هستند که پیش از دیوید دیویس از سمت خود کناره گیری کردند و حالا با استعفای جانسون شمار وزرای کابینه مِی که بعد از برگزاری همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا از سمت خود کناره گیری می کنند به عدد 4 رسیده است.

پیشتر نخست‌وزیر بریتانیا در گفت و گوی خود با BBC تأکید کرده بود که در جلسه روز جمعه هیأت وزیران بر سر عمده مسائل در زمینه برگزیت توافق شده است و اگر احدی از وزرا بخواهد بیش از این با کلیات طرح نهایی مخالفت کند از کار برکنار خواهد شد.

با این همه روند تعیین جانشین جانسون به سرعت پیش رفت. پس از استعفای بوریس جانسون از سمت وزارت خارجه بریتانیا، جرمی هانت (Jeremy Hunt) به عنوان جانشین او به این مقام منصوب شد. هانت در گذشته از جمله موافقان باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا بود. جرمی هانت در خانواده‌ای مرفه متولد شده و در آکسفورد تحصیل کرده است. او پس از اعلام این خبر با انتشار پیامی در توییتر ضمن خرسندی از انتصابش در این سمت نوشت: «افتخار بزرگی است که در این زمان دشوار در تاریخ کشورمان به عنوان وزیر خارجه انتخاب شدم. وقتش است که از نخست‌وزیرمان برای یک توافق برگزیت خوب حمایت کنیم؛ یا حالا یا هیچ‌وقت.»

  • واکنش‌ها به استعفای جانسون

نامه استعفای جانسون ساعاتی بعد از اعلام خبر کناره گیری وی از وزارت امور خارجه در رسانه ها منتشر شد.

به گزارش رویترز، جانسون در این نامه با انتقاد از روند کنونی مذاکرات برگزیت در مورد مسائل تجاری، آینده بریتانیا را به عنوان مستعمره اتحادیه اروپا توصیف کرده و نسبت به آن اخطار داده است.

در بخش دیگری از این نامه آمده: "برگزیت باید در مورد فرصت و امید باشد. برگزیت باید فرصتی برای انجام کارها به صورت متفاوتی باشد تا بتواند انعطاف پذیرتر و پویاتر و به حداکثر رساندن مزایای خاص بریتانیا به عنوان یک اقتصاد جهانی باز و بی نظیر شود. این رویا در حال مرگ است."

یورونیوز هم از ناراحتی رئیس شورای اروپا از استعفای جانسون خبر داد.

دونالد توسک رئیس شورای اروپا درباره استعفای بوریس جانسون در پیامی که در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرد  نوشت: «سیاستمداران می آیند و می‌روند اما مشکلاتی که برای مردم بوجود اورده اند همواره باقی می ماند. تنها می خواهم افسوس فراوان خود را اعلام کنم چرا که نهایتا برگزیت به اسم این دو نفر، بوریس جانسون و دیوید دیویس پایان نیافت.»

از سوی دیگر نتیجه یک نظرسنجی نشان می‌دهد رضایت رای‌دهندگان بریتانیایی از روند مذاکرات دولت ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا با اتحادیه اروپا برای خروج این کشور از این اتحادیه به کمترین میزان خود رسیده است. تنها ۲۹٪ رای‌دهندگان از روند گفتگوهای برکسیت ابراز رضایت می‌کنند.

یک کارشناسان سیاست خارجی بریتانیا به یورونیوز در بروکسل گفت: «با خروج بوریس جانسون از کابینه دولت محافظه کار دولت ترزا می برای ادامه مذاکرات و برقراری یک برگزیت آرام و نرم راحت تر شده است. دیوید جانسون و اطرافیانش در دولت از حامیان برگزیت سخت بودند.»

اما انتقادات از ترزا مِی تنها به این جا ختم نشد. جرمی کوربین نخست وزیر دولت در سایه و رهبر حزب مخالف دولت، حزب کارگر، در پارلمان خطاب به ترزا می گفت: « شما هنوز نمی‌توانید یک بحران داخلی دولت خود را حل کنید چگونه می خواهید به توافق خوب با بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپایی در مذاکرات برکسیت برسید.»

  • تاثیر برگزیت بر اقتصاد بریتانیا

ایجاد منطقه آزاد تجاری با اتحادیه اروپا یکی از مورادی است که باعث بروز اختلافات گسترده بین اعضای کابینه مِی، شد. این به معنای ماندن بریتانیا در اتحادیه گمرکی اروپا با تعریفی جدید است که کالاهای اروپایی برای ورود به بریتانیا، نیازی به پرداخت حقوق گمرکی نخواهند داشت و کالاهایی که قصد ورود به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا را دارند، می‌توانند از بریتانیا وارد این قلمرو گمرکی 28 کشوری شوند. طبق مطالعه شرکت خدمات مالی و بانکداری رابوبانک هلند، خروج انگلستان از بازار واحد اروپا بدون توافق تجاری می‌تواند تا سال ۲۰۳۰ تا ۱۸ درصد تولید ناخالص ملی برای این کشور هزینه داشته باشد.

اگر این توافق تجارت آزاد میان بریتانیا و اتحادیه اروپا منعقد شود، فقط مسئله عبور و مرور اتباع اتحادیه به انگلیس است که باید بررسی شود؛ البته این مسئله هم اختلاف چندانی با روزهای قبل از برگزیت نخواهد داشت زیرا در حال حاضر هم انگلیس عضو پیمان «شنگن» نیست و هم اعضای برجسته اتحادیه، توافق دوجانبه لغو روادید با لندن دارند.

تاکنون و از زمان رای گیری و برنده شدن طرفداران برگزیت، اقتصاد بریتانیا روندی پرنوسان داشته است. علیرغم اینکه همچنان بریتانیا به عنوان مقصد اول جذب سرمایه در این قاره شناخته می‌شود، اما خروج شرکت‌ها از این کشور روند نگران کننده ای دارد. برای مثال شرکت‌های خودروسازی اشکودا از جمهور چک و ب اِم و (BMW) آلمان از جمله خودروسازانی هستند که احتمال خروج از بریتانیا را بعد از خروج این کشوراز اتحادیه اروپا مطرح کرده اند. شرکت هواپیمایی ایرباس فرانسه نیز یکی از شرکت هایی است که به دلیل نا معلوم بودن نتایج خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا آینده خود را در بریتانیا نامعلوم توصیف کرده است.

خواندن 331 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395