چهارشنبه, 20 تیر 1397 ساعت 22:00

واردات گوشت گرم ادامه دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

تنظیم بازار محصولات پتروشیمی و فولاد در دستور کار ستاد تنظیم بازار قرار گرفت.

در نشستی شش ساعته که با حضور نمایندگان دولت، شرکتهای تولید کننده فولادی و نمایندگان بخش خصوصی برگزار شد برنامه‌ریزی و سازماندهی به منظور تنظیم محصولات پتروشیمی از طریق بورس کالا مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه، نمایندگان دولت و تولیدکنندگان محصولات فولادی نیز به منظور بررسی تنظیم بازار محصولات فولادی حضور یافتند .

در این نشست که به ریاست حسن یونس سینکی برگزار شد، مقرر شد برنامه‌ریزی و سازماندهی لازم برای تنظیم بازار محصولات پتروشیمی و فولاد از طریق بورس کالا به منظور حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان این اقلام انجام شود، بر این اساس نتیجه نهایی متعاقبا در این زمینه اعلام خواهد شد .

در جلسه روز گذشته همچنین با تصویب کارگروه ستاد تنظیم بازار مقرر شدکماکان واردات گوشت گرم گوسفندی با ارز 3800 تومان و پرداخت یارانه ریالی حدود چهار هزار تومان برای هر کیلوگرم ادامه یابد .

یارانه ریالی مابه التفاوت قیمت تمام شده واردات با قیمت مصوب و تثبیتی تنظیم بازار است. به این ترتیب علاوه بر یارانه ریالی، دولت به ازای واردات هر دلار گوشت ، یارانه ای برابر با 400 تومان یعنی فاصله قیمتی 3800 تا 4200 را پرداخت می‌کند . کارگروه ستاد تنظیم بازار از دسازمان برنامه و بودجه خواست نسبت به تامین اعتبارات مورد نیاز برای این بخش ،جهت پیشگیری از توقف تامین حمایت دولت از سرانه مصرف پروتئین خانوارهای ایرانی اقدام کند.

لازم به ذکر است با توجه به کاهش تولید داخلی گوشت گوسفندی از یک سو و افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر خروج غیر قانونی دام زنده سبک از سوی دیگر ، قیمت دام زنده افزایش پیدا کرد.

با تدبیر ستاد تنظیم بازار کشور و در جهت حمایت از سفره مردم، صادرات رسمی دام زنده ممنوع و هشدارهای لازم برای پیشگیری از خروج غیر قانونی دام اعلام شد .

در این راستا به همه استانداران و ماموران گمرکات و نیروهای خدوم مرزی ابلاغ شد تا از خروج هر گونه دام سبک و سنگین جلوگیری کند. طبق اطلاعات واصله این اقدام ستاد تنظیم بازار منجر به کاهش قیمت دام زنده از 24 هزار تومان در هر کیلو به حدود 21 هزار تومان در میادین دام شده است.

انتظار می‌رود با تداوم اجرای این سیاست، قیمت دام سبک به سطح قیمت های قبلی یعنی حدود 16 هزار تومان در هر کیلوگرم کاهش یابد.

منبع: ایلنا

 

خواندن 466 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395