شنبه, 23 تیر 1397 ساعت 11:03

کاهش مصرف تطابقی با برنامه خاموشی ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: در سایه همراهی مردم برای کاهش مصرف برق و همچنین تغییر ساعت کار ادارات دولتی هفته گذشته وزارت نیرو از تاثیر راهکارهای این وزارتخانه و کاهش مصرف خبر داد و همچنین استاندار تهران نیز اعلام کرد که تهران دیگر شاهد خاموشی نخواهد بود اما هم زمان با سخنان استاندار تهران وزارت نیرو طی خبری نقشه مناطق و ساعات قطع شدن برق در تهران را منتشر کرد و انتشار این نقشه جزو برنامه های روزانه این وزارتخانه شده است.

از خبرهای قطع نشدن و قطع شدن برق که بگذریم جای بسی خوشحالی بود که بالاخره این وزارتخانه تصمیم گرفت تا با انتشار نقشه و ساعات خاموشی برق مردم را از شوک های متعدد خود خارج کند تا آنها نیز بدانند در چه ساعاتی باید خود را آماده بی برقی کنند اما شواهد حاکی از آن است که ساعات اعلامی با زمان های قطع برق در مناطق مختلف تهران هماهنگی ندارد و بیشتر یک نقاشی‌ رنگی است و کارایی خاصی ندارد.

عدم هماهنگی ها در این زمینه نه تنها مردم را دچار سردرگمی می کند بلکه در ساعات اداری به روند کارها نیز لطمه می زند. در واقع عدم مطابقت خاموشی‌ها با برنامه اعلام شده موجب می‌شود که از انجام بسیاری از فعالیت‌ها بازبمانند و این در شرایطی است که اگر اطلاع رسانی ها درست و به موقع انجام شود با مشکل کمتری مواجه خواهند شد و حداقل می‌توانند با برنامه ریزی در ساعات خاموشی کارهایی را انجام دهند که نیاز به برق ندارد اما این عدم تطابق ها دست مردم را برای برنامه ریزی شخصی هم بسته است.

جالب است که بر اساس تماس ها با مناطق مختلف شاهد بودیم که خاموشی ها تنها برای تهرانی ها نیست بلکه استان البرز هم با خاموشی های ناگهانی دست به گریبان است.

در این باره کامبیز ناظریان، معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، در گفت‌وگو با ایسنا علت اصلی این اتفاق را وقوع حادثه و مسائل حفاظتی اعلام و اظهار کرد: وقوع حادثه قابل پیش‌بینی نیست و ممکن است علت بسیاری از این مغایرت‌ها به دلیل بروز حوادث باشد.

وی با بیان اینکه هدف شرکت توزیع برق این بوده که محدودیت‌های خاموشی بر اساس نقشه اعلام شده اعمال شود، گفت: به منظور افزایش رفاه شهروندان، برای اعلام خاموشی‌ها محدودیت‌های خاموشی روی نقشه بارگذاری شده است؛ اما اگر قرار باشد این محدودیت‌ها در هفته آینده نیز ادامه داشته باشد حتما علاوه بر نقشه، جدول جزییات نیز منتشر خواهد شد.

به گفته وی، در هر صورت اعلام محدودیت‌های خاموشی به صورت احتمال بوده و ممکن است اصلا در آن منطقه شاهد هیچ خاموشی نباشیم یا در برخی مناطق به دلیل بروز حادثه، خاموشی با برنامه اعلام شده مغایرت داشته باشد.

از صحبت های معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ اینگونه برداشت می شود که این نقشه ها خیلی جزییات خاموشی ها را در بر نمی گیرد و همچنین تعداد حوادث در سطح شهر بیش از همیشه افزایش داشته و در واقع مناطق مختلف تهران هر روز شاهد حادثه ای جدید می شوند.

موضوع قابل توجه این است که بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی دمای هوا در هفته آینده افزایش بیشتری یافته و کل کشور را به صورت وسیع در بر خواهد گرفت که در چنین شرایطی با چنین برنامه ریزی قطعا شاهد حوادث بیشتری در سطح شهر تهران خواهیم بود.

همچنین در هفته های گذشته علاوه بر تغییر ساعات کار ادارات دولتی، وزارت نیرو اطلاعیه ای هم جهت همراهی مردم برای کاهش مصرف برق منتشر کرد که چند روز پس از آن بر اساس اعلام وزیر با کاهش در زمان پیک مصرف مواجه بودیم اما بر اساس گزارش‌های کنونی مصرف برق در برخی روزها به 56 تا 58 هزار مگاوات نیز رسیده که ظرفیت تولید برق تابستان امسال 58 هزار مگاوات بوده و ادامه روند هشدار دهنده فعلی شبکه برق کشور را در معرض خاموشی سراسری قرار داده است.

خواندن 287 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395