چهارشنبه, 20 تیر 1397 ساعت 14:55

کاهش نرخ زاد و ولد به رغم سیاست دو فرزندی در چین

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

آمارها نشان می‌دهد به رغم اجرای سیاست دو فرزندی در چین در دو سال گذشته، نرخ زاد و ولد در این کشور در سال 2017 میلادی و همچنین 5 ماهه نخست سال 2018 به نسبت سال قبل از آن کاهش یافته است.

در سال 2017 میلادی علیرغم اجرای سیاست دو فرزندی، 17 میلیون و 200 هزار نوزاد در چین متولد شد در حالی که بر اساس اداره آمار چین، در سال 2016 میلادی شمار کودکان متولد شده 17 میلیون و 900 هزار نفر بوده اند که بیانگر کاهش 700 هزار نفری تولد نوزادان در چین در سال 2017 نسبت به سال 2016 است.
گزارش این اداره حاکی است که شمار زنانی که برای زایمان سن لازم را دارا هستند در سال های گذشته کاهش یافته و برای همین نرخ زاد و ولد پایین تر آمده است.
بررسی های دانشگاه نانکای چین نشان می دهد که نرخ زاداوری زنان 15 تا 49 ساله در دو سال گذشته تا اندازه ای کمتر شده است و برخی از زنان جوان نیز علاقه ای به داشتن فرزند و بخصوص فرزند دوم نشان نداده اند.
چین از سال 2015 میلادی اعلام کرد که خانواده های این کشور می توانند صاحب دو فرزند شوند و با این اقدام به سیاست 40 ساله تک فرزندی در کشور پایان داد.
سیاست تنظیم خانواده معروف به سیاست 'تک‌فرزندی' برنامه کنترل جمعیت در چین بود که از سال ۱۹۷۹ آغاز شد و تا سال ۲۰۱۵ ادامه داشت تخمین زده می‌شود از ابتدای اعمال این سیاست تاکنون یعنی در 36 سال گذشته از تولد حدود ۴۰۰ میلیون نوزاد جلوگیری شده است.
این سیاست به بسیاری از چینی‌ها تنها اجازه داشتن یک فرزند را می‌داد و البته استثنائاتی هم برای داشتن فرزند دوم یا سوم در نظر گرفته شده ‌بود بر این اساس اقلیت‌های قومی از جمله مسلمانان که حدود ۸٫۵ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند اجازه داشتن دو فرزند را داشتند و در روستاها هم در برخی موارد امکان داشتن فرزند دوم وجود داشت. 
در سال ۲۰۱۳ میلادی این سیاست تا حد زیادی تلطیف شد و به خانواده‌هایی که یکی از والدین خودش تک‌فرزند بود اجازه داشتن فرزند دوم را می‌داد.
کارشناسان معتقدند سیاست تک‌فرزندی در کاهش رشد جمعیت چین موثر بوده است اما تبعات ناخواسته‌ای هم داشته است.
'لی گوجو' کارشناس جمعیت خانواده در چین می گوید ترجیح سنتی برای داشتن فرزند پسر موجب شد تا توازن جنسیتی کشور برهم بخورد به طوری که بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰ نسبت جنسی در هنگام تولد ۱۱۸ پسر به ازای ۱۰۰ دختر است که بسیار بالاتر از میزان طبیعی ۱۰۵ به ۱۰۰ محسوب می‌شود.
او می گوید با این وصف با توجه به کاهش شمار نیروی کار جوان و سالمندتر شدن جامعه چین، این کشور مجبور به عبور از سیاست تک فرزندی شده است.
' بائو فو' یکی دیگر از کارشناسان مسایل اجتماعی معتقد است مشکلات اقتصادی، چالش های زیست محیطی، افزایش هزینه های زندگی از جمله گران بودن کالاها و محصولات تولیدی در چین و مشغولیت بالای خانوارها از دلایلی است که باعث می شود مردم چین رغبت زیادی به داشتن فرزند دوم نداشته باشند.
'جو جون هان' محقق پژوهشگاه بخش کودک پکن هم در مورد دلایل کم رغبتی مردم به اجرای سیاست دو فرزندی اظهار کرد بالا بودن هزینه‎های به دنیا آوردن و پرورش فرزند نقش مهمی در این زمینه دارد خیلی از خانواده‌ها توانایی پرورش فرزند ندارند با وجود آموزش همگانی و بیمه کودک، هزینه به دنیا آوردن و پرورش یک فرزند به سرعت در حال افزایش است. 
به گفته وی در تفکر سنتی، پرورش بچه‎ها یک مسئولیت خانوادگی و وظیفه والدین است اما در حقیقت پرورش نسل آینده تنها یک مسئولیت خانوادگی نیست و دولت و محافل مختلف اجتماعی نیز باید از آن پشتیبانی کنند.
چین با بیش از 1 میلیارد و 340 میلیون نفر جمعیت، پر جمعیت ترین کشور دنیا است بر اساس این آمار در دنیا از هر 5 نفر یک نفر چینی است.
اصلاحات اخیر در راستای جلوگیری از پیری جمعیت چین انجام گرفته است مطالعات اخیر نشان می دهد با ادامه سیاست های جمعیتی فعلی، در سال 2050 جمعیت سالمند چین به بیش از 430 میلیون نفر می رسد و تقریبا از هر 3 چینی یک نفر سالمند می شود این در حالی است که هم اکنون در چین حدود 200 میلیون نفر بالای 60 سال وجود دارد.
به هر حال دولت با اذعان به این مسایل سیاست دو فرزندی را از سه سال پیش آغاز کرده است سیاستی که امیدوار است با اجرای آن در «عصر جدید» چین همچنان نه تنها قدرت اول اقتصادی جهان بماند بلکه به قدرت نخست هم تبدیل شود.
منبع: ایرنا

خواندن 603 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395