شنبه, 23 تیر 1397 ساعت 11:09

عرضه قطعات نفتی در سایه بلاتکلیفی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نیلوفر جمالی

عصراقتصاد: مشکل مطالبات و افزایش قیمت ارز در تمام عرصه‌ها گریبان پیمانکاران را گرفته است و اتفاق جدیدی نیست اما اکنون بیش از پیش آثار خود را به رخ می‌کشد. با چنین شرایطی همچنان بسیاری از پیمانکاران و تولیدکنندگان برای ماندن در بازار و کمک به شرایط فعلی کشور مقاومت می‌کنند.

در این راستا، تکرار تحریم‌ها از سوی امریکا و تغییراتی که در این زمان در وضعیت اقتصادی کشور پیش امد و افزایش ناگهانی نرخ ارز شرایط را برای تولیدکنندگان سخت تر از قبل کرده است. همچنین آغاز فشارهای ترامپ برای کاهش نفت ایران و اعمال تحریم ها در این خصوص باعث نگرانی‌های بیشتر در این بخش شده چراکه علاوه بر کمبود قطعات، بدهی‌های بودجود آمده به دلیل مطالبات تولیدکنندگان و همچنین افزایش نرخ ارز و عدم تطبیق قراردادها، آنها را به ورطه نابودی خواهد کشید.

  • فروش قطعات تولید شده صرفه اقتصادی ندارد

در این باره، محمود تبريزي، عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با اشاره به اینکه فشارهای بوجود امده از سوی مطالبات کار ما را متوقف می‌کند، گفت: مشکل بزرگ ما عدم پرداخت‌های شرکت‌های وابسته به وزارت نفت است چرا که ما از اواخر سال 95 تاکنون از این شرکت ها طلب داریم.

تبريزي ادامه داد: مشکلات جدیدی که اکنون اضافه شده این است که قراردادهای ما قدیمی است و اکنون نرخ ارز تغییر کرده و افزایش یافته است اما ارزی که قرار است تخصیص داده شود و ثبت سفارش نیز شده و در بانک آماده است و می گویند از طریق سامانه «نیما» ارز لازم به شما تخصیص داده خواهد شد اما اکنون بیش از 20 روز از زمان پرداخت گذشته ولی هنوز تکلیف روشن نیست.

وی توضیح داد: در این راستا ما از یک طرف، به دلیل اینکه نتوانستیم مواد اولیه و ابزارآلات را از کشور مبدا که به آن سفارش داده بودیم، خریداری کنیم و در واقع پول مورد نظر را نداشتیم با آنها دچار مشکل شدیم و از طرف دیگر به دلیل نداشتن مواد اولیه  یعنی وارد نکردن کالای لازم، تولیدات ما حتماً با تاخیر مواجه خواهد شد و کالای اصلی را نمی توانیم به موقع تحویل دهیم و همچنین با جریمه آن نیز مواجهه می شویم.

این عضو استصنا به 3 مشکل اصلی سازندگان تجهیزات نفت اشاره کرد و گفت: در این شرایط اولین مشکل این است که قیمت های درج شده در قراردادها دیگر مورد قبول نیست و با افزایش همراه بوده است و دوم اینکه شرکت های خارجی که از آنها مواد اولیه خریداری کرده ایم اما هنوز پول انها را پرداخت نکردیم، هزینه انبارداری نیز دارند و در نهایت تکلیف ارز نیز مشخص نبود.

وی ادامه داد: تا شنبه گذشته می‌گفتند بازار آزادی برای ارز وجود ندارد و اکنون تازه بازار ثانویه باز شده است. البته هنوز چگونگی اداره آن مشخص نیست و بلاتکلیفی کامل در این زمینه وجود دارد.

تبریزی با اشاره به اینکه در وزارت نفت نیز مسئول یا جایی برای گوش دادن به حرف های ما وجود ندارد و بدتر از آن هم هیچ جایی در کل کشور وجود ندارد که حرف ها را بشنوند و منطقی تصمیم بگیرند تا مشکلات حل شود.

وی درباره واردات کالاهای مشابه نیز گفت: این مشکل برای همه وجود دارد اما معضل بزرگتر این است که بسیاری از تولیدات در کارخانه‌ها مانده و نمی‌توانیم تحویل دهیم چرا که قیمت‌ها تغییر کرده و با قیمت‌های گذشته صرفه اقتصادی که ندارد بلکه ضرر هم دارد. کسی هم نیست که بگوید این حرف درست است و با 10 تا 20 درصد افزایش در قیمت کالا پرداختی داشته باشند و به توافق برسند بلکه می گویند قرارداد ها ترکمنچای هستند و هیچ کاری هم نمی‌توانید انجام دهید بنابراین سازنده فکر می‌کند اگر محصول را ارائه ندهد تنها ضمانت نامه ضبط می شود.

تبریزی ادامه داد: برای طرف مقابل نیز این مشکل وجود دارد چراکه کالا را لازم دارد مثلا پالایشگاه شیر نیاز دارد و باید به موقع به آن برسد اما اکنون معضلات زیادی در حال بوجود آمدن است و اگر واقعا با سازنده ها جلساتی برگزار نکنند و به توافق نرسند، اوضاع وخیم خواهد شد.

وی تاکید کرد: امروز تمام تولیدکنندگان کالاهایشان در انبار است و نمی‌دانند باید چه کاری انجام دهند. به عنوان مثال کالایی که برای تولیدکننده 100 تومان تمام شده است، نمی تواند به قیمت 70 تومان بفروش برساند و بلاتکلیفی شدیدی وجود دارد.

این عضو استصنا در راستای نتیجه عدم پرداخت  مطالبات نیز گفت: نتیجه بسیار سنگین است یعنی ما برای پرداخت‌هایمان مجبور شدیم از بانک قرض بگیریم تا بتوانیم قرض‌های خودمان را پرداخت کنیم یعنی اینکه با بهره تسهیلات مواجهه هستیم و بسیاری از شرکت ‌ها کم کم قرض می کنند تا پرداخت های خود را داشته باشند و نمونه های این اتفاق هم وجود دارد که در نهایت به دلیل چک‌های برگشتی اکنون در زندان به سر می برند و این موضوع شوخی بردار نیست چرا که ابتدا با قرض گرفتن آغاز می شود و به امید پرداخت مطالبات این مشکلات روی هم انبار خواهد شد.

وی تصریح کرد: به نظر من همه ارگان ها در این رابطه صحبت می کنند اما نه مجلس، نه وزارتخانه ها و نه هیچ کدام از مسئولین کمیته ای تشکیل نمی دهند تا زودتر مسائل تولیدکنندگانی که با مشکلات مواجهه هستند را حل کنند.

وی در اخر عنوان کرد: چرا منی که طلبکار هستم و مدارکش نیز وجود دارد، نمی توانم کارم از پیش ببرم. پیش از این وزارت نفت با ما تماس می گرفت و چک آماده را تحویل می داد و هیچ وقت ما به دنبال شکایت نبودیم که چرا پول ما را نمی دهید.

  • واردات اجناس مشابه تولید داخل بی دلیل است

همچنین داریوش خدابخشی از دیگر اعضا انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران نیز اظهار کرد: خریداران تحهیزات در بحث نقدینگی خوب عمل نمی‌کند به عنوان مثال ما از شرکت ملی حفاری ایران که بزرگترین شرکت حفر چاه نفت در ایران است از سال 95 یطلبی 3 میلیارد تومانی داریم که نه کسی پاسخگو است نه جواب می دهند.

وی همچنین با اشاره به اینکه برخی از شرکت های دولتی کالایی را که ما در ایران تولیدکننده آن هستیم از خارج هم خریداری کرده و وارد ایران می کنند، گفت: دلیل این نوع واردات مشخص نیست.

خدابخشی در پاسخ به این سوال که آیا منبعی برای اطلاع وزارت صنعت از کالاهای تولیدی در این زمینه وجود دارد تا از واردات ان جلوگیری کند، گفت: فکر نمی کنم منبعی وجود داشته باشد اما نکته کلیدی این است که دقیقا جنس مشابه هم از ما خریداری می شود و هم از خارج  می‌کنند و بعد همان قطعه ما بسته شده و چند سال کار کرده اما همان محصول مشابه خارجی بدون اینکه بسته شود کنار گذاشته شده چراکه کیف6یت مناسب را نداشته است یعنی از نظر کیفیت تولید داخلی از مشابه خارجی بهتر عمل می کند.

وی در پاسخ به اینکه این کالا از چه کشوری وارد شده است، افزود: این کالا از کشوری به نام چک و اسلواکی خریداری شده البته یک نماینده در ایران دارد که از آن خریداری می شود و در واقع یک شرکت بازرگانی است نه تولیدی.

این عضو استصنا با بیان اینکه هیچ صحبتی درباره بازگرداندن مطالبات وجود ندارد، افزود: ما طلبکار هستیم و همزمان یک پروژه نیز در حال انجام داریم که به دلیل مشکلات ارزی تحویل آن با تاخیر مواجه شده و به خاطر این تاخیرها ما را جریمه می‌کنند یعنی نه تنها ما پول خود را نگرفته ایم بلکه به خاطر اینکه آقایان نتوانستند پول ما را پرداخت کنند تازه می‌گویند شما فلان پروژه را هم دیر تحویل داده اید و جریمه هم باید بشوید.

وی ادامه داد: مشخصا ما تنها تامین‌کننده یکسری شلنگ‌های خاص هستیم که روی دکل‌های نفتی بسته می شود و اگر ما نتوانیم این را تامین کنیم 174 دکل نفت ابران با مشکل مواجه می شوند.

خواندن 246 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395