شنبه, 23 تیر 1397 ساعت 08:44

اطلاعات تکميلي

  • نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با عصراقتصاد؛

باید برای مقابله با کم‌آبی از کشاورزی سنتی فاصله بگیریم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

روح‌اله عبدالعلی‌زاده

ملیحه عبدالعلی زاده
عصراقتصاد: نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس از حمایت مجلس از طرح‌های اقتصادی دولت در جهت رفع موانع واحدهای تولیدی خبر داد.

محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار «عصراقتصاد» بر ضرورت تغییراتی در حوزه کشاورزی تأکید کرد و گفت: ضرورت دارد با توجه به کمبود آب، تحولی در تغییر الگوی گشت در بخش کشاورزی صورت بگیرد و در حوزه مکانیزه نیز باید تحولی صورت بگیرد تا از کشاورزی سنتی فاصله بگیریم.

نماینده مردم تبریز همچنین بر ضرورت رفع موانع واحدهای تولیدی تأکید کرد و ابراز داشت: تلاش بر این است که از واحدهای تولیدی حمایت و موانع بر سر راه آن‌ها برداشته شود.

وی افزود: باید از واحدهای تولیدی حمایت شود به‌ویژه واحدهای تولیدی که گرفتار سرمایه در گردش، بدهی‌های معوقه بانکی و افزایش قیمت مواد اولیه هستند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: مسئولین بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و تیم اقتصادی دولت حضور داشتند که به‌صورت صریح، موضوعات مطرح و تصمیماتی اتخاذ شد. سعیدی با اشاره به اینکه بخشی از موانع بر سر تولید داخلی، ساختاری است، تأکید کرد: در این جلسه غیرعلنی مقرر شد، طرح‌های اقتصادی دولت هر چه زودتر به صحن مجلس ارائه شود.

  • قطع بیمه قالیبافان غیرقانونی است

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس قطع بیمه قالیبافان را غیرقانونی دانست و از تفسیر قانون توسط برخی دستگاه‌ها انتقاد کرد.

محمد اسماعیل سعیدی با اشاره به اینکه بیمه قالیبافان مصوبه مجلس بوده و باید اجرایی شود، تصریح کرد: آئین‌نامه این قانون قرار بود اصلاح شود و جلسه‌ای نیز با همین موضوع با حضور معاون وزیر کار و رئیس سازمان تأمین اجتماعی دو سال پیش در تبریز برگزار شد.

وی افزود: مرجع تشخیص تفسیر قانون، مجلس شورای اسلامی است و هر دستگاهی نمی‌تواند قانون را برای خود تفسیر کند، این عامل باعث شده که بیمه قالیبافانی که هم‌زمان نیز شغل دیگری دارند قطع‌شده است، درصورتی‌که قالیبافی در کشور ما چندین سال است که به‌ویژه برای روستائیان و کشاورزان به‌عنوان شغل دیگر محسوب می‌شود و بخشی از درآمد روستایی و کشاورز از قالیبافی است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به رکود شدید در خرید و فروش قالی خاطرنشان کرد: بیمه قالیبافی که قالی بافته شده‌اش به فروش نرسیده و برای امرار معاش به کار دیگری روی آورده است به علت داشتن شغل دیگری قطع‌شده است.

سعیدی تأکید کرد: مجلس پیگیر اصلاح آئین‌نامه بیمه قالیبافان است و مرکز ملی فرش نیز قرار است اقدامات لازم را انجام دهد که امیدواریم در پایان سه ماهه اول امسال این اصلاح عملی شود. وی، همچنین با اشاره به قطع بیمه زنان خانه دار گفت: دولت سهم خود را پرداخت نکرده و این باعث شده که بیمه کارگران ساختمانی، بیمه قالیبافی، بیمه کشاورزی و بیمه زنان خانه دار به مشکل برخورده است.

  • دولت اراده‌ای برای اصلاح یارانه‌ها ندارد

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با اشاره به اینکه دولت در چهار سال اول اراده جدی برای اصلاح یارانه‌ها نداشت، گفت: مجلس پیشنهاد کرد اقشار آسیب پذیر جامعه شناسایی شده و یارانه ما بقی افراد قطع و به بخش‌های عمرانی و تولیدی اختصاص پیدا کند اما این اقدام از سوی دولت اجرایی نشد.

محمد اسماعیل سعیدی اظهار داشت: انتظار می‌رفت مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی با رئیس جمهور جلسه مشترکی داشته باشد که رئیس جمهور افتخار این جلسه را نداده‌اند. وی افزود: کشور امروز با رکود اقتصادی روبه روست، اما دولت هنوز اراده نکرده از این رکود اقتصادی خارج شود تنها گاهی اقداماتی صورت می‌گیرد و به صورت جدی پیگیری نمی‌شود.

سعیدی با بیان اینکه دولت در چهار سال اول اراده جدی برای اصلاح یارانه‌ها نداشت، اظهار داشت: مجلس پیشنهاد کرد اقشار آسیب پذیر جامعه شناسایی شده و یارانه ما بقی افراد قطع و به بخش‌های عمرانی و تولیدی اختصاص پیدا کند اما این اقدام از سوی دولت اجرایی نشد. وی افزود: روش اجرایی دولت نیز باعث افزایش یارانه بگیرها شد و از طرفی یارانه برخی اقشار آسیب پذیر و روستاییان قطع شد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه یارانه دهک‌های با درآمد بالا باید حذف شود، گفت: اطلاعات کلی افراد در اختیار دولت قرار دارد که می‌تواند برای قطع یا ادامه واریز یارانه از همین اطلاعات کلی استفاده کند و مجلس نیز مجوز لازم را برای اجرای این طرح به دولت داده است.

سعیدی تصریح کرد: میزان پرداخت مالیات، دریافت حقوق، میزان صادرات و واردات فرد اطلاعات کلی است که دولت می‌تواند با بهره گیری از آن‌ها، نسبت به قطع یا ادامه واریز یارانه‌ها تصمیم گیری کند.

خواندن 279 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395