شنبه, 23 تیر 1397 ساعت 12:20

احتمال عقب نشینی آمریکا از موضع قطع کامل صادرات نفت ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

احتمال عقب نشینی آمریکا از قطع کامل صادرات نفت ایران، تلاش اوپک برای تثبیت قیمت ها، برنامه روسیه برای جبران کمبود احتمالی عرضه طلای سیاه و احتمال کاهش تقاضا برای نفت اوپک، مهمترین اخبار انرژی در 24 ساعت اخیر بود.

به گزارش «فایننشال تایمز»، «مایک پومپئو» وزیر خارجه آمریکا گفت: چند کشور به آمریکا می آیند تا درخواست معافیت از تحریم ها برای خرید نفت از ایران را داشته باشند، ما این درخواست ها را بررسی می‌کنیم.
این اظهار نظر، نخستین بار است که از سوی یکی از مسئولان ارشد دولت کنونی آمریکا درباره احتمال اعطای معافیت به خریداران نفت ایران، مطرح می شود.
کارشناسان نفتی اعلام کرده‌اند که چین، هند و ترکیه، از جمله واردکنندگان نفت ایران هستند که پیش از این اعلام کرده بودند ممکن است تحریم‌های آمریکا را نادیده بگیرند.
به گفته این کارشناسان، بازار جهانی نیازمند نفت ایران است و شاید نتوانند توقف عرضه نفت ایران را تحمل کنند.
پومپئو در عین حال گفت که هر کشوری، از معافیت برخوردار نشود و از ایران نفت خریداری کند، مجازات می شود.
**اوپک خواهان نوسان قیمت جهانی نفت نیست
به گزارش خبرگزاری رویترز، سهیل بن محمد المزروعی وزیر صنعت و انرژی امارات در حاشیه شورای تجاری کانادا و امارات عربی متحده در شهر کلگری کانادا اعلام کرد: نوسان قیمت در بازارهای جهانی خوشایند سازمان اوپک نیست و ترجیح این سازمان،‌ قیمت‌ متعادل است.
وی با بیان اینکه اکنون به دلیل شرایط ژئوپولیتیک شاهد نوسان در قیمت‌های جهانی نفت خام هستیم، افزود: نوسان در بازار نفت خوب نیست.
**روسیه به دنبال جبران کمبود احتمالی عرضه نفت جهان
به گزارش رویترز، «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که کشورش و دیگر تولیدکنندگان اصلی نفت جهان، در صورت کمبود عرضه نفت در بازار نفت جهانی می توانند تولید نفت خود را افزایش دهند. 
کاهش احتمالی عرضه نفت از سوی کشورهایی نظیری ونزوئلا، ایران، لیبی، کانادا و میدان های نفتی در دریای شمال سبب شده است که قیمت نفت به بالاترین میزان خود از سال 2014 میلادی برسد. 
به گفته نواک، در صورت نیاز بازار به افزایش بیش از یک میلیون بشکه در روز، به سرعت درباره آن رایزنی و تصمیم گیری می کنیم.
وی افزود: دیگر تولیدکنندگان اصلی نیز می توانند در یک کنفرانس تلفنی درباره شرایط بازار تصمیم گیری کنند.
نواک یادآور شد که افزایش تولید روسیه حتی ممکن است از 200 هزار بشکه در روز فراتر برود.
**پیش بینی اوپک از کاهش تقاضای جهانی نفت این سازمان
به گزارش رویترز، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) انتظار دارد، با توجه به کاهش مصرف جهانی نفت و رشد تولید از سوی رقبا، تقاضا برای نفت خام این سازمان در سال 2019 میلادی کاهش یابد.
اوپک در گزارش ماهانه خود پیش بینی کرده که تقاضای جهانی برای نفت این سازمان در سال آینده میلادی به 32 میلیون و 180 هزار بشکه در روز برسد که 760 هزار بشکه در روز کمتر از رقم 2018 میلادی است. 
اوپک انتظار دارد که رشد تقاضای جهانی نفت در سال آینده میلادی، یک میلیون و 450 هزار بشکه در روز باشد.
این رقم در سال 2018 میلادی یک میلیون و 650 هزار بشکه در روز است.
**اعتصاب صدها کارگر نفتی در نروژ
به گزارش خبرگزاری رویترز، صدها کارگر هفته گذشته در سکوهای فراساحلی نفت و گاز نروژ، پس از آنکه با پیشنهادشان برای افزایش دستمزد، با مخالفت روبرو شد، دست به اعتصاب زدند و یک میدان نفتی مورد بهره‌برداری شرکت شل را به تعطیلی کشاندند.
یک اتحادیه کارگری اعلام کرد: اگر برای تحقق خواسته‌های این اتحادیه و افزایش دستمزد و حقوق بازنشستگی توافق نشود، ممکن است صدها کارگر دیگر، هفته جاری اعتصاب کنند.
شرکت شل اعلام کرد: به دلیل اعتصاب کارگران، این شرکت به طور موقت فعالیت میدان کنار با ظرفیت تولید روزانه بیش از 23 هزار بشکه را متوقف کرده است. 
نروژ بزرگترین تولیدکننده نفت در غرب اروپاست و اختلال در تولید نفت این کشور به رشد قیمت شاخص نفت خام برنت، کمک کرده است.
منبع: ایرنا

خواندن 260 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395