پنج شنبه, 21 تیر 1397 ساعت 10:10

ریزش شاخص بازارهای آسیا با جنگ تجاری چین و آمریکا

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

به دنبال شدت گرفتن رویارویی تجاری آمریکا و چین بزرگترین اقتصادهای دنیا، شاخص سهام در بازارهای سهام و اوراق بهادار آسیا و اقیانوس آرام ریزش کرد.

افت سهام پس از آن رخ داد که آمریکا اعلام کرد در نظر دارد روی 200 میلیارد دلار دیگر از کالاهای وارداتی از چین تعرفه وضع کند و این میزان ممکن است با شدت گرفتن نبرد تجاری دو کشور شامل 500 میلیارد دلار هم شود.
همزمان وزارت بازرگانی چین هم تهدید کرده است که ضمن تلافی جویی در قبال تعرفه ها، موضوع را در سازمان تجارت جهانی طرح کرده و علیه آمریکا اقدام می کند.
شاخص سهام منطقه اقیانوس آرام موسوم به 'ام اس سی آی' نزدیک به 1.1 درصد سقوط کرده و افت شاخص در منطقه هنگ کنگ در جنوب چین هم 1.5 درصد به ثبت رسیده است.
در همین حال شاخص سهام در شهر شانگهای یکی از دو بورس مهم چین 1.8 درصد و شاخص سهام نیکی ژاپن معادل 1 درصد و سهام کاسپی در کره جنوبی 0.55 درصد افت کرده است.
شاخص سهام در کشورهای اروپایی نظیر فرانسه، انگلستان و آلمان هم بین 0.4 تا 0.6 درصد کاهش یافته و سرمایه گذاران از بابت شدت گرفتن درگیری تجاری دو اقتصاد بزرگ دنیا ابراز نگرانی کرده اند.
'یوشیهیور شیگامی' از تحلیلگران بورس در توکیو و از شرکت 'جی پی مورگان' می گوید که حساسیت ها در بازارهای اوراق بهادار بسیار بالاست.
وی افزود که نگرانی بیشتر از آنجا نشات می گیرد که دورنمای خوبی از این درگیری های تجاری میان آمریکا و چین به چشم نمی خورد و احتمال می رود که این نبرد طولانی مدت باشد.
صندوق بین المللی پول هم هشدار داده است که نبرد تجاری دو کشور بتدریج و در طول سالیان آینده به اقتصاد جهان ضربه خواهد زد و نشانه ای از عقب نشینی ترامپ و کوتاه آمدن چین دیده نمی شود.
منبع: ایرنا

خواندن 542 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395